Son günlerde corona virüsü sebebiyle tüketicilerin dijital tüketimi arttı. Alınan sosyal izolasyon önlemlerinin etkisinde ekonomide bir durağanlık gözlemleneceği öngörülürken, dijital veriler ise bize sağlık, haber, e-ticaret ve video içeriklerinde ciddi tüketim artışları olduğunu gösteriyor.

Tüketicilerin dijital tüketiminin arttığı bu dönemde, Gemius tarafından günlük olarak hazırlanan IAB Türkiye İnternet Ölçümleme Araştırmasının öneminin arttığını ve günlük değişkenliklerin incelenmesinin önemli olduğunu düşünüyoruz. Gemius da bizler için trendi yukarı yönlü olan bu dijital endüstriyi incelemiş. Bu çalışmanın detaylı bilgileri ise şu şekilde:

Stream:

  • 9 Mart Pazartesi günü, PC’de, streaming toplam ziyaretçi sayısı 8,5M iken; 16 Mart Pazartesi günü toplam ziyaretçi sayısının 9,5M’a ulaştığını görüyoruz.
  • Video tüketim tarafında kodlu siteler incelendiğinde, gündemin video izleme davranışını değiştirdiğini görmekteyiz. Buna göre 16 Mart Pazartesi günü haber sitelerinin video izlenme erişimleri, TV kanallarının dijital platformlarını geçmiştir.
  • Sabah ve Habertürk gazetelerinin sitelerinin zyaretçi artışları sırasıyla %63 ve %89 orarında artış göstermiştir.
  • İlgili video tüketim artışı özellikle evden çalışmaya dönüşle sadece haber sitelerine olan ilgili değil VOD platform olan Netflix’e iligiyi de arttırmıştır. 9 Mart günü Netflix toplam ziyaretçi sayısı 650K civarında iken, 16 Mart günü 1M üzerinde ziyaretçi görüyoruz.

Haber:

Haber kategorisinde 9 Mart 2020 Pazartesi ve 16 Mart 2020 Pazartesi tarihlerini kıyasladığımızda, toplam haber siteleri trafiğinde %24.34’lık bir artış olmuştur.

16 Mart 2020 Pazartesi günü web trafiğini değerlendirdiğimizde en çok ziyaret edilen ilk 10 haber sitesi aşağıdaki şekilde olmuştur (total erişime göre - PC + Mobil + Tablet):

1.       sozcu.com.tr

2.       sabah.com.tr

3.       haberturk.com

4.       haber7.com

5.       ntv.com.tr

6.       takvim.com.tr

7.       cumhuriyet.com.tr

8.       ahaber.com.tr

9.       yeniakit.com.tr

10.   tr.sputniknews.com

E-Ticaret:

E-Ticaret kategorisinde 9 Mart 2020 Pazartesi ve 16 Mart 2020 Pazartesi tarihlerini kıyasladığımızda, PC e-ticaret trafiğinde %15.10’lük bir artış olmuştur. Haftalık trend grafiğini incelediğimizde, Türkiye’de corona vakasının artması ile beraber “#evdekalturkiye” kampanyasının başladığı 10 Mart ve onu takip eden 11-12 Mart’da ivmelenen E-Ticaret ziyaretçi sayısının birçok firmanın evden çalışma modeline geçmesi ile beraber 16 Mart Pazartesi günü en yüksek noktaya ulaştığını gözlemliyoruz.

16 Mart 2020 Pazartesi günü web trafiğini değerlendirdiğimizde en çok ziyaret edilen ilk 10 e-ticaret sitesi aşağıdaki şekilde olmuştur:

1.       n11.com

2.       hepsiburada.com

3.       gittigidiyor.com

4.       trendyol.com

5.       cimri.com

Sağlık:

Sağlık kategorisinde 9 Mart 2020 Pazartesi ve 16 Mart 2020 Pazartesi tarihlerini kıyasladığımızda, PC sağlık trafiğinde %26.84’lük bir artış olmuştur.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir