Elon Musk, Az Kalsın SpaceX ve Tesla Arasında Seçim Yapmak Zorunda Kalıyordu

İlk baskısı 2015 yılında yapılan ve kısa zamanda New York Best Seller haline gelen Ashlee Vance isimli Bloomberg yazarının çıkardığı “Elon Musk: Tesla, SpaceX ve Fantastik Bir Gelecek Arayışı”  isimli kitaba göre, Elon Musk geçmişte az kalsın iki önemli şirketinin birinden vazgeçecekti.

https://pazarlamasyon.com/elon-musk-2017de-teslayi-applea-satmak-istemis/

Günümüzde faaliyet gösteren ve büyük teknolojilere imza atarak geleceği inşa eden Tesla ve SpaceX, geçmişte iflas edebilir veya farklı firmalara satılabilirdi. Ashlee Vance'in kitabı için konuşan Elon Musk, 2008 yılında her iki şirketinin de ürünlerini iyi çalıştıramadığını bu yüzden herhangi bir satış gerçekleştiremedikleri için nakit paralarının az olduğunu dile getirdi.

SpaceX ve Tesla'nın kurucusu olan Musk, o zamanlar için ya iki şirketinden birini seçeceğini ya da bugüne kadar elde ettiği bütün parayı aralarında paylaştırmayı düşünmek zorunda kaldığını söyledi. "Bu zor bir karardı, parayı paylaştırırsam, belki iki şirket de batabilirdi. Parayı sadece bir şirkete aktarsam birinin hayatta kalma olasılığı daha fazlaydı ama o zaman da bu durum diğer şirket için kesin iflas anlamına geliyordu. Bu durumu kendi içimde defalarca tartıştım." diyerek bir çözüm yolu aradığından bahsetti.

Bloomberg'e göre Musk, iki şirketi için de fazladan para peşinde koşarak, her kapıyı çalmaya başladı ve yatırımcı arayışına girdi. Önce NASA ile 1,6 milyar dolarlık bir sözleşme yaparak SpaceX'i kurtardı. Sonra da 40 milyon dolarlık yeni bir finansman bularak da Tesla'yı kurtardı.

Bütün bu süre zarfında bir yandan da eski eşiyle boşanma aşamasında olan Musk basın tarafından da ilgiyle takip ediliyor ve her hareketi izleniyordu. En büyük iki şirketinin iflas etme ihtimali, durumu daha da kötüleştirirdi. Musk o zamanlar için "Kendimi çok kötü hissettim. Üstesinden geleceğimizi hiç düşünmemiştim. Her şeyin mahvolduğunu düşündüm." dedi.

Son olarak geçtiğimiz günlerde Elon Musk, yüksek hacimli elektrikli bir araç üretemediği için zor günler geçirdiği 2017 senesinde, Tesla'yı Apple'a satmak istediğini dile getirmişti.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir