Dominos Bize Ne Anlatmak İstiyor? Dikkat Ayı Çıkabilir!

Bir insanı geğiren ayıdan daha hızlı ne rahatsız edebilir? Hiçbir şey. Diyerek başlayayım. Nasıl ki daha önce Samsung, Filli Boya ve Oreo’nun yaptığı güzel işlere yazılarımda yer verdiysem, bu sefer de eleştirel bir yazı ile Dominos Pizza’yı konuk edeceğim. Pizza kalitesi, attığı pazarlama SMS’leri, 30 dakika garantisi, personel tutumu vb. konularda aldığı olumlu/olumsuz görüşleri bir kenara bırakıp son 1-2 aydır bolca gördüğümüz reklam filmini hem pazarlamacı hem müşteri gözüyle analiz etmek istiyorum. Yazımı hazırlarken ilk önce bana göre reklamın olumsuz yanlarını bir kenara not ettim ve sonra da sosyal medyadaki görüşlere bir göz attım. Gördüğüm yorumların bir kısmını her maddenin altında ayrı ayrı olarak bulabilirsiniz. Kendi görüşlerimi desteklemek adına sadece olumsuz yorumları paylaştığımı, olumluları ise görmezden geldiğimi düşünmeyin. Zira olumlu yorum yok denecek kadar az.

Başrolde “ayı”

Pizzanın ne kadar kalorili bir yiyecek olduğu bilinen bir gerçek. Ve bu yiyeceği yerken içi çok rahat olan kişiler olduğu gibi “yememeliyim” diye düşündüğü halde sırf sevdiği için yiyen insanlar da var. Zaten kalorili olan bir yiyeceğin reklamında “ayı” karakterini oynatarak insanların zihninde “ayı gibi yemek” düşüncesini canlandırmanın ne gereği var?

Why so serious?

Karakter olarak ayı seçilmesine rağmen ona sempatiklik katarak durum kurtarılabilirdi. Gerek ses tonu gerek de sinirli mizacı başrol karakterini daha da antipatik yapan detaylar.

Geğirmek? Yarasın

Bu kelimeyi okuduğunda bile rahatsız olan kişiler olduğuna eminim. Recep İvedik serisindeki geğirme ve benzeri hareketlere gülünmesi mi cesaret vermiş bilemiyorum ancak çok çok gereksiz ve itici bir sahne. Ayı karakteri seçimi ve sert mizaç yeterli olmamış, bir de geğirtelim ki tam olsun demişler sanırım. Bir sonraki reklamda bu geğirmeyi 1 adım öteye taşımamalarını diliyor ve bir sonraki maddeye geçiyorum.

Seni bir yerden hatırlıyor gibiyim

Bir reklam karakteri seçerken çok dikkat edilmesi gereken bir nokta, karakterin tamamen özgün olmasıdır. Ancak bu durum Dominos ayısı için geçerli değil. Başta Duracell olmak üzere bu karakterin başka reklam karakterlerini çağrıştırdığı sosyal medyada da birçok kez belirtilmiş.

Ama iyiydik sanki?

“Acıkınca kafam Dominos’a gider” bence başarılı bir reklam çalışmasıydı. Eğer çok çarpıcı yeni bir kurgunuz yoksa istikrarı korumak adına ufak dokunuşlar yaparak mevcut konsept üzerinden ilerlemek daha faydalıdır.

Jingle? Eh işte

Akılda kalan jingle örneklerini paylaştığım yazımda da belirttiğim gibi bir jingle için en önemli kriter akılda kalıcı olmasıdır. “Acıkınca kafam Dominos’a gider” bu açıdan da başarılı bir reklamdı. Ancak Dominos’un bu son reklamında “Bir insanı Dominos’tan daha hızlı ne mutlu edebilir? Hiçbir şey” jingle’ının farklı farklı kelimelerden oluşan uzun bir jingle olması akılda kalıcılık açısından problem yaratıyor.
Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir