Dünyanın İlk Yüzen Otelinin Hikayesi

Cruise tatillerinin yetersiz geldiği bir nokta olmuş olacak ki, yıllar önce daha fazlası için bir adım atıldı ve John Brewer Floating Hotel isimli dünyanın ilk yüzen oteli inşa edildi. Singapur'da inşa edilen otelin Avustralya'da faaliyete geçmesi planlanmış olsa da, otel Kuzey Kore kıyılarına demirledi. Şu sıralar ise kapatılma tehlikesiyle karşı karşıya.

1935'te Avustralya'ya göç eden İtalyan doğumlu bir dalgıç olan Doug Tarca, Queensland kıyılarındaki Büyük Set Resifi'nin harikalarını korumak ve güzelliklerini dünyayla paylaşmak konusunda tutkuluydu. Mercan hasadı ve Büyük Set Resifi'ne bağlı birkaç ticari girişim izni aldıktan sonra, bahsedilen yüzen otelin geliştirilmesinde kilit bir figür haline geldi.

"Denizde cennet" vaat eden Four Seasons yönetimi altındaki John Brewer Floating Hotel, 1988'de kapılarını açtığında yaklaşık 200 oda, gece kulübü, bar ve restoranlar, bir helikopter pisti, bir tenis kortu ve 50 kişilik bir su altı gözlemevi içeriyordu. Resmi olarak, yüzen otel 98 kişilik bir personele sahipti ve 140 çift kişilik oda ile 34 lüks suitte 356 misafir ağırlayabiliyordu. Doug Tarca'nın Büyük Set Resifi'ndeki güzellikleri herkesin görebileceği bir yer oluşturma vizyonuna rağmen, otelin inşası için John Brewer Resifi'nde'ki büyük miktarda mercanın kaldırılması gerekiyordu. Bu durum çevrecileri oldukça öfkelendirdi.

https://pazarlamasyon.com/elite-world-6-otelini-kapatti/

Queensland'i vuran Charlie kasırgasıyla otel büyük zarar gördü ve bir yıl içine ticari bir fiyasko haline geldi; 87-88 mali yılında yaklaşık 8 milyon dolar zarar etti. Kısa bir süre sonra, John Brewer Reef lagününde, otelden yaklaşık 5 kilometre uzakta devasa bir 2.Dünya Savaşı cephane çöplüğünün bulunduğu ortaya çıktı.

En sonunda otel, bir Japon şirketine satıldı ve Vietnam'a taşındı. Bir on yıl kadar, Vietnam'da Saigon Floating Hotel ismiyle gece kulübü olarak işletildi. Daha sonra yine mali sorunlar nedeniyle Kuzey Kore'ye satıldı. Burada Hotel Haegeumgang adıyla Kuzey ve Güney Kore sınırları arasında turistik bir işletme olarak konumlandı. Buradaki 10 yıldan sonra, 2008'de, Güney Koreli bir turist, Kuzey Koreli bir asker tarafından Hotel Haegeumgang'ta vuruldu ve iki ülkenin liderleri tarafından alınan kararla otel 2018 yılına dek kapalı kaldı.

https://pazarlamasyon.com/otellerde-yeni-donem-oda-servisi-yapan-robotlar/

Büyük Set Resifi'nden Vietnam'a 14.000 kilometre yol aldıktan ve Kuzey Kore'ye demirledikten sonra, Kuzey Kore de bir noktada bu oteli istemedi. Kuzey Kore lideri Kim Jon-un, oteli ziyaretinden sonra, eski püskü görünümünü eleştirdi ve herhangi bir ulusal ya da mimari karaktere sahip olmadığını söyledi. Bu da yüzen otelin yeniden geliştirilmesine ilişkin planlar yapılmasını sağladı ancak birçok insana göre çok sayıda yönetimin ayakta tutmaya çalıştığı bu otelin miadı çoktan doldu. Bir ilke imza atan bu oteli yıkıp yeniden inşa etme planları, otelin sonunun geldiğine işaret ediyor.

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir