Dijital ayak izleri pazarlamacıların hedef kitleye ulaşmasını kolaylaştırdı

Hogarth Worldwide Istanbul, Head of Digital'i Ozan Öke ile yeni dönem pazarlama trendlerini konuştuk.

Pazarlama konusunda faydalanılan teknolojilerin ve bu teknolojilerin yaratıcı ve etkili kullanımının ödüllendirildiği MarTech Awards 2023'ün başvurularının başladığını sizlerle paylaşmıştık.

Teknoloji Ödülleri Kategorileri, Kullanım Kategorileri, Mecra Kategorileri, Sektörel Kategoriler ve Özel Kategoriler olmak üzere 5 ana kategori altında toplamda 62 kategoride sahipleriyle buluşacak ödül töreninde, Mecra Bölümü jüri görevini üstlenecek olan Hogarth Worldwide Istanbul, Head of Digital'i Ozan Öke ile yeni dönem pazarlama trendlerini konuştuk.

Dijital ayak izleri pazarlamacıların hedef kitleye ulaşmasını kolaylaştırdı
Pazarlama geçmişte hep mass yayın üzerine planlanıyordu. Genel bir hedef kitle vardı ve ilgi alanları, beğeniler vb. parametrelere ulaşmak çok zordu. Bu nedenle ses getirecek, insanların aklında kalacak, güldürecek ya da düşündürecek akıl dolu iletişimler yapılıyordu. Günümüzde teknolojik gelişmeler sayesinde kullanıcı olarak bıraktığımız dijital ayak izleri pazarlamacıların ilgili hedef kitleye ulaşmasını çok kolaylaştırdı. Bu nedenle çok büyük reklam kampanyaları yerine küçük ama ilgili hedef kitle üzerinde etkili reklam iletişimleri yapılıyor. Bu tabii ki tüm sektörü derinden etkileyen devrimsel bir dönüşüm.

Reklam stratejileri değişti, materyal üretim süreçleri değişti, medya satın almalar değişti, kısaca tüm süreç bu değişime ayak uydurmak zorunda kaldı. Günümüzde geleneksel kitlesel iletişimin yarattığı para, zaman ve efor kaybı sebebiyle markalar da artık hedef kitle odaklı iletişimlere ağırlık vermeye başladılar. 

Ürünler için yapılan prodüksiyonlar kökten değişek
Gelecek dönemde ürünler için yaptığımız prodüksiyonların da kökten değişeceği bir noktaya hızla ilerliyoruz. Geçtiğimiz yıllar içerisinde Metaverse hayatımıza girdi, hepimiz artık Avatar, Web 3.0, NFT gibi terimleri az çok bilir konuma geldik. Fakat Metaverse aslında birçok değişimi de beraberinde getiriyor. Bunlardan bence en önemlisi ise Meta Humans. Meta Humans sayesinde bir reklam filmini tamamen sanal prodüksiyon (Virtual Production) ile üretmemiz mümkün. Hatta reklam filminin içindeki ürünü, ürünü elinde tutan kişiyi, mekânı, günü, saati vb. her türlü parametreyi değiştirebilmemiz de mümkün. Bu devrimsel nitelikte bir değişim. 

Diyelim ki setteyiz, güneş battı ve istenilen çekimi alamadık. Ertesi gün aynı seti kurup aynı çekimi bir daha yapmak durumundaydık. Şimdi ise bilgisayardaki birkaç parametreyi değiştirerek aynı sahneyi anında tekrar çekebileceğiz. Bu da birçok yeni şeyin kapısını açacak. 

Birçok marka iletişimlerini AI ile yapacak 
İletişim çeşitliliği ve prodüksiyon ihtiyacı hem mecralar hem de ilgi alanları açısından sürekli artıyor. Bu artışı markaların bir yerden sonra karşılaması mümkün olmayacak ve burada teknolojiler devreye girecek diye düşünüyorum. Şimdiden görmeye başladığımız AI ile üretilen resimler, çizimler, videolar vb. çıktılar ilerleyen günlerde çokça hayatımızda olacak ve birçok marka, iletişimlerini AI ile yapacak. 

MarTech endüstrisinin değişimi beni çok heyecanlandırıyor
Teknik işlerden gelen biri olarak MarTech endüstrisinin değişimi beni çok heyecanlandırıyor. Benim ya da ekibimin yapamayacağı işleri çok kısa sürede yeni teknolojilerle ve süre harcamadan yapabilmek bence paha biçilemez. 

Bazı iş grupları ve kişiler bu teknolojik gelişmeden rahatsız olsa da aslında hepimizin yeni teknolojilere ayak uydurması, en azından yeni teknolojilerle nelerin yapılabileceğini görmesi çok önemli. Çünkü bu yenilikler insanların zamanlarını daha verimli kullanmalarını mümkün kılarken, uygulamaya harcanan zamanı minimize ediyor ve gelişim için daha çok alan sağlıyor. 

Teknolojiyi yok sayan markalar yok oluyor
Pazarlama teknolojilerinin sürekli gelişmesi hayatımıza bazı markaların çok hızlı girmesini ve bazı markaların ise ışık hızında çıkmasını sağladı. Yeni trendleri takip eden, teknolojiyi kullanan, ana ayak uyduran markalar hızla büyürken, teknolojiyi yok sayan markalar birer birer yok oluyor. 

Pandemi bazı teknolojilerin ışık hızında gelişmesine yol açtı
Pandemi herkesi çok farklı etkiledi, bazıları artık evden çıkmak istemezken, bazıları ise eve girmek istemiyor. Bu nedenle ben hâlâ “yeni normal” denen kavramın oturduğuna tam olarak inanmıyorum. İnsanlar pandemi bittiği için etkilendikleri ölçüde tepki veriyorlar. Ama bunun sabit bir noktaya gelmesi daha çok zaman alacaktır diye düşünüyorum. 

Diğer yandan pandemi bazı teknolojilerin ışık hızında gelişmesine yol açtı. Çoğumuz online toplantı yapmak istemiyorken şimdi buluşmanın zaman kaybı olduğunu düşünüyoruz. Pazarlamada da insanlar daha az sokağa çıkıyorken onlara nasıl ulaşırız, onları nasıl takip edebiliriz gibi soruların cevaplarını aradık. Bu nedenle de bazı teknolojiler çok daha fazla yatırım aldı ve çok daha hızlı büyüdü. 

Martech Awards’un hedefinin teknoloji kullanan ekipleri teşvik ve takdir etmek olduğunu bilmek beni mutlu ediyor
MarTech aslında çok önemli olan ama kimsenin tam anlamıyla değerini ve yaratacağı etkiyi kavrayamadığı bir alanı sahiplendi. Martech Awards’un hedefinin ödül vermek değil teknoloji kullanan ekipleri teşvik ve takdir etmek olduğunu bilmek beni çok mutlu ediyor. Bu tutum hem ekipleri, hem de markaları daha çok teknoloji kullanmaya ve trendleri takip etmeye yöneltiyor. 

MarTech Awards 2023 hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir