Dünyaya Nasıl Zarar Verdiğimizi Gösteren 16 Çarpıcı Sosyal Reklam

  • Endonezya'ya bağlı Sumatra adasında, diş macunu üretiminde kullanılmak üzere palmiye yağı yapmak için 663 milyon adet ağaç kesildi.
  • Her yıl Tuna Nehri tarafından yaklaşık olarak 40 ton plastik okyanusa taşınıyor.
  • Her gün 5 milyon ton kısmen işlem görmüş lağım pisliği ve çöp okyanusa atılıyor.
  • 1 rulo tuvalet kağıdının üretimi için toplam 19,6 kg ağırlığında doğal kaynak harcanıyor.
  • Bu yazımızda insanlık olarak dünyayı nasıl yavaş yavaş yok ettiğimizi gözler önüne seren, bir farkındalık yaratmayı amaçlayan ve dünyanın genelindeki çeşitli çevre örgütleri tarafından yayımlanan yaratıcı ve dikkat çekici reklam kampanyalarını sizlerle paylaştık.
  • İlgili Yazı: Dikkat Çekmeyi Başaran 13 Sosyal Reklam

İnsanlık olarak umursamaz tavrımızdan ötürü, maalesef her geçen gün dünya genelindeki çevresel sorunlar hızla artmaya devam ediyor. Çevre kirliliği, doğal kaynakların bilinçsiz tüketimi vb. sorunlar nedeniyle ekolojik dengenin bozulması "küresel iklim değişikliği" gibi çok büyük sorunlara neden oluyor. Tüm bunların önüne geçmek için de dünya genelindeki pek çok çevre örgütü, insanların dikkatini çekebilecek çarpıcı sosyal reklam kampanyalarını hayata geçiriyorlar. Biz de Bright Side isimli internet sitesinin bir araya getirdiği bu tarz reklam kampanyalarından bazılarını aşağıda sizlerle paylaştık.

Earth Day Canada

Earth Day Canada isimli kuruluşun yayımladığı reklam görselinde, musluktan akan ve muhtemelen petrol olan sıvı madde ile dolan bir küvet yer alıyor ve "Çevreyi önemsemeniz için ne gerekecek?" sorusu soruluyor.

Doğal Kaynakları Savunma Konseyi (NRDC)

KNARF New York ajansı tarafından Doğal Kaynakları Savunma Konseyi (NRDC) isimli kuruluş için hazırlanan reklam kampanyası kapsamında sıcak içecekler için kullanılması amacıyla üzerinde dünya haritasının yer aldığı plastik bardaklar ve bu bardaklarla birlikte kullanılmak üzere sıcaktan koruyan karton tutacaklar meydana getirildi. Karton tutacakların üzerinde ise "Kendinizi küresel ısınmadan koruyun." yazıyordu.

Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF)

Geçtiğimiz dönemde Endonezya'ya bağlı Sumatra adasında, diş macunu üretiminde kullanılmak üzere palmiye yağı yapmak için 663 milyon adet ağaç kesildi. Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) da bu olaya dikkat çekmek için aşağıda yer verdiğimiz yaratıcı reklam çalışmasını hazırlattı. Clear Channel tarafından hazırlanan reklam görselinde diş fırçasının kılları yanan bir orman olarak resmedildi ve "Satın aldıklarımızı soluyoruz." mesajı verildi.

Global 2000

Ads of the World isimli internet sitesi tarafından paylaşılan bilgiye göre, her yıl Tuna Nehri tarafından yaklaşık olarak 40 ton plastik okyanusa taşınıyor. Avusturya merkezli bağımsız bir çevre örgütü olan Global 2000 de bir farkındalık yaratmak amacıyla bu duruma dikkat çekmek için bir basılı reklam hazırlattı. Viyana'da bulunan Heimat Wien isimli reklam ajansı tarafından meydana getirilen reklam görselinde, okyanus yüzeyi plastik torba olarak resmedildi ve bunun yanı sıra "Okyanuslarımız plastikte boğuluyor." şeklinde bir mesaja yer verildi.

Surfrider Foundation Europe

Göllerin, nehirlerin, okyanusların ve sahil şeridinin korunmasına ve geliştirilmesine adanmış, kar amacı gütmeyen küresel bir çevre örgütü olan Surfrider Foundation'ın Avrupa ayağı, "plaj temizleme günleri"ne dikkat çekmek için 2014 yılının nisan ayında bir basılı reklam kampanyası yayımladı. Y&R Paris tarafından meydana getirilen bu reklam afişinde, askıya asılmış bir plaj görüntüsü yer alıyordu.

Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF)

Nesli tükenen hayvanlara dikkat çekmek amacıyla DDB Tbilisi tarafından  Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) için hazırlanan basılı reklamda ayı, geyik, kurt ve antilop gibi birçok hayvan art arda sıralanmış birer domino taşı olarak resmedildi ve "Tek bir vuruş ile geleceği tehlikeye atıyoruz." mesajıyla her birinin teker teker düştüğüne dikkat çekildi.

Dünya Okyanus Günü

Her yıl 8 Haziran'da kutlanan Dünya Okyanus Günü'ne özel olarak yayımlanan reklam afişinde, plastik atıklarla dolu bir kumsalda bir kadın yer alırken aynı zamanda afişte "Plastik, manzarayı berbat ediyor." mesajı ile birlikte "Dünya Okyanus Günü'nü destekleyin ve denizlerimizin plastiksiz kalmasına yardımcı olun." şeklinde bir açıklama da bulunuyor.

Dünya Doğayı Koruma Vakfı'nın (WWF)

Dünya Doğayı Koruma Vakfı'nın (WWF) nesli tükenenlere hayvanlara dikkat çekmek için paylaştığı reklam görselinde, kağıttan yapılmış bir tilki figürü yer alıyor. Bununla birlikte görselde "Çok geç olmadan önce." şeklinde bir mesaj da veriliyor.

Surfrider Foundation

Çevre örgütü Surfrider Foundation, Kuzey Amerika'da bulunan çeşitli plajlardan topladığı plastik atıkları deniz ürünleri gibi paketledi ve bunları yerel pazarlarda sergiledi. Bu paketlenmiş plastik atıklar içerisinde kondomdan köpüğe, halat zincirden sigara izmaritine kadar aklınıza gelebilecek pek çok şey vardı. Bununla birlikte paketlerin üzerinde yer alan etiketlerde "Her gün 5 milyon ton kısmen işlem görmüş lağım pisliği ve çöp okyanusa atılıyor." şeklinde dikkat çekici ve bir o kadar da vahim bilgiler yer alıyor.

Dünya Doğayı Koruma Vakfı'nın (WWF)

Dünya Doğayı Koruma Vakfı'nın (WWF) yağmur ormanlarının yok edilmesine dikkat çektiği reklam görselinde, bir yandan bir insan elinin baş parmağı kesilmiş bir ağaç olarak resmedilirken bir yandan da "Tekrar büyümeyen bir şeyi kesiyoruz." şeklinde bir mesaj veriliyor.

Conservation International

MullenLowe Kolombiya reklam ajansı tarafından Conservation International isimli ABD merkezli kar amacı gütmeyen çevre örgütü için hazırlanan reklam afişinde, geri dönüşümün önemine dikkat çekmek için 24 Haziran 2015 tarihinde ABD'nin Missouri eyaletinde gerçekleşen sel felaketi sırasında çekilmiş bir fotoğraf kullanılıyor. Bununla birlikte afişte "Doğa, bize bir şey söylemeye çalışıyor. Geri dönüşüm yapın." şeklinde bir açıklama da yer alıyor.

Legambiente

İtalyan reklam ajansı Forchets Milano tarafından Legambiente isimli İtalyan çevreci derneğin "Dünyayı Temizliyoruz" (Puliamo il Mondo) isimli kampanyası için tasarlanan, "Sorunları saklamayı bırakın." ve "Sürdürülebilir bir şekilde yaşayın." mesajlarının verildiği bu reklam afişinde çevre kirliliğine dikkat çekiliyor. Çöpleri halının altına süpürür gibi asfaltın altına süpüren bir adamın olduğu görselde, kanalizasyon hattından bile çöplerin dışarı taştığı görülüyor.

Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF)

Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) tarafından paylaşılan bu reklam afişinin odağında, üzerine dünyanın resmedildiği bir tuvalet kağıdı yer alıyor. Bununla birlikte "Kağıttan tasarruf edin." sloganının yer aldığı reklam afişinin alt kısmında şu önemli açıklama bulunuyor:

"Tahta dahil 19,6 kg ağırlığında farklı kaynaklar, 1 rulo tuvalet kağıdı üretimine harcanmaktadır. Ahşap hissi; genişleyen kocaman sel yataklarına, hayvan göçüne ve neslinin tükenmesine, gezegenin ciğerlerinin yok edilmesine neden olur. Çok fazla kağıt harcaması, Dünya'yı öldürüyor."

IPE

Y&R Sao Paulo reklam ajansı tarafından IPE isimli kuruluş için hazırlanan bu reklam afişinde, yaşlı bir ağaç fotoğrafıyla birden fazla kola ayrılan bir nehrin fotoğrafı yaratıcı bir şekilde bir araya getirilmiş. Bununla birlikte reklam afişinde, "Nehirler olmadan hayat olmaz. Onları kurtarmamıza yardım edin." sloganı ön plana çıkarılıyor.

Green Korea United

Güney Kore'nin başkenti Seul'de bulunan Daehong Communications isimli reklam ajansı tarafından Green Korea United ismindeki çevre örgütü için hazırlanan ve küresel ısınmanın dünya üzerinde yarattığı olumsuz etkilere dikkat çekilen reklam afişinde, denizin ortasında bir insan eli görüntüsü meydana getiren kayalıkların görüntüsü yer alıyor. Aynı zamanda reklam afişinde "Boğuluyoruz." ve "Bizi küresel ısınmadan kurtarın." sloganlarına yer veriliyor.

Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF)

Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) tarafından paylaşılan ve plastik atıkların meydana getirdiği çevre kirliliğinin hayvanlar için yarattığı tehlikeye dikkat çekilen bu reklam görselinde, bir pet şişenin içinde boğulan bir filin tasviri yer alıyor ve "Zaman onlar için tükeniyor, plastik için değil." şeklinde bir mesaj veriliyor.

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir