Covid-19 Seyahat Etme Alışkanlıklarımızı Nasıl Değiştirecek?

Dünya genelinde son dönemde yaşanan en ciddi pandemi olan Covid-19 bir şekilde çözüme ulaşacak ancak bunun nasıl ve ne zaman olacağı henüz bilinmiyor. Fakat dünyada iz bırakacağı da aşikar.

Ulaşım sektörü ve seyahat pandemiden en çok etkilenen alanlar oldular. Havacılık neredeyse durma noktasına gelirken ülkelerdeki toplu taşıma sistemleri de tamamen değişti. Pandeminin etkisini yitirmesi durumunda da bazı zorlukların devam edeceği ön görülüyor. Fast Company olabilecek olumlu ve olumsuz sonuçların 2 ön görüsünü çıkarmış. Biz de sizlerle bunları paylaşmak istedik.

Seyahatler Her Zaman Olduğundan Daha Fazla Otomatize Edilecek

Covid-19 tüm dünyada temas konusunda hassasiyetleşmemizi sağladı. "Covid-19 Salgınında Tüketici Davranışları ve Marka Algısı" raporumuz için yaptığımız araştırmanın sonucunda profesyonellerin salgın sonrasında günlük hayatlarına ve etkinliklere dönmekte zorluk yaşayacağını saptamıştık.

Bu süreç; ödeme yöntemlerinden temas gerektiren kapı açma kadar basit eylemler de dahil olmak üzere pek çok alanda temassız teknolojilerin daha hızlı bir şekilde hayatımıza entegre olmasına neden olacak. Dolayısıyla süreçler ve eylemler eskisinden daha hızlı bir hale gelecek.

Aynı zamanda havaalanları, toplu taşıma araçları, şehirler arası otobüsler gibi aklınıza gelebilecek tüm ulaşım araçlarının belli bir hijyen puanlandırılmasına göre sıralanacağı ve bu durumun pek çok kişi ve kurum için öncelik yaratacağı da ön görülüyor.

Hareketlilikler Daha Fazla Gözlemlenecek

Seyahat halinde olmak belli bir hareketlilik (Mobility) gerektiriyor. Dolayısıyla zaten hali hazırda yer alan kameralar sensörler gibi takip ekipmanları daha da ince detaylar için kullanılıyor olacak. Bu noktada hem insanlar hem de makineler daha fazla duyusal yetenek kazanıyor olacak. Yolcuların ateşlerini ölçen termal kameralar, yolcuların seyahat için gerekli evraklarını temas etmeden tarayabilecek yeni teknolojilerin varlığı ön görülüyor.

Geleceğe yönelik seyahat ön görüler arasında potansiyel hasta olan yolcuların tespiti hatta tedavisi de var. Sağlık sektörünün seyahat sektörüyle daha fazla ortaklaşa hareket etmeleri de mümkün görünüyor.

Fast Compony'e göre; iklim değişikliği nedeniyle önümüzdeki dönemde yeni pandemiler çıkma olasılığı da çok yüksek.

Siz ne düşünüyorsunuz, Covid-19'un seyahat sektörüne etkilerine neler ekleyebilirsiniz?

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir