Coca-Cola 130 yıllık logo yerleştirmesinde değişikliğe gidiyor

Coca-Cola, kurumsal renk ve standart logo yerleştirme uygulamasını kalıcı olarak değiştirebilir.

Coca-Cola ile özdeşleşen kurumsal renk, şişe ve kutu tasarımlarına hepimiz aşinayız. 19. yüzyıldan günümüze köklü bir geçmişi olan Coca-Cola’nın modern çizgilerinden yavaş yavaş ayrılmaya başladığını görüyoruz. Coca-Cola’nın yaşadığı bu değişimde tüketici beklentilerinin ve ürün dizisinde geçirdiği değişimlerin önemli etkisi bulunuyor.

Bu değişimlerin en önemlisi tüketicilerin şekersiz ve kalorisiz ürünlere olan talebinin artması olarak ifade edilebilir. Aynı zamanda farklı aromalardan oluşan ürünlere olan talebin artmasıyla ürünlerin farklılığını vurgulayan tasarım ve logo yerleştirmeleri zorunlu hale geliyor. Coca-Cola’nın tek marka tek ürün stratejisini terk etmesinin bunda etkisi olduğunu da söyleyebiliriz.

2000’li yıllarda sadece Coca-Cola ve Coca-Cola Light ürünlerinin yer aldığı Türkiye pazarında, kırmızı ve gümüş rengin kullanılması ile farklılık vurgulanabiliyordu. Ürün çeşidinin artması ve tasarım yeniliğine olan ihtiyaç nedeniyle Coca-Cola’nın kurumsal logo ve renk kullanımında değişime gitmeye başladığı gözleniyor.

Yukarıdaki örnekte olduğu gibi Coca-Cola logosunun kutu üzerine yerleştirilmesi, kutudaki renklerin kurumsal renk olan kırmızı ağırlıktan çıkarılışı gibi unsurlar değişikliği gösteren önemli unsurlar arasında sayılabilir. Bir dönem Türkiye pazarında gördüğümüz ve test pazarlaması amacıyla piyasaya sürülen Coca-Cola Coffee içeceğinde de benzer uygulamalar gözlenmişti. Son dönemde satışı artan ve orjinal Coca-Cola’nın “tahtına” gözünü diken Coca-Cola Zero’da siyah ve kırmızı renklerin ağırlıkla kullanıldığını görebiliriz.

Yeni şişe ve kutu dış yüzey tasarımlarında dikkat çeken bir başka nokta, kutuların üzerinde yer alan bilgilerin son derece kısa ve net bilgiler içermesi. Marka ismi, çeşit ve hacim bilgileri tüketicilere anında aktarılmaya çalışılıyor. Günümüzde tüketiciler aynı dizide yer alan farklı markalar arasından seçim yapmak durumunda olduğu için, ürünlerin üzerinde yer alan bilgilerin kısa, öz ve çarpıcı olması gerekiyor. Artık her içecek kutusu markayı anlatan bir postere dönüşüyor. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir