Cipso’dan Bir Garip İletişim Stratejisi

Türkiye pazarında Doritos, Ruffles, Lay’s ve Cheetos gibi markaları bulunan Fritolay’e karşı amansız bir yarışın içine giren Kraft markasının temsilcisi Cipso, son zamanlarda yaptığı kampanyalar ile özellikle erkek cips tüketicilerinin dikkatini çekiyor.

Özellikle ‘erkek muhabbeti’ başlıklı kampanyasıyla hem geleneksel mecralarda hem de sosyal medyada ciddi ataklarını görüyoruz Cipso’nun. Futbol maçına yerleştirdikleri ürünün de  sosyal medyada geniş yankı uyandırması ve hala konuşulması, ne denli büyük bir sansasyon yarattıklarının en büyük kanıtı.

cipso-ürün-yerleştirme

httpv://www.youtube.com/watch?v=9EMmQbWvyE8

(Erkek muhabbetinin nereye gideceği belli olmaz...)

Belli ki hedef kitle tamamen erkekler. Yapılan reklamlarda da, Facebook yönetimlerinde de tamamen erkeklere odaklanılıyor.

2cipso sosyal medya 1

Elbette Kraft uzun bir araştırma yapmıştır erkekleri hedef seçmeden önce. Ancak yapılan iletişimde kadınların tamamen aradan çıkartılması da pek doğru gibi durmuyor. Öyle ki Facebook sayfalarında yaptıkları paylaşımların tamamı erkeklere yönelik ve marka kendini 20-25 yaş aralığında, gününü gün eden, her konuda bilgisi olan erkek bir üniversite öğrencisi gibi konumlandırmış.

3cipso

Sosyal medyada tek bir doğru yok elbette. Cipso da kendine göre doğru olan yolu seçip başarılı olabilir. Ancak yapılan paylaşımların altına düşen yorumları incelediğimizde Cipso’nun herhangi bir aksiyonunu veya cevabını göremiyoruz. Madem Cipso bir insan olarak konumlandırmış kendini ve sorular sorup etkileşimi arttırıyor, bu sorulara verilen yanıtlara  neden cevap verip etkileşimi hem başlatan hem de devam ettiren olmuyor?

İkinci bir nokta ise Cipso’nun Twitter hesabı. Facebook’ta son derece etkin yönetilen markanın Twitter’da sadece ismi mevcut. Halbuki böyle bir konseptin başarılı olacağı ağların başında Twitter geliyor. Umarız bu durumu çözüp hoş muhabbetlerini Twitter’a da yansıtırlar.

Araştırmayı biraz genişletmek ve  bilgi almak amacıyla Cipso’nun web sitesine girmeye karar verdim. Ancak markanın resmi bir web sitesi yok. Bulabildiğim bilgilerin kaynağı da Kraft’ın global web sitesinin Türkçe versiyonuydu. Böylesine gümbür gümbür gelen bir markanın dijital iletişimini sadece Facebook’tan yürütmesi beni biraz şaşırttı.

Son olarak da Facebook sayfasının ‘info’ bölümüne değinmek istiyorum.

4cipso

Görüldüğü gibi sayfanın info bölümü bile doldurulmamış. İşin ilginç yanı Facebook’taki Cipso sayfasının ilk etapta sahte olabileceğini düşünmeme neden oldu bu durum. Web sitelerinde de herhangi bir açıklama yok Facebook hesapları hakkında. ‘’Peki sayfanın gerçek olduğunu nasıl anladın?’’ diyecek olursanız eğer, yukarıdaki  reklamın son 4 saniyesine bakmanız yeterli.

Cipso’nun son dönemdeki reklamları çok beğenildi. Ancak yapılan reklamlarda diğer iletişim stratejilerinin uyum içerisinde olması ve bütünleşmesi şart. İyi bir geleneksel-yeni medya entegrasyonu Cipso’nun pazardan daha fazla pay kapmasını sağlayabilir.

 

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir