Çin Borçlu Birinin Yakınında Olup Olmadığınızı Bildiren Bir Uygulama Geliştirdi

  • Çin hükümetinden yine radikal bir hamle!
  • Borçlu birinin yakınınızda olup olmadığını size bildirmek için tasarlanan bir uygulama geliştirildi.
  • Bu uygulama aynı zamanda ilgili kişileri bildirmeniz için vatandaşları teşvik de ediyor.
  • Hatırlarsanız geçtiğimiz sene Çin hükümeti vatandaşlarının davranışlarını bir modele oturtmaya çalışmış ve de bu davranışlara göre bir sosyal scor oluşturarak vatandaşlarını puanlamaya karar vermişti.
  • İlgili yazı; Black Mirror İzleyenlere İlginç Haber: Sosyal Skor Gerçek Oluyor

Çin hükümeti, kullanıcılara borçlu birinin yanında olduklarını bildiren bir mobil uygulama geliştirti.

Deadbeat Map olarak bilinen uygulama, kullanıcı borçlunun 500 metre yakınında olduğunda yanıp sönüyor ve o kişinin tam yerini gösteriyor. Yeterince korkutucu değil mi?

Çin'in en çok kullanılan anlık mesajlaşma platformu WeChat üzerinden erişilebilen Deadbeat Map'in ana amacı borçlarını ödeyebilecek borçluların toplum içinde fark edilmesine izin verme gibi yansıtılıyor.

Bu app aslında takip sisteminin bir parçası ve dolayısıyla ister istemez bir kısım kitle üzerinde şimdiden hatırı sayılır bir korku salmış.

China Daily'e göre, vergilerini zamanında ödemeyen veya toplu taşıma araçlarında uygusuz davranış sergileyen 6.000'den fazla kişinin Haziran 2018 ve Ocak 2019 tarihleri arasında Çin'e giriş ve çıkış yapmaları yasaklandığı yönünde.

Bu örnek sosyal skorun şimdiden ülke vatandaşları üzerinde etkisini olduğunun somut bir göstergesi sayılabilir.

Deadbeat Map üzerine ise derin bir analiz yapılması lazım, basında yansıtılanların ne kadarı doğru tam bilemeyiz ya da altında yatan diğer sebepleri fakat şimdilik bildiklerimiz bu doğrultuda. Buz dağının görünen yüzü görünmeyen kısmına göre yaklaşık dokuz kat daha küçük olduğuna göre kim bilir Çinli vatandaşları takip sisteminin getireceği daha neler bekliyor?

Deadbeat Map uygulaması sonucu ülkede nasıl tablo çıkacak radara almak lazım. Radarımız da olsun ki gelecek için ekonomik iyileştirmeler -reformlar sırasında gündeme getireceğimiz yeni uygulamaları, insan hakları ihlallerine yer vermeyecek şekilde kurgulayalım.

Yazıyı İoanna Kuçuradi’nin insan hakları üzerine bir sözüyle sonlandırmak sizce nasıl olur?

" İnsan hakları denen haklar, grup haklarından ayrı olan kişi haklarının bir kısmını, temel kişi haklarını oluştururlar. Bu haklar, bütün insanların eşit olduğu, her kişinin –kim olursa olsun- sırf insan olduğu için sahip olduğu haklardır. "

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir