ChatGPT'nin yeni yetenekleri GPT-4o bir insana daha yakın

OpenAI yeni GPT-4o sürümüyle görme, işitme ve konuşma yeteneklerine sahip. Yeni gelişmiş özellikleriyle ChatGPT, yapay zekâsını daha doğal bir hale getiriyor.

OpenAI ChatGPT'sini yeni özelliklerle süsledi. GPT-4o adı verilen yeni güncellemeyle modelin kullanımında artık birçok yenilik bulunuyor. Yeni modelde konuşma görselle ve sesle başlatılabilecek, grafikler yorumlatılabilecek ve bu konuşmalar gerçek zamanlı yürütülebilecek. ChatGPT'nin yeni özellikleri duyrulurken bu özelliklerin herkes tarafından kullanılabileceğini söylenmesiyle de uygulamanın artık ücretsiz hale geldiğinin altı çizildi.

ChatGPT artık canlı bir insanla konuşmaya benziyor

GPT-4o'nun eş zamanlı tarama yapması onun en dikkate değer özelliklerinden biri. GPT-4o artık önceki sürümlerin ana odağı olan metin tabanlı etkileşimlerin yanı sıra ses ve video yoluyla sağlanan bilgileri de işleyebiliyor ve anlayabiliyor. Bu özellikler konuşmanızı okuyabilen, yüz ifadelerinize ve sesinize yanıt vermenin yanı sıra ne söylediğinizi anlayabilen bir sanal asistanla konuşmayı sağlıyor. 

ChatGPT'yle tercümana ihtiyaç kalmıyor

GPT-4o modeliyle eş zamanlı konuşma olanağı sağlanırken bu modelin yeni özelliklerinden biri de birnevi özel tercümanlık yapması. Artık ChatGPT duyduğu sesi aynı anda çevirerek dilini hiç bilmediğiniz insanlarla hızlı ve etkili bir konuşma başlatmanızı sağlayabiliyor.

Yeni arkadaşınız ChatGPT

GPT-4o modelinin tüm özellikleri ele alındığında artık sanal bir arkadaş fikri hiç uzak değil. ChatGPT oluşturduğunuz profili belleğinde tutup daha sonra bu bellekteki bilgileri kullanabiliyor. Yani sevdiğiniz rengi ya da doğum gününüzü hiç unutmayacak, size sarkastik şakalar yapabilecek bir sanal arkadaş yaratabilirsiniz. Bununla birlikte yeni lens özelliğiyle taş kağıt makas gibi oyunları sanal dostunuzla oynayıp köpeğinizi tanıştırabilir ya da arkdaşınızdan yolu sizin için tarif etmesini, dış dünyadaki olanları size anlatmasını veya uyumadan önce istediğiniz sesle size bir masal anlatmasını isteyebilirsiniz.

Kodlama asistanı ChatGPT

Yeni ChatGPT özelliği kod yazma konusunda da daha etkili. GPT-4o karmaşık kodları yazarken ya da çözerken yazılımcılara asistanlık yapabiliyor. Bununla birlikte ChatGPT'nin yeni yaratıcı özelliğiyle istenilen basit kodlar da yazılabiliyor.

ChatGPT'nin sayısal yeteneği

GPT-4o gerçek zamanlı aramalar yaptığı için artık matematiksel hesaplamalarda hata oranı neredeyse sıfıra iniyor. Bununla birlikte artık görsel yüklenebildiği gibi grafik yüklemesi de yapılabiliyor. GPT-4o bu grafikleri sizin için doğru bir şekilde yorumlayabiliyor. 

ChatGPT'yle videoları anlamak

Bir videoyu doğrudan API'ye göndermek mümkün olmasa da çerçeveleri örnekleyip ardından bunları resim olarak sağlarsanız GPT-4o videoları anlayabiliyor. Bu sayede uzun videolar özetlenebiliyor ve soru cevap yapılabiliyor.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir