Decathlon Türkiye, Dünya Temizlik Günü kapsamında Minecraft'ta çöp topladı

Decathlon Türkiye, "Doğa Olmadan Spor Olmaz" mesajını, sanal bir evren üzerinden gamer kitle ile Minecraft'ta buluşturdu.

Geçtiğimiz yıllarda Dünya Temizlik Günü'nde (World Clean Up Day) 15 farklı şehirde gerçekleştirdiği çöp toplama etkinlikleri ve yapay zekâyla hazırladığı ‘Çöpten Katalog’ projesiyle adından söz ettiren Decathlon Türkiye, bu yıl Minecraft dünyasında önemli bir projeye imza attı. 

Decathlon Türkiye, World Clean Up Day kapsamında projenin ilk ayağı olan Silent Clean Up Day etkinliğini hayata geçirdi. Konuyla ilgili bilinci yüksek partner ve etkileyiciler ile bir araya gelerek oluşturdukları ekiplerle, ‘silent disco’ konseptini çöp toplama etkinliğiyle birleştirerek bu yıl özellikle kıyı ve deniz kirliliğinin altını çizdi. 2050 yılına gelindiğinde denizlerde balıklardan daha çok plastik atık olacağı öngörülen günümüz koşullarında bu projeyle Decathlon Türkiye, toplumda derin bir farkındalık yaratmayı amaçlıyor.

Şile Alacalı kıyı temizliğinin ardından, Minecraft evrenindeki çöp toplama bayrağını gamer'lar devraldı. 

Minecraft'ta popüler oyuncular çöp toplama challenge'ı başlattı
Gaming dünyasının popüler isimlerini bir araya getiren The Planner Co. imzalı projede, dünyada 141 milyon aktif oyuncusu olan ve popülerliği yıllara meydan okuyan bilgisayar oyunu Minecraft'ta, yaşadığımız dünyadaki atık sorununa paralel bir gerçeklik kurarak çöp toplama challenge’ı gerçekleştirdi. 

Minecraft Video Yaratıcısı ve Twitch Yayıncısı Doğukan Adal ve ekibi, Great Pacific Garbage Patch olarak bilinen ve Türkiye'nin iki katı büyüklüğünde olan "Büyük Pasifik Çöp Birikintisi"nden esinlenerek sanal bir çöp adası yarattı.

Oyun modları ile Minecraft'ta #DoğaOlmadanSporOlmaz mesajı vurgulandı 
Doğukan Adal ve ekibi, Minecraft oyunu içinde normal versiyonda çöp ya da çöp toplayıcı eşyalar bulunmadığı için, bu aksiyonları yaratabilmek için oyuna özel modlar ekledi. Çöpler toplandıkça doğa canlandı ve çiçekler açtı, bu da arılar gibi hayvanların oyun evrenine dönüşünü sağladı. Sandalye ve çadır gibi objeleri de Decathlon ürünleri ile benzer görsellere sahip olan ekstra modlar ile birlikte oyunun içinde kullanılabilir hale getirerek, oyuncuların dinlenip oturabileceği alanlar yaratıldı.

Bu projeyle Decathlon Türkiye, Minecraft gibi geniş bir oyuncu kitlesine sahip bir platformda gençlere, gerçek sorunun ve challenge’ın asıl dünyamızda olduğunu hatırlattı. Oyun sırasında ekrana gelen bilgilendirici metinlerle farkındalığı artırmak hedeflendi. Proje ile ‘Minecraft dünyasını temizledik, şimdi sıra asıl challenge’ın olduğu gerçek dünyada.’ mesajı verildi. 

Kendine Müzisyen (Kemal Can Parlak) ve Doğukan Adal’ın oluşturduğu takımlar 1 saat içinde en fazla çöpü toplamak için kollarını sıvadı. En sonunda ise her iki takımın oyuncuları bir araya gelerek, oyunun blok sistemi kullandı ve "Decathlon" yazısı bulutlarda ve sonunda #DoğaOlmadanSporOlmaz mesajı çimen bloklarından gökyüzünde oluşturuldu. Bu yazı, projenin çevre mesajını yansıtarak çiçeklendi ve tekrar doğaya karıştı. 

Sonuç olarak, Minecraft üzerinden gerçekleştirilen #PixelCleanUp projesi, çöp sorununa dikkat çekmek ve doğanın önemini vurgulamak amacıyla hayata geçirildi. 

Pixel Clean Up Day Twitch yayınında neler yaşandı izlemek için:

Künye

Reklamveren: Decathlon Türkiye

Reklamveren Temsilcileri: Öykü Pamuk, Özge Akgün, Esra Gündoğdu, Hakan Kökcü, Merve Semiz, Burcu Uğurluoğlu

Kreatif Ajans: The Planner Co.

Ajans Başkanı: Çağla Çakır

Konsept ve Kontent Direktör: Büşra Coşkun

Kreatif Ekip: Büşra Coşkun, Hande Akman, Elif Öztürk, Cemre Berk Köse

Art Director: İrem Aysu

Metin Yazarı: Hande Akman, Elif Öztürk

Harita Oluşturucu: Doğukan Adal

Uygulama Partneri: Multiplayer Agency

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir