ChatGPT insanlarla sohbet etmeye de yardımcı olabilir mi ?

Stanford Üniversitesi öğrencisi Bryan Chiang, ChatGPT'yi artırılmış gerçeklik gözlüğüyle birleştirerek yeni bir araç geliştirdi.

Stanford Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri öğrencisi olan 22 yaşındaki Bryan Chiang, bir makale yazma veya yemek planı hazırlamanın yanı sıra ChatGPT'nin diğer insanlarla sohbet etmesine de yardımcı olup olamayacağını merak etti.

Meraktan yola çıkarak harekete geçen Chiang, bir artırılmış gerçeklik gözlüğü ve bilgisayarı yardımıyla RizzGPT adını verdiği bir projeyi geliştirmek için birkaç arkadaşını çağırdı.

RizzGPT, Brilliant Labs tarafından tasarlanmış bir lens olmasını yanı sıra içerisinde de bir kamera, bir mikrofon ve kullanıcının gözlerinin önünde görüntülenen kelimelerin yer aldığı dahili bir projektör ekran bulunduruyordu. Bu sayede bir kimse kullanıcıyla konuştuğunda RizzGPT, konuşmayı mikrofon aracılığıyla izleyip metne dönüştürdükten sora bir yanıt oluşturmak için OpenAI'nin yapay zekâ sohbet robotu ChatGPT'ye gönderiyor. Yanıt ise küçük bir gözlük ekranında kısa bir gecikmeden sonra görünür hale geliyor.

Chiang, "RizzGPT aslında yapay zekâyı kullanarak sizi daha karizmatik gösteriyor. Mevcut konuşmanızı dinliyor ve ne söylemeniz gerektiğini tam olarak size söylüyor" açıklamasında bulundu. Chiang aynı zamanda bu prototipin teknolojiyle nelerin mümkün olduğunu göstermeyi amaçladığını belirtti.

Chiang son olarak "Bilgisayarlarla nasıl etkileşim kurduğumuz uzun bir süredir değişmedi. Ancak 5G bağlantısı, artırılmış gerçeklik gözlükleri, donanım ve yapay zekâ gibi unsurların bir araya gelerek bu sistemlerle etkileşimde çok daha doğal bir yol ve yeni bir işletim sistemi yaratma potansiyeli olduğunu görebiliyoruz. Amacımız, doğal insan konuşmasını tamamen değiştirmek değil" şeklinde açıklamasını sonlandırdı.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir