Eksim Ventures yıl sonuna kadar 10 girişime yatırım yapacak

Gıda, enerji teknolojileri, sağlık, mobilite, biyoteknoloji, fintek ve savunma sanayi gibi alanlardaki yenilikçi fikirlere yatırım yapan Eksim Ventures, Türkiye ile birlikte Avrupa ülkeleri ve ABD’ye yönelik planlarıyla da finansal ve stratejik yatırım fırsatlarını değerlendiriyor.

Eksim Ventures, teknolojinin gücünü akıllı sermayeyle güçlendirerek yenilikçi ve sürdürülebilir büyüme potansiyeline sahip iş modellerine yatırım yapmaya devam ediyor.

İlk olarak 2021 yılında araç kiralama platformu Yolcu 360’a yatırım yapan Eksim Ventures, 2022 yılında ise 4 girişime daha yatırım gerçekleştirdi. Eksim Ventures’un 2022’de yatırım yaptığı şirketler arasında, insan kaynakları yazılım uygulaması Kolay İK, gıda israfına odaklanan pazaryeri uygulaması Yenir, online terapi platformu Hiwell ve elektrikli araç şarj sektörünün sürdürülebilirliğine katkı sağlayan Bluedot yer aldı. Eksim Ventures’un katıldığı fonlar, Revo Capital, 212, Boğaziçi Ventures, Founder One, DeepTech Yatırım Fonu, Javelin VC ve Signia VP oldu. 2023’ün ilk çeyreğinde ise yeni nesil dijital pazarlama yazılımı Wask, otonom mobil robotlar geliştiren Bottobo Robotics, açık bankacılık alanında faaliyet gösteren Finekra, Eksim Ventures’ın 2023’ün ilk çeyreğinde yatırım portföyüne kattığı girişimler oldu. 

14,5 milyon dolarlık yatırıma imza attık
Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Eksim Ventures Yatırım Komitesi Üyesi Uğur Mutluhan Oruncak, “Eksim Ventures olarak teknoloji ve insan odaklı yenilikçi fikirleri, gelişme potansiyeline sahip iş modellerini mercek altına alıyor ve yatırım yapacağımız girişimleri de bu kriterler doğrultusunda belirliyoruz. ‘Fon I’ yatırım dönemi olan 2021, 2022 ve 2023  için yatırım bütçemiz 25 milyon dolardı. Bugüne kadar mobilite, sağlık, İK teknolojileri ve gıda alanlarında 8 girişime ve yatırım tezimize uygun 7 farklı fona yatırım gerçekleştirdik. 2022 yılı özelinde ise 400’den fazla girişimi inceledik, 208 girişim ile bir veya daha fazla toplantı gerçekleştirdik. 58 girişimi yatırım komitesi nezdinde değerlendirdik ve 4 girişime yatırım yaptık. Ayrıca 2’si ABD’de olmak üzere 4 ayrı fona katılım sağladık. 2023’ün ilk çeyreği itibarıyla da toplamda 14,5 milyon dolarlık bir yatırıma imza atmış olduk. Teknoloji girişimlerine yönelik yatırımlarımızın sonuçlarını ve geldiğimiz noktayı açıklamaktan dolayı mutluyuz. Ayrıca 2022 yılı çalışmalarımızı, Startupcentrum tarafından veri bazlı yapılan araştırmaya göre, 2022 yılının en aktif kurumsal VC’si ödülüyle taçlandırdık.” dedi.

Farklı yatırımcıların katılımıyla yeni fonumuzu kurmayı hedefliyoruz
Önümüzdeki dönem hedeflerine ilişkin detaylar veren Oruncak, “2023 yılı içinde 10 girişime daha yatırım yapmayı planlıyoruz. Böylece devam yatırımları için ayırdığımız bütçeyle beraber ‘Fon 1’ bütçemizi tamamıyla yatırımlara yönlendirmiş olacağız. 2023 yılı içinde farklı yatırımcıların katılımıyla yeni bir fon kurmayı planlıyoruz.” şeklinde konuştu. 

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir