Emre Kurtoğlu: "The Hammers, yenilikçi çalışmaları öne çıkararak sektörün gelişimine katkı sağlıyor"

The Hammers Awards 2023'te Marka Deneyimi, Medya ve İçerik Bölümü jüri başkanlığı üstlenecek olan Teknosa CMO'su Emre Kurtoğlu ile Türkiye'deki pazarlama iletişimi alanında son yıllarda yaşanan değişiklikleri ve trendleri, pazarlama stratejilerinde ekip çalışmasının önemini ve The Hammers Awards'ün sektördeki yerini konuştuk.

Türkiye’nin, pazarlama ekiplerinin başarısını ölçümleyen ilk ödül seremonisi The Hammers Awards’te Marka Deneyimi, Medya ve İçerik Bölümü jüri başkanlığı yapacak olan isim, Teknosa CMO'su Emre Kurtoğlu. The Hammers Awards 2023'te Marka Deneyimi, Medya ve İçerik Bölümü jüri başkanlığı üstlenecek olan Emre Kurtoğlu ile Türkiye'deki pazarlama iletişimi alanında son yıllarda yaşanan değişiklikleri ve trendleri, pazarlama stratejilerinde ekip çalışmasının önemini ve The Hammers Awards'ün sektördeki yerini konuştuk.

Türkiye'deki pazarlama iletişimi alanında son yıllarda hangi önemli değişiklikleri veya trendleri gözlemlediniz? Türkiye'deki pazarlama iletişimi profesyonelleri ve şirketleri, uluslararası pazarlara açılmak ve küresel rekabetle başa çıkmak için hangi stratejileri benimsemeli?
Pandemi ile birlikte tüm dünyada alışveriş deneyimi ve beklentiler değişime uğradı. Fiziksel ve dijital alışveriş arasında mekik dokuyanlar, dijitale doğan alışverişçiler ile birlikte data ve veriyi doğru anlamlandırmak, kişiselleştirilmiş bir deneyim sunmak, benzersiz bir müşteri deneyimi yaratmak her markanın en önemli gündemlerinden biri haline geldi. 

Dijitalleşme ve verinin anlamlandırılması önem kazandıkça veri analitiği departmanları ile şirketin amacına yönelik kreatif yaklaşımlar sunan ekipler daha çevik bir organizasyon yapısıyla birlikte çalışmaya başladılar. Yapay zekânın da hayatımıza girişi ile birlikte pazarlama ve e-ticaret başta olmak üzere şirketler birçok sürecine yapay zekâyı entegre etmeye başladı. Bazen bir sürecin bir kısmını yapay zekâ ile çözerken, bazen de tüm süreci yapay zekâya emanet edebiliyoruz. Müşteri deneyimini iyileştirmek ve kişiselleştirilmiş teklif sunma, verinin anlamlandırılması ve strateji oluşturma, müşteri sorunlarını çözen AI bazlı uygulamalarla başladığımız yatırımlarda bugün bambaşka süreçlerde yapay zekâ entegrasyonunu konuşuyoruz. Tasarım, kreatif proje yaratma, içerik üretimi, video prodüksiyonlarda yapay zekaâ öncesi dönemde gerçekleşmesi mümkün olmayan projeleri hayal edebiliyor ve üretim süreçleri için aslında yapay zekâ ile birlikte tüm süreci baştan düşünebiliyoruz. Yapay zekâ pazarlamacılar için bir devrim niteliği taşıyor.

Özellikle fiziksel mağazaları ve dijital kanalı olan markalar için fijital deneyimi insan odaklı tasarım ilkeleri ile, müşterinin ihtiyaç ve beklentilerini merkeze alarak yeniden tasarlamak da çok önemli. Müşterilerin her geçen dönem değişen beklentilerinde kusursuz bir deneyim için verileri doğru anlamak, dinlemek, online ve offline kanallarda yaşatılacak deneyime bütüncül bir strateji ile bakarak kapsayıcı bir çözüm sunmaya odaklanmak gerekiyor. 

Ekip çalışmasının pazarlama stratejilerinizdeki rolünü nasıl değerlendiriyorsunuz?
Pazarlamanın tanımı ve kapsamı geliştikçe, dijitalleşmeyle birlikte artık sadece kreatif projeler üreten bir takımdan değil, veri analistinden deneyimi tasarımcısına kadar birbirinden farklı güçlü yönlere sahip insanlarla bir ekip yaratıyoruz. Stratejiyi konumlandırmak ve uygulamak, başarıyı elde etmek için farklı yeteneklerdeki kişilerden oluşan takımımızla ekip olarak birlikte hareket edebilmek ve sinerji yaratabilmek çok önemli, ekip çalışması olmadan pazarlama stratejilerinde başarıdan bahsedemeyiz.

Türkiye'nin, pazarlama ekiplerinin başarısını ölçümleyen ilk ödül seremonisi The Hammers Awards hakkında neler söylemek istersiniz? Ekipler, The Hammers Awards'e neden katılmalı? 
The Hammers Awards'ın Türkiye'deki pazarlama alanında bir ilk olması ve pazarlama ekiplerinin başarısını ölçümlemek için bir platform sunması sektörümüz için çok önemli. 

The Hammers Awards’a katılan ve ödüllendirilen projeler bu işin kahramanları pazarlama ekipleri için büyük bir motivasyon sağlarken, aynı zamanda pazarlama alanındaki yaratıcılığı ve yenilikçi çalışmaları öne çıkararak sektörün gelişimine de katkı sağlıyor. Bu nedenle başarılı projeleri ile trendleri takip eden ve iyi sonuçlar ortaya koyan her pazarlama projesi ve ekibinin hem başarısının takdiri hem de sektöre ilham vermeleri için bu organizasyona katılmasını tavsiye ediyorum. 

The Hammers’a katılım kurallarını ayrıntılı olarak buradan inceleyebilirsiniz.

The Hammers Awards'a buradan başvurabilirsiniz.

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir