Dijitalleşmenin ivme kazanmasıyla birlikte teknoloji ve inovasyon da bir dönüşüm içerisine girdi

Publicis Groupe Türkiye Chief Client Officer'ı Aylin Eker Aldinç ile yeni dönem pazarlama trendlerini konuştuk.

Pazarlama konusunda faydalanılan teknolojilerin ve bu teknolojilerin yaratıcı ve etkili kullanımının ödüllendirildiği MarTech Awards 2023'ün başvurularının başladığını sizlerle paylaşmıştık.

Teknoloji Ödülleri Kategorileri, Kullanım Kategorileri, Mecra Kategorileri, Sektörel Kategoriler ve Özel Kategoriler olmak üzere 5 ana kategori altında toplamda 62 kategoride sahipleriyle buluşacak ödül töreninde, Kullanım Bölümü jüri görevini üstlenecek olan Publicis Groupe Turkey Chief Client Officer'ı Aylin Eker Aldinç ile yeni dönem pazarlama trendlerini konuştuk.

Dijitalleşmenin ivme kazanmasıyla birlikte teknoloji ve inovasyon da bir dönüşüm içerisine girdi
Dijitalleşmenin ivme kazanmasıyla birlikte teknoloji ve inovasyon da bir dönüşüm içerisine girdi. Bu da pazarlama teknolojilerini salt satış/iş hedefi odaklı olmaktan çıkarıp veri, insan, dolayısıyla tüketici odaklı bir evrimleşmeye yönlendirdi. 

Her geçtiğimiz gün çeşitlenen temas noktaları, gittikçe karmaşıklaşan pazarlama iletişimi eko-sistemi, tüketicilerin maruz kaldığı mesaj bombardımanı ve çoklu ekran tüketimi, çoklu cihaz kullanımı gibi değişen alışkanlıkları, biz iletişimcilerin daha fazla veriye ve veri bazlı, kişiselleştirilmiş iletişime odaklanmamızı sağladı.

Bir yandan tüketicilerin hızla azalan dikkatlerinden pay almaya çalışırken, diğer yandan tüketici yolcuğunun her bir aşamasında onlarla daha derin bağlar kurma ihtiyacının ortaya çıkması bizleri  sürekli yeni çözümler üretmeye yönlendiriyor. Bu bağlamda pazarlama teknolojilerinin de sürekli gelişmesi, hayatımıza yeni giren teknolojilerden beslenerek pazarlama dünyasına yeni fırsatlar sunması kaçınılmaz oluyor.

Tüketicilere çok daha kişiselleştirilmiş çözümlerle ulaşmaya devam edeceğiz
Günümüzde henüz yeterince yaygınlaşmamış bazı teknoloji, platform ve alt yapıların yakın gelecekte daha yaygınlaştığına tanık olacağız. Blok zincir teknolojisiyle birlikte Web 3.0’ı konuşmaya başladık. Oyun dünyası ve fintek üzerinden hayatlarımıza girmeyen başlayan yeni gerçeklik, blok zincir altyapısının yaygınlaşmasıyla birlikte hayatımızın her noktasına dokunmaya başlayacak. Tüketicilere çok daha kişiselleştirilmiş çözümlerle ulaşmaya devam edeceğiz. Yapay zeka, makine öğrenimi, derin öğrenme ve ana dilde konuşmayı anlama gibi çözümlerle birlikte alışveriş botları, akıllı asistanlar, e-ticaretin yeni formları hayatımıza girdi ve yaygınlaşmaya devam edecek. 

"Big data" olarak sıkça karşımıza çıkan büyük ve gerçek zamanlı veriyi etkili-verimli bir şekilde kullanabilmek, müşteri ilişkileri gelişimi konusunda çok kıymetli bir yere sahip olmaya devam edecek. 

Marka deneyimini farklı bir noktaya taşıyan VR, AR vb. teknolojiler tüketici deneyiminin başından sonuna kadar etki eden bir güce ve kapabiliteye sahip olmakla kalmayıp, bundan sonra hayatımızda daha fazla yer alacak.  

Tüketicilere iletişim kurmanın ve marka deneyimi yaşatmanın yolu teknoloji ve inovasyondan geçiyor
Dijitalleşme seviyesine göre potansiyelini tam gerçekleştirememiş olan e-ticaretin pandemi döneminde bariyerleri aşarak ivmelendiğine şahit olduk. E-ticaret sadece hacim olarak değil, kullanıcı sayısı olarak da bu dönemde büyüdü. Markaların pandemi öncesinde daha çekimser baktıkları teknoloji yatırımları pandemi döneminde bir ihtiyaç haline geldi. Alışkanlıkların baştan sona değiştiği bu dönemde tüketicilere iletişim kurabilmenin, marka deneyimi yaşatmanın yolu da teknoloji ve inovasyondan geçti.

Pandemi etkisini geride bıraktığımız “yeni normal” döneminde de bu etkilerin kalıcı olduğunu gözlemliyoruz. Bununla birlikte kişisel verinin doğru, güvenilir bir şekilde korunması/kullanılması ve bu doğrultuda yeni çözümlerin yaratılması da ön plana çıktı. Markaların müşterilere sunduğu deneyimin kullanıcı dostu, akıllı, pratik ve hızlı olması her zamankinden çok daha fazla önem kazanmaya başladı. Instagram, Twitter, Pinterest, Facebook, Youtube, Tiktok gibi lider sosyal medya kanalları bu dönüşümün aktif parçası haline geldi.

Bunun yanı sıra, yeni normalle birlikte daha çok diyalog kuran, konuşan bir iletişimin (chatbotlar) dönüşen pazarlama teknolojileri üzerinde baskın bir etkisi olduğundan bahsedebiliriz.

MarTech Awards 2023 hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir