Donald Trump'tan, Twitter, Facebook ve Google’a dava

ABD eski Başkanı Donald Trump, kendisine uygulanan sansür nedeniyle Twitter, Facebook, Google ve bu şirketlerin CEO'larına dava açmaya hazırlanıyor. Trump'ın sosyal medya hesapları Amerikan Kongre Binası'na yapılan baskından sonra kapatılmıştı.

New Jersey golf kulübünde bir basın toplantısı düzenleyen Donald Trump, sosyal medya hesaplarını kapatan şirketlere ve CEO'ları Mark Zuckerberg, Jack Dorsey ve Sundar Pichai’ya dava açacağını açıkladı. Trump, "Davamız, bu sansürün yasa dışı olduğunu, anayasaya aykırı olduğunu ve tamamen Amerikan karşıtı olduğunu kanıtlayacaktır. Yasağın sona ermesini, susturmanın durdurulmasını ve çok iyi bildiğiniz kara listeye, sürgüne ve iptale son verilmesini talep ediyoruz.” açıklamasında bulundu.

Destekçilerinin 6 Ocak 2021 tarihinde ABD Kongresi’ni basmasının ve olaylarda biri polis 5 kişinin hayatını kaybetmesinin ardından kamu güvenliği endişeleri nedeniyle Facebook ve Twitter, Trump’ın hesaplarını askıya almıştı. İki şirket de Trump’ın yorumlarının daha fazla şiddeti teşvik etmesinden kaygı duyduklarını bildirmişti.

Facebook, Google ve Twitter ise konuyla ilgili henüz bir açıklama yapmadı.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir