Çin'de Yapay Zekanın Kontrol Ettiği Bir Hapishane Hizmete Giriyor

  • Çin'de bulunan Yancheng Hapishanesi, mahkumları her an izlemek için tasarlanmış olan bir akıllı gözetim sistemini kısa bir süre içinde kullanıma sokmayı planlıyor.
  • Yetkililerin belirttiğine göre, yapay zeka tabanlı bu dijital sistem, hapishaneden kaçmayı imkansız hale getirecek.
  • Pekin Normal Üniversitesi'nde fizyoloji profesörü olan Zhang Xuemin, South China Morning Post gazetesine yaptığı açıklamada, yeni sistemin mahkumların zihinsel durumlarını kesinlikle etkileyeceğini ifade etti.
  • İlgili Yazı: Yapay Zekaya En Çok Yatırım, Perakende ve Bankacılık Sektörü Yapıyor

Daha önce sizlere Çin hükümetinin, toplumun gözetimine ve denetimine yönelik olarak uygulamaya koyduğu ya da koymayı planladığı gelişmiş sistemlerden birçok kez söz ettik. Black Mirror'daki "sosyal skor" uygulamasına benzeyen sosyal kredi sistemi, kuş görünümündeki gözetim drone'ları ve sokakları aydınlatmak için uzaya fırlatılacak yapay ay bunlardan bazılarıydı. Ancak görünen o ki, ilerleyen dönemde, Çin'de bunlara benzer daha fazla uygulamanın hayata geçtiğine şahit olacağız. Zira son çıkan bir habere göre, bunlara bir yenisi daha eklendi.

https://pazarlamasyon.com/dukkandan-bir-sey-calmadan-once-hirsizlari-tespit-eden-yapay-zeka/

Futurism'in paylaştığı habere göre, Çin'de bulunan Yancheng Hapishanesi, mahkumları her an -hücrelerindeyken bile- izlemek için tasarlanmış olan bir akıllı gözetim sistemini kısa bir süre içinde kullanıma sokmayı planlıyor. Bu sistemin bizim açımızdan dikkat çeken tarafı ise yapay zeka tabanlı olması. Yetkililerin belirttiğine göre, yapay zeka tabanlı bu dijital sistem, hapishaneden kaçmayı imkansız hale getirecek. Bununla birlikte bu sistemin, mahkumların ruhları üzerinde hasara yol açabileceği de belirtiliyor.

"South China Morning Post" isimli Çin gazetesi tarafından yayımlanan bir haberde, ülkenin en azılı suçlularından bazılarını barındıran Yancheng Hapishanesi'nin kullanacağı bu akıllı gözetim sisteminin detaylarını paylaştı. Gazetenin kaynaklarının belirttiklerine göre, Yancheng Hapishanesi, gözetim sistemini mahkumları sürekli olarak izleme yeteneğine sahip bir kamera ve sensör ağını da içerecek şekilde güncelleme işlemini tamamladı. Bu kameralar ve sensörler, hapishanede bulunan her bir mahkümu takip etmek için yüz teşhisi ve hareket analizi teknolojilerini kullanan bir yapay zeka sistemini besleyecek. Bunun sonuncunda da her bir mahkum hakkında günlük bir rapor hazırlanacak ve her sıra dışı davranış raporlanacak.

https://pazarlamasyon.com/openai-kullanima-sunmanin-cok-tehlikeli-oldugunu-dusundugu-bir-yapay-zeka-gelistirdi/

Bununla birlikte Pekin Normal Üniversitesi'nde fizyoloji profesörü olan Zhang Xuemin, South China Morning Post gazetesine yaptığı açıklamada, yeni sistemin mahkumların zihinsel durumlarını kesinlikle etkileyeceğini ifade etti. Xuemin bu etkinin ne olabileceği konusunda ayrıntılı bir şekilde bilgi vermese de, bu konuda yapılan geçmiş araştırmalar sürekli gözetimin bir kişinin stresini ve kaygı düzeyini artırabileceğini ve diğerlerine duyduğu güveni azaltabileceğini göstermiştir.

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir