Elon Musk, Neuralink Cihazını Cuma Günü Tanıtacak

Elon Musk, gizemli nöro-teknoloji firması Neuralink'in cuma günü 18:00'da muhtemelen beyin-makine arayüzü olan bir cihaz tanıtacağını söyledi. Musk, beyin gücümüzü destekleyerek yapay zekaya ayak uydurmasına yardımcı olmak için BMI cihazlarının gerekli olduğunu düşündüğünden defalarca söz etmişti. Ancak amaç şu anda çok daha basit: İnsanların telefonları veya bilgisayarları zihinleriyle kontrol etmelerini sağlayan yerleştirilebilir bir cihaz yaratmak.

Elon Musk, 28 Ağustos'ta gelişmelerle ilgili güncellemeleri duyuracağını temmuz ayında açıklamıştı. Şimdi ise güncellemenin, şirketin teknolojisini beyine bağlamak için tasarlanmış ikinci nesil bir robotu ve "gerçek zamanlı olarak ateşlenen" bir nöron tanıtımını içereceğini açıkladı, ancak bunun ne anlama geldiği tam olarak belli değil.

https://twitter.com/elonmusk/status/1298494373278220290?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1298494373278220290%7Ctwgr%5E&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.theverge.com%2F2020%2F8%2F26%2F21402240%2Fneuralink-august-2020-event-brain-machine-interface-working-demonstration

Elon Musk’ın Tesla ve SpaceX gibi diğer girişimlerinin yanında bile Neuralink iddialı kalıyor. Nöro-teknoloji şirketi, insan beynine "iplik" olarak adlandırdığı, saç telinden daha ince ve esnek elektrotlar kullanarak bağlanmak istiyor. Mevcut BMI cihazları, bu iş için hasara neden olabilecek sert elektrotlar kullanıyor. Ancak esnek elektrotları yerleştirmek çok daha hassas ve zorlu bir iş olduğundan şirket, işi yapmak için robot gibi bir "dikiş makinesi" oluşturmaya odaklanıyor.

Sonuç olarak Neuralink, BMI'lar için kurulum sürecini bir lazer göz ameliyatı kadar müdahalesiz hale getirmeyi, hatta genel anestezi ihtiyacını ortadan kaldırmayı amaçlıyor. Musk daha önce, işlem için yüksek eğitimli beyin cerrahlarına duyulan ihtiyaçla ilgili maliyetlerin ve kısıtlamaların üstesinden gelebilmek amacıyla BMI'lar için otomatik lazer benzeri bir sürecin gerektiğinden bahsetmişti. Musk'a göre bu noktadan hala uzakta olsak da, birkaç yıl içinde bu noktaya oldukça yaklaşabiliriz.

https://pazarlamasyon.com/elon-muskin-yeni-sirketi-neuralink-insan-beyni-yapay-zekayi-birlestirmeyi-hedefliyor/

Birçok bilim insanı, BMI'ların felçli insanlara ve nörolojik rahatsızlıkları olanlara yardım etme potansiyeli nedeniyle Musk'ın tıbbi alana katılımını memnuniyetle karşılıyor. Diğerleri, bu cihazların gelecekteki kullanımıyla ilgili iddiaların kanıtlanmamış olduğunu ve ilerleme için gereken zaman konusunda fazlasıyla iyimser olunduğu konusunda uyarıyor.

Geçen yıl Neuralink, 2020'nin sonunda klinik deneylere başlayacağını söylemişti; ancak bu hedefle ilgili başka güncelleme yapmadı. Neuralink, cuma günü gerçekleşecek etkinliği nasıl izleyebileceğimizi henüz açıklamadı, ancak nöro-teknoloji şirketinin YouTube kanalına göz atmak mantıklı görünüyor.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir