Çinli teknoloji şirketi yaşlılar için hava yastıklı yelek icat etti

Teknoloji şirketi Suzhou Yidaibao tarafından tasarlanan hava yastıklı kemerler, yaşlılara güvenli adımlar attırmayı hedefliyor.

Yaş aldıkça bazı alışkanlıklarımız değişiyor ve eski konforlu günlerimize bir nevi yavaş yavaş veda ediyoruz. Düşe kalka büyüyen insanoğlu yaş aldıkça düşmek konusunda eskiden olduğu kadar cesur olamayabiliyor. Çinli teknoloji girişimcileri de bu durumugöz önünde bulundurarak yaşlıları güvende tutmak için düştükleri zaman onları koruyacak hava yastıklı kemer ve yelek geliştirdi.

Teknoloji şirketi Suzhou Yidaibao tarafından tasarlanan ve ilk kez 2019'da tanıtılan bu giyilebilir hava yastıkları, düşme sebebiyle ciddi yaralanma riski taşıyan yaşlılar için tasarlandı. Olası bir kaza tespit edildiğinde giysi, 0,18 saniye gibi kısa bir sürede açılıyor. Bu süre, ortalama bir insanın düşme hızının çok altında. Ayrıca düşme hareketini ve açısını tespit etmek için kullanılan mikro jiroskop, ürünün işlevselliğini de artırıyor.

Şirket, düşme durumunda yaşlıların sakatlanmalarını minimalize etmeyi hedeflediklerini söylüyor. Girişimin şuan şapka, kemer ve yelek olmak üzere üç ürünü mevcut.  Yaklaşık 1,5 kg ağırlığındaki ürünlerin şu an satış fiyatı ise 2880-2980¥ (12.500-15.000₺). 

Şirketin Müdür Yardımcısı Song Zhangxuan, eş zamanlı duruş analizinin ve hava yastığının açılma hızının zor olduğunu kabul ediyor ancak sadece Çin'de 200 milyon yaşlı bireyin olması ürünlerin potansiyel etkisini artırıyor. 

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir