Coca Cola Sizi Zayıf Gösteriyor

Coca Cola, tüketicinin zihninde yarattığı etki ve sosyal sorumluluk gibi alanlarda sürdürdüğü başarı stratejileriyle mutluluk kavramını müşteri bazında en iyi uygulayan markalardan biri. Bu alanda özellikle İngiltere ve ABD’de, yürüttüğü birçok projenin altında iletmek istediği mesaj veya değiştirmek istediği algı anlayışı bu gücün en önemli itici etkilerinden birini oluşturdu hep.

Bu etkiler arasında en büyük darbeyi ise giderek artan obezite oranlarıyla markanın kıyaslanması ve özleştirilmesi konusunda yaşamaya başladığından beridir ki, en önemli genişleme stratejilerinden birini insanlara bunun tersi görüşe ikna etmek olarak belirledi. Bu alanda Coca Cola’nın onlarca proje ve yaratıcı gerilla örnekleri mevcut.

Gelin Coca Cola’nın obeziteye yönelik en başarılı çalışmalarını biraz daha yakından inceleyelim :

Dürüstlük Yaklaşımı

Coca Cola’nın obezite eleştrilerine karşı ilk cevabı, kalori bazında, karşılaştırmalı reklamın gücünü kullanmaya çalışmak olmuştu. Çünkü tüketicilere asıl olarak obezite sorunun Coca Cola tarafından aşıldığının mesajları verilmeye çalışılıyordu.

http://www.youtube.com/watch?v=SKi2A76YJlc

Magic Pills

Magic Pills çalışması ile Coca Cola, toplumun obeziteye karşı bel bağladığı en önemli destekçilerden olan zayıflama ilaçlarına karşı savaş açtı. İletmek istediği mesaj, obezitenin gerçek sebepleri üzerene yoğunlaşmaktı.

http://www.youtube.com/watch?v=6DB_nstSfbw#t=20

Sporun Önemi

Sporun önemini belirtmek ve bu alanda insanları harekete yöneltmek konusunda Coca Cola’nın birçok çalışma var. Fakat en yaratıcı iki gerillası asansör kabininden çıkan merdiven ve takside sürmeniz beklenen bisiklet olarak değerlendirilebilir.

http://vimeo.com/69815241

http://www.youtube.com/watch?v=j9Pxc6QgegA#t=83

Geçmişten Günümüze Coca Cola

Yaşam ve yeme içme alışkanlıkları değişse de Coca Cola’nın nesiller boyu tüketiciyle beraber kalacağı algısı uyandırılan çalışmada, yine iki nesil arasındaki beslenme alışkanlıklarının altı çizilerek obeziteye yönlendirilme yapılıyor.

http://www.youtube.com/watch?v=ExRg8m38rug

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir