Coca-Cola, Diyet Kolasını Nasıl Ayağa Kaldırdı?

  • Coca-Cola, Diet Coke'un 36 yıllık tarihindeki en büyük ürün ve pazarlama yenilenmesiyle ürünü ayağa kaldırmayı başardı.
  • Bu yenilenme; yeni tatlar, bir ambalaj revizyonu ve markanın geleneksel tüketici tabanını baby boomers kuşağı kadınlarının ötesine genişletmeyi amaçlayan bir reklam kampanyasını kapsıyordu.
  • Nielsen tarafından paylaşılan verilere göre, Diet Coke'un ABD'deki satışları, ekim ayının son haftası itibarıyla %2'nin üzerinde artış gösterdi.
  • İlgili Yazı: Coca-Cola, İlk Alkollü İçeceğini Piyasaya Sürdü

Bu yıl içerisinde Coca-Cola, önemli bir seçim yapmak zorunda kaldı. Ya uzun bir süredir kan kaybeden diyet kolası için ciddi miktarda bir pazarlama bütçesi ayıracaktı ya da asıl markayı geride bırakan markasından vazgeçecekti. Ve AdAge'in paylaştığı yazıya göre şirket, Diet Coke'un 36 yıllık tarihindeki en büyük ürün ve pazarlama yenilenmesiyle ocak ayında geri dönmeyi tercih etti.

Bu yenilenme; yeni tatlar, bir ambalaj revizyonu ve markanın geleneksel tüketici tabanını baby boomers kuşağı kadınlarının ötesine genişletmeyi amaçlayan ve Anomaly tarafından hazırlanan pahalı bir reklam kampanyasını kapsıyordu. Ve sonuç olarak bu tercih meyvelerini verdi.

Nielsen tarafından paylaşılan verilere göre, Diet Coke'un ABD'deki satışları, ekim ayının son haftası itibarıyla %2'nin üzerinde artış gösterdiDiet Coke'un satışlarının 2 Aralık 2017'de sona eren 52 haftada %3,7 oranında azaldığını göz önünde bulunduracak olursak, bunun önemli bir geri dönüş olduğunu söyleyebiliriz.

https://pazarlamasyon.com/perakende/coca-cola-y-kusagina-diyet-kolayi-sevdirmeye-calisiyor/

Bu yeniden markalaşma kapsamında yeni ince kutularda enerjik vişne ve zencefil misket limonu gibi diyet kola çeşitleri satışa sunuldu. Reklamlar söz konusu olduğunda ise geçmişte markayı desteklemiş olan Taylor Swift gibi pop yıldızlarından kaçınıldı ve bunun yerine Deadpool filmindeki yardımcı rolüyle tanıdığımız Hintli - Amerikalı aktör Karan Soni gibi farklı kesimlere hitap eden isimler tercih edildi.

Coca-Cola Kuzey Amerika'nın Diet Coke grup direktörü Rafael Acevedo, yeni tüketicileri markaya kazandırmada, birlikte çalışan tüm bu unsurların sinerjisinin etkili olduğunu vurguladı.

Yeni Pazarlama Stratejisi ve Coca-Cola Zero

Ancak Coca-Cola'nın son dönemde pazarlama stratejisinde yaptığı değişiklikler Diet Coke ile sınırlı değildi. Şirketin 2017 yılında Coca-Cola Zero'ya yaptığı yatırım kar sağlamaya devam etti. En önemlisi de şirket, portföyünü sağlık endişelerine neden olan meşrubatların ötesine taşıdı.

https://pazarlamasyon.com/marka-hikayeleri/coca-cola-bir-zamanlar-kokain-iceriyordu/

2017 yılının ortalarında Coca-Cola Zero Sugar olarak yeniden isimlendirilen Coca-Cola Zero, Fitzco ve McCann ajansları tarafından meydana getirilen açık sözlü bir reklam kampanyasıyla destekleniyor. Şirketten yapılan açıklamaya göre, ürün, 28 Eylül'de sona eren üç aylık periyotta, satış büyümesi anlamında 10 yıl içerisindeki en iyi çeyreğini geçirdi. Bu arada tüm çeşitleri içeren Coca-Cola markası da aynı üç aylık dönemde dünya genelinde %3 büyüme gösterdi.

Bu artış, Coca-Cola'nın tek bir reklam içerisinde birden fazla kola çeşidini bir araya getiren ve "tek marka" yaklaşımına sahip olan "Taste the Feeling" isimli kampanyasını başlatmasından yaklaşık olarak üç yıl sonra meydana geldi. Bu pazarlama kampanyası kapsamında yapılan reklamlar, bir önceki "Open Happiness" isimli kampanyadakinden daha fazla ürün odaklıdır.

https://youtu.be/rJbGHIdaQVw

Bunların yanı sıra Coca-Cola, portföyünü asitli içecekler dışında çeşitlendirme konusunda da önemli adımlar atıyor. 1 milyar dolarlık satış potansiyeline sahip markaları tanımlamak ve beslemek için yapılandırılmış olan şirketin Venturing and Emerging Brands birimi (VEB) de bu çabalara öncülük ediyor. 2017 yılının sonlarında, VEB son moda premium maden suyu markası olan Topo Chico'yu satın aldı ve bu yılın ağustos ayında ise sporcu içeceği Body Armour'dan hisse aldı. Aralarında Kobe Bryant'ın yer aldığı yatırımcıları bulunan Body Armor, James Harden gibi yıldız sporcuların yer aldığı reklamlarla pazardan önemli bir pay alarak PepsiCo'nun sahibi olduğu Gatorade'e ciddi bir rakip olmayı başardı.

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir