Elon Musk, Neuralink Cihazını Tanıttı

Elon Musk'ın kurduğu Neuralink, insan beyni ve bilgi işlem cihazları arasında bir tür arayüz geliştirme çabalarıyla geçtiğimiz yıllar boyunca gündemdeydi. Cuma günü, şirket teknolojinin bir tanıtımını sundu ve Musk, sunumun tüm amacının para toplamak veya herhangi bir promosyon değil, işe alım olduğunu söyleyerek cihazı tanıttı. "Para toplamaya veya başka bir şey yapmaya çalışmıyoruz, asıl amaç harika insanları Neuralink'te çalışmaya ve ürünü hayata geçirmemize yardımcı olmaya ikna etmek, isteyen herkesin sahip olabileceği şekilde ürünü uygun fiyatlı ve güvenilir hale getirmek ”dedi.

https://pazarlamasyon.com/elon-musk-neuralink-cihazini-cuma-gunu-tanitacak/

Musk daha sonra bunu genel kullanıma sunma nedeninin, hemen hemen herkesin zamanla hafıza kaybı, anksiyete, beyin hasarı, depresyon ve diğer hastalıklar dahil olmak üzere bir tür nörolojik problem yaşayacağı olduğunu söyledi. Tabii bu hastalıklardan herhangi birinin hızlı ve kolayca çözüme kavuşacağına ilişkin açık bir kanıt yok, bu nedenle bunu makul bir nihai hedef olarak görmek şirket için biraz zor. Hedef oldukça iddialı ve birçok etik ve tıbbi tartışmaya konu olsa da , Musk'ın tanıttığı teknoloji bunlardan çok daha azıydı.

Musk, ilk olarak Neuralink'in, geçen yıl ortaya çıkardığından daha küçük bir cihaz profiliyle tasarımını değiştirdiğini ve kafatasına yerleştirildikten sonra saçın altında tamamen gizlenebileceğini söyledi. Elinde boyutunu gösterdiği fiziksel bir cihaz vardı. Musk, daha sonra dikkatleri yakınlarda bakıcılarla birlikte bulunan üç domuza çekti. Üç domuzdan biri tedavi edilmemişti, ikincisine (Gertrude) "Link" adı verilen bir Neuralink cihazı yerleştirilmişti ve üçüncüsüne de bir tane yerleştirilmiş, daha sonra kaldırılmıştı.

Musk, başlarda Gertrude'u dışarı çıkıp seyircilerden oluşan küçük kalabalığa gösteri yapması için ikna etmekte zorlandı. Ancak daha sonra Link cihazı kaldırılan üçüncü domuzun çok sağlıklı ve normal görünümlü olduğunu göstermek için Gertrude'u atladı. Daha sonra Gertrude'a geri döndü ve Link'in, Gertrude etrafta yemek ararken burnunun bir şeye temas ettiğini algıladığında çıkardığı sesi gösterdi. Musk ayrıca, implantı güvenli bir şekilde çıkarılmış olan domuzu göstermesinin nedeni olarak planın, daha iyi sürümler çıktıkça donanımda güncellemeler sağlamak olduğunu vurguladı.

https://pazarlamasyon.com/elon-musk-dunyanin-en-zengin-4-insani-oldu/

Musk, "İlk cihaz için, yaklaşık 1024 kanalla her kanalda okuma/yazma ile, gece boyunca şarj olan ve oldukça uzun bir aralığa sahip olan tüm gün pil ömrüyle bu aralığı telefonunuza kadar uzatabilirsiniz. Bunun önemli bir şey olduğunu söylemeliyim, çünkü bu telefonunuza bağlanır ve böylece uygulama telefonunuzda olur; Link aslında düşük Bluetooth enerjisiyle kafanızdaki cihazla iletişim kurar." dedi. Musk, şirketin Temmuz ayında ABD Gıda ve İlaç İdaresi'nden Çığır Açan Cihaz unvanını aldığını ve şirketin “yakın zamanda ilk insan implantasyonu için hazırlandığını, gerekli onayları ve daha fazla güvenlik testini" beklediğini belirterek sunumun hazırlanan bölümünü kapattı.

Musk, daha sonraki bir soru-cevap sırasında, Neuralink'in maliyetini modern giyilebilir cihazların yanında donanımın kendisi için minimum maliyetle bin dolar civarlarında bir yere indirmeyi umduğunu söyledi. Musk ayrıca gelecekte Link'e sahip kişilerin anıları kaydedip tekrar oynatabilmelerini ve anıların bir robot gövdeye indirilebilmesini beklediğini söyledi.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir