Deadpool 2 İçin Yapılan Birbirinden İlginç 8 Pazarlama Çalışması

  • Deadpool bir süper kahraman filmi olmasına rağmen, onu diğer süper kahraman filmlerinden ayıran oldukça kendine has, esprili bir tarzı vardır.
  • Deadpool'un kendine has bu tarzı, Deadpool 2 filminin pazarlama kampanyalarında da kendini gösterdi.
  • Deadpool 2 filmi için yapılan en ilginç 8 pazarlama çalışmasını sizler için derledik.
  • İlgili Yazı: Her Pazarlamacının İzlemesi Gereken 8 Mükemmel Film


Ünlü oyuncu Ryan Reynolds'ın başrolünde yer aldığı Deadpool 2 filmi, ülkemizde 18 Mayıs tarihinde gösterime girdi. Deadpool'un en azından iki filminden birini izleyenler bilirler, Deadpool bir süper kahraman filmi olmasına rağmen, onu diğer süper kahraman filmlerinden ayıran oldukça kendine has bir tarzı vardır. Bunun en büyük sebebi ise aksiyonun içerisine komediyi katmasıdır. Hayır, filmin içerisine serpiştirilen birkaç ufak espriden bahsetmiyorum. Komedi, filmin ana odaklarından biri. Çünkü Deadpool, aksiyon ve komedi türünde bir süper kahraman filmi. Filmin IMDB sayfasına girerek bu bilgiyi doğrulayabilirsiniz.

Deadpool'un kendine has esprili tarzı, Deadpool 2 filminin pazarlama kampanyalarında da kendini gösterdi. Hatta bu durum öyle bir noktaya vardı ki, bugüne kadar bir film için yapılan en ilginç pazarlama kampanyası Deadpool 2 filmine ait olabilir. Şimdi bu pazarlama çalışmalarının en dikkat çekici olanlarına bir göz atalım.

Deadpool'dan Ünlü Ressam Bob Ross Parodisi

Deadpool 2 için yapılan ilk reklam çalışmalarından biri, 2017 yılının sonunda yapıldı. 15 Kasım tarihinde Ryan Reynolds'ın kendi YouTube hesabından paylaştığı videoda, filmin ana karakteri Deadpool, çocukluğumuzda TRT 2'de yayımlanan programıyla tanıdığımız ünlü ressam Bob Ross'un kılığına bürünmüştü.

https://youtu.be/BbBBX4Q_eek

Hugh Jackman ve Deadpool Bir Arada

Film için yapılan bir diğer reklam kampanyasında ise Marvel evrenindeki süper kahramanlardan biri olan Wolverine'e birçok filmde hayat veren Hugh Jackman yer alıyordu. Hugh Jackman ne alaka diye soran olursa, Marvel evreninde Wolverine ve Deadpool'un yolları keşisen karakterler olduğunu belirteyim.

https://twitter.com/RealHughJackman/status/989836139296063489

Konumuza dönecek olursak, Hugh Jackman, Deadpool 2'nin tanıtımı için kendi Twitter hesabından video içeren bir tweet attı. Ünlü oyuncu, videoda eşi için bir doğum günü mesajı kaydetmeye çalışıyor ve bu girişimi Deadpool tarafından sabote ediliyor. Hugh Jackman paylaştığı tweet'in açıklama kısmında ise tam olarak şu yazıyordu:

"Yürekten bir doğum günü mesajı kaydetmeye çalışırsınız, ama en büyük şovmen tarafından sözünüz kesilir."

Meksikalı Tekila Markasının Yeni Yüzü Deadpool

Hem 2016 yılında vizyona giren ilk Deadpool filmi hem de yaklaşık iki haftadır vizyonda olan Deadpool 2, 18 yaş sınırıyla gösterime giren filmlerdi. Bu yüzdendir ki, filmin yayın haklarını elinde bulunduran 20th Century Fox, tanıtım için bir tekila markasıyla iş birliği yapmaktan çekinmedi.

https://twitter.com/EspolonTequila/status/988794903760121859

Variety'nin paylaştığı habere göre, bu reklam kampanyası kapsamında, esprili karakterimiz Deadpool, Campari Group isimli şirket tarafından dağıtılan Meksikalı tekila markası Espolon'un yeni yüzü oldu. Kısa bir süre önce Aviation American Gin isimli cin üreticisini satın alan Ryan Reynolds'a sataşmaktan kendini alıkomayan Deadpool'un ağzından şu açıklamaya yer verildi:

"Kanadalı gobstopper'ın (Ryan Reynolds'ı kastediyor) bütün övgüyü alması için kesinlikle hiçbir sebep yok. Ben meşru bir süper kahramanım. O ise sadece o iki kız ve şu pizza mekanı sayesinde ünlü olan bir adam."

Espolon'un yaptığı Deadpool 2 kampanyası kapsamında özel ambalajlar, mağaza içi görüntüler, dış mekan reklamları ve sosyal medya aktivitelerine yer verildi.

Deadpool 2 Filmine Özel Olarak Üretilen "Minik El" Şeklindeki Şekerler

Bütün pazarlama çalışmaları doğrultusunda, Deadpool 2 filminin tanıtımı için yapılan hamlelerden biri de Trolli Candy isimli şekerleme üreticisiyle yapılan marka anlaşmasıydı. İki marka, Deadpool'un minik elinin yenilebilir şeker versiyonunun yapılması için bir anlaşmaya vardı. Trolli'nin Deadpool 2 filmine özel olarak ürettiği "Tiny Hands" isimli ve adından da anlaşılacağı üzere minik el şeklinde olan bu şekerler, sadece 7-Eleven mağazalarında satışa sunuldu.

https://twitter.com/Trolli_USA/status/993506496544681984

Deadpool'dan David Beckham'a Özür

İlk Deadpool filminin bir sahnesinde ana karakterimiz Wade Wilson, yani daha aşina olduğumuz ismiyle Deadpool, Kör Al isimli karaktere şunları söylüyordu:

"David Beckham'ın konuşmasını hiç duydun mu? Sanki bir helyum konservesiyle oral seks yapıyormuş gibi."

20th Century Fox da Deadpool 2'nin vizyona girmesine yaklaşık bir hafta kala, resmi YouTube kanalından bu olaya göndermede bulunan bir video yayımladı. Bu videonun başlangıcında, David Beckham'ı yukarıda bahsettiğimiz Deadpool sahnesini izlerken görüyoruz. Hemen ardından ise Deadpool, David Beckham'a "Üzgünüm, beni affet." şeklinde mesajlar atıyor. Ardından ne olduğunu öğrenmek için aşağıda paylaştığımız videoyu izlemenizi tavsiye ediyorum.

https://youtu.be/uxbQATBAXf8

Ryan Reynolds, Güney Kore'deki Bir Şarkı Yarışmasına Katıldı

Deadpool 2'nin tanıtımı için yapılan çalışmalardan biri de Güney Kore'ye özeldi. Deadpool karakterine hayat veren Ryan Reynolds, Güney Kore'deki bir televizyon kanalında yayımlanan şarkı yarışmasında şarkı söyledi. Ancak yüzünde bir tek boynuzlu at maskesiyle ve "Maskeli Şarkıcı Kralı" ismiyle sahneye çıktığı için şarkıyı bitirene kadar kimse onun gerçek kimliğinden haberdar değildi. Annie isimli müzikalden "Tomorrow" isimli şarkıyı söyleyen ünlü oyuncu, şarkıyı bitirip maskesini çıkardığında ise salondaki herkes şaşkınlığı ve heyecanı bir arada yaşadı.

https://youtu.be/hiBPUpCJ7MQ

https://youtu.be/8pfXS-SwbTw

Deadpool 2'deki Peter İsimli Karakter İçin Açılan Sahte LinkedIn ve Twitter Hesabı

Hala Deadpool 2'yi izlememiş olsanız bile, en azından filmin fragmanına göz attıysanız, Deadpool'un filmde süper güçleri olan kişilerden bir ekip kurmaya çalıştığını anlamışsınızdır. Deadpool'un X-Force adını verdiği bu ekibe aldığı kişilerden biri de -filmin fragmanından da öğrenebileceğiniz üzere- hiçbir süper gücü olmayan Peter idi. Filmin pazarlama çalışmaları doğrultusunda, 20th Century Fox tarafından Peter karakteri için hem bir Twitter hesabı hem de bir LinkedIn hesabı açıldı.

Peter karakterinin LinkedIn hesabındaki deneyim kısmında, kendisinin Nisan 2018'den beri bir X-Force üyesi olduğu yazıyor. Aynı zamanda kendisi, 1998 yılından beri Excalibur Cutlery isimli şirkette bölge satış müdürü olarak görev yapıyor.

Deadpool, Walmart'taki DVD Raflarını İşgal Etti

Deadpool 2 için yapılan pazarlama çalışmalarından biri de perakende zinciri Walmart'ta kendini gösterdi. Walmart'taki bazı film DVD'lerinin orijinal kapakları değiştirildi ve yeni kapaklara Deadpool'un görüntüleri yerleştirildi. Terminator, X-Men, Logan, Predator ve Assassin's Creed gibi birçok filmin DVD'sinin kapağına Deadpool'u yerleştirmek bir hayli ilginç ve yaratıcı bir pazarlama fikri. Bu filmlerin yanına reklam amaçlı yerleştirilen görselde ise Deadpool'un ağzından "Yüzüm, içinde olmadığım bütün bu filmlerde!" ifadesine yer verilmiş.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir