En çok tercih edilen alışveriş sitesi belli oldu

Özellikle pandemi döneminde değişen alışkanlıklarla tüketiciler mağazalar yerine alışveriş sitelerini tercih etmeye başladılar. Bir buçuk sene boyunca oturdukları yerden alışveriş yapabilmenin konfor ve kolaylığı tüketicilerin online alışverişi alışkanlık haline getirmesini sağladı.

Salgından dolayı kapanan yerlerin açılması bile online alışverişe olan ilgiyi etkilemedi. Tüketicilerin yüzde 26’sı hâlâ önümüzdeki süreçte mecbur kalmadıkça mağazaya gitmeyeceğini, yüzde 48’sı ise mağazaya gitse bile genel olarak online alışverişe devam edeceğini belirtiyor.

HSBC bankasının küresel araştırma birimi Nasdaq borsasında halka arz edilen e-ticaret şirketi Hepsiburada ile ilgili raporunda online alışveriş sektörün Türkiye’deki durumunu analiz etti. Yapılan analize göre Türkiye’nin en çok tercih edilen alışveriş sitesi Trendyol oldu.

Rapora göre Türkiye’deki e-ticaret liderinin yüzde 27’lik pazar payıyla Trendyol olduğu belirtildi. Hepsiburada, yüzde 17’lik pazar payıyla Trendyol'u izlerken N11 ise yüzde 9 payla üçüncü sırada bulunuyor. Gittigidiyor’un yüzde 4, Migros’un yüzde 2 pazar payı bulunuyor.

Konu ürün kategorilerine ayrılınca tüketicilerin site tercihinde de farklı sitelere yöneldiğini görüyoruz fakat Trendyol bu alanların neredeyse hiçbirinde liderliği kimseye kaptırmıyor. Elektronik alanında Hepsiburada zirvede yer alıyor. Amazon ise kitap satışlarında liderliğe oynuyor.

 

Kaynak:T24

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir