Çin'de ChatGPT yasaklandı

Çin hükümeti yapay zekâ robotu ChatGPT’yi yasakladı.

Çin hükümeti, ABD merkezli OpenAI tarafından geliştirilen yapay zekâ sohbet robotu ChatGPT'yi propaganda yapmak için kullanılabileceği gerekçesiyle yasakladı.

Çin, ABD politikalarına hizmet edebileceği endişesiyle Amerikan teknolojilerine karşı sık sık önlem aldığı biliniyor.  Bu kapsamda daha önce Facebook, Instagram, Reddit, YouTube, Wikipedia ve bazı Google hizmetleri de engelleyen Çin hükümeti, son olarak yapay zekâ robotu ChatGPT'ye de erişim engeli getirdi.

Çin basınında yer alan habere göre, ülkede bulunan bazı düzenleyici kuruluşlar, teknoloji firmalarına ChatGPT'ye erişimi kısıtlamalarını ve kendi sohbet robotlarını piyasaya sürmeden önce yetkililere rapor vermelerini de istedi. Bir teknoloji şirketinin yöneticisi konuyla ilgili olarak, "Başından beri anladığımız kadarıyla ChatGPT sansürle ilgili sorunlar nedeniyle Çin'e asla giremeyecek ve Çin'in ChatGPT'nin kendi versiyonlarına ihtiyacı olacak." açıklamasında bulundu. 

Ülkedeki bazı kullanıcılar yasağı VPN gibi araçlarla kullanmaya devam ederken diğerleri de alternatif yapay zekâ araçlarına yönelmeye başladı.

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir