Burger King'in Son Yıllardaki En İyi 6 Pazarlama Kampanyası

  • Burger King'in 2017 yılındaki bir reklam kampanyasında, gerçekten yanmış olan Burger King restoranlarının fotoğrafları kullanıldı.
  • Burger King, 2017 yılında mutsuz Wendy’s müşterilerinin attığı tweetleri “sponsorlu tweet” haline getirerek satışa sunacağı baharatlı tavuk parçacıklarının reklamını yaptı.
  • Burger King Peru, müşterilerinin hamburger menülerini sinemaya sokabilmeleri için “King Popcorn” adını verdiği, patlamış mısır pakedine benzeyen özel bir paket tasarladı ve sinemaya gidecek olan müşterilere hamburger menülerini bu paketlerle servis etti.
  • Burger King, geçtiğimiz aralık ayında hayata geçirdiği "Whopper Sapması" isimli kampanya kapsamında, müşterilerinden McDonald’s restoranlarının yakınlarına gitmelerini istedi.
  • İlgili Yazı: Burger King, İş Arayan Gençlerin CV'lerini Restoranlarında Sergiledi

Hiç şüphesiz Burger King, dikkat çekici pazarlama kampanyaları yapan küresel markaların başında geliyor. Hatta fast food restoran zincirleri arasında bu işi en iyi yapanın o olduğunu bile söyleyebiliriz. Burger King, yaptığı sıra dışı pazarlama kampanyalarının yanı sıra, özellikle en büyük rakibi McDonald's'ı tiye alan reklam kampanyalarıyla gözünü budaktan sakınmayan bir pazarlama stratejisi izliyor. Fast food restoran zincirinin yaptığı kampanyaların hemen hemen hepsi başarılı olsa da, biz markanın son birkaç yıl içinde hayata geçirmiş olduğu kampanyalar arasından en dikkat çekici olan 6 tanesini sizler için bir araya getirdik.

Yanan Burger King Restoranlarının Fotoğrafları

Fast food restoran zincirinin 2017 yılında hayata geçirdiği ve DAVID Miami adlı reklam ajansı tarafından yürütülen bu reklam kampanyasında gerçekten yanmış olan Burger King restoranlarının fotoğrafları kullanıldı. Ayrıca reklam kampanyası için hazırlanan fotoğraflarda “Flame Grilled Since 1954”, (1954’ten Beri Alevde Izgara) sloganına yer verildi.

https://pazarlamasyon.com/burger-kingten-alevli-reklam-kampanyasi/

Bu reklam kampanyasının ortaya çıkış hikayesi ise şuydu:
Bir araştırma sonucunda Burger King’in kurulduğu 1954 yılından bu zamana dek diğer fast food restoran zincirlerine göre daha fazla restoranının yangına maruz kaldığı ortaya çıktı. DAVID Miami de bu olumsuz istatistiği, böyle sıra dışı bir reklam kampanyasına dönüştürmeye karar verdi. Bu ilginç reklam kampanyasında, Burger King’in alevde ızgara olarak hazırlanan hamburgerlerinin bazen ısıyı fazla yükseltebileceğine vurgu yapılıyordu. Bu reklam kampanyası, Cannes Lions 2017’de baskı ve yayım kategorisinde büyük ödül olan Grand Prix’yi kazandı.

“Asla Bir Palyaçoya Güvenme”

Gerilim ve korku türündeki romanlarıyla tanınan ABD'li ünlü yazar Stephen King'in aynı isimli romanından uyarlanan "It" filmi Eylül 2017'de dünya genelinde vizyona girmişti. Pek çoğunuzun bileceği gibi, bu filmdeki kötü karakter bir palyaçoydu. İşte bu durum, sürekli olarak en büyük rakibi McDonald's'ı hedef alan reklam kampanyaları yapmaktan çekinmeyen Burger King'e yine rakibini hedef alan bir reklam kampanyası yapması fırsatı sundu.

https://pazarlamasyon.com/burger-kingten-mc-donaldsa-asla-bir-palyacoya-guvenme/

It filminin 27 Eylül 2017 tarihinde Almanya’daki bir sinema salonunda gerçekleştirilen ön gösteriminde, filmin kapanış jeneriğinden hemen önce sinema perdesinde “Alınacak Ders: Asla Bir Palyaçoya Güvenme” şeklinde bir yazı belirdi ve bunun hemen ardından da Burger King logosu gözüktü. Stresli ve gerilim dolu bir filmin ardından, bir anda böyle esprili bir mesaj görünce salondaki tüm izleyiciler kahkaya boğuldu.

Mutsuz Wendy’s Müşterilerinin Tweet’leri

Fast food restoran zinciri Wendy’s, 2017 yılının mart ayında müşterilerine sunduğu baharatlı tavuk parçaçıklarının satışını sonlandırdı ve bunun üzerine de bu durumdan memnun olmayan bazı Wendy's müşterileri,
bu durumla ilgili hayal kırıklarını ifade eden çeşitli tweet’ler attılar. Burger King de Wendy’s müşterilerinin attığı bu tweetleri “sponsorlu tweet” haline getirerek hem baharatlı tavuk parçacıklarını seven Wendy’s müşterilerinin dikkatini çekti hem de satışa sunacağı “baharatlı tavuk parçacıkları”nın reklamını yapmış oldu.

https://pazarlamasyon.com/burger-king-mutsuz-wendys-musterilerinin-tweetlerini-kullanarak-reklam-yapti/

Sinemaya Yemek Sokma Yasağını Delmek İçin Uygulanan Yöntem

Geçtiğimiz yıl mart ayında Peru'da, tüketicilerin sinemalara dışarıdan yiyecek ve içecek getirmesine izin veren bir yasa çıkarıldı. Ancak çıkartılan bu yasa kapsamında, sadece sinemada satılanlara benzer olan ürünlerin sinemaya sokulmasına izin veriliyordu. Bu gelişme üzerine Burger King Peru, küresel reklam ajansı McCann’in Peru’daki ayağı olan McCann Lima ile iş birliği yaparak müşterilerinin hamburger menülerini sinemaya sokabilmeleri için yaratıcı bir çözüm buldu.

https://pazarlamasyon.com/burger-kingin-sinemaya-yemek-sokma-yasagini-delmek-icin-yaptigi-sahane-taktik/

Bu iş birliği sonucunda “King Popcorn” adı verilen ve patlamış mısır pakedine benzeyen özel bir paket tasarlandı ve sinemaya gidecek olan müşterilere hamburger menüleri bu paketlerle servis edilmeye başlandı. Bu pakede öncelikle hamburger ve patates kızartması yerleştiriliyordu ve kamufle etmek amacıyla yiyeceklerin üstüne az miktarda patlamış mısır ekleniyordu. Belirtilene göre bu kampanya sayesinde Burger King’in satışları %40 oranında arttı.

Burger King Restoranlarında Kaza Yapan Araçlar

Burger King, geçtiğimiz kasım ayında İspanya'da bulunan LOLA Mullenlowe isimli reklam ajansıyla iş birliği yaparak DAVID Miami reklam ajansı tarafından meydana getirilen ve gerçekten yanmış olan Burger King restoranlarının fotoğraflarının kullanıldığı reklam kampanyasına benzer bir kampanyayı hayata geçirdi. İki kampanyanın benzerliği, ikisinde de Burger King restoranlarında meydana gelen tatsız olayların fotoğraflarının kullanılmasından kaynaklanıyordu.

https://pazarlamasyon.com/burger-king-restoranlarinda-kaza-yapan-araclar-reklam-malzemesine-donustu/

Fast food restoran zincirinin bu reklam kampanyasında, markanın eve sipariş teslimatı hizmetinin tanıtımını yapmak için Burger King restoranlarında meydana gelen gerçek araba kazalarının fotoğrafları kullanıldı. Hatta bu fotoğraflar arasında, 15 Ocak 2017 tarihinde Bilecik'te bulunan bir Burger King restoranında meydana gelmiş olan bir araba kazasının fotoğrafı da yer alıyordu.

Bu reklam kampanyasında, "Bize bırakın!” sloganıyla, eve sipariş hizmetinin rahatlığına dikkat çeken Burger King, arabaya sipariş servisinin herkese uygun olmadığını vurguladı ve bu kişilere “DoorDash” isimli eve sipariş hizmetini tercih etmelerini tavsiye etti.

"Whopper Sapması"

Fast food restoran zinciri Burger King, geçtiğimiz aralık ayında hayata geçirdiği "Whopper Sapması" isimli kampanya kapsamında, müşterilerinden McDonald’s restoranlarının yakınlarına gitmelerini istedi. Zira bu kampanya kapsamında Burger King müşterileri, bir McDonald’s şubesinin yaklaşık olarak 180 metre yakınına gittikleri takdirde, yenilenmiş Burger King uygulaması aracılığıyla “1 sent” karşılığında bir Whopper sipariş edebiliyorlardı. Bu, fast food restoran zincirinin kısa bir süre önce yenilediği mobil uygulamasını tanıtmak amacıyla hayata geçirdiği bir kampanyaydı.

https://pazarlamasyon.com/burger-king-musterilerinden-mcdonaldsa-gitmelerini-istedi/

Bonus: "Whopper'sız Bir Gün"

Aslında bu bahsedeceğimiz Burger King hamlesi, bir pazarlama kampanyası değil. Ancak o kadar takdire şayan bir hareket ki, bahsetmeden geçmek olmazdı. Fast food restoran zinciri McDonald's Arjantin, 2017 yılının sonunda hayata geçirdiği bir sosyal sorumluluk projesi kapsamında, 10 Kasım günü boyunca Big Mac satışlarından elde edeceği gelirin tamamını kanserli çocuklara destek olmak amacıyla bir yardım kuruluşuna bağışlayacağını açıklamıştı.

https://pazarlamasyon.com/burger-king-whopper-isteyen-musterilerini-mcdonaldsa-yonlendirdi/

DAVID ajansıyla iş birliği yapan Burger King Arjantin de rakibinin bu hamlesine destek olmak amacıyla, “Whopper’sız Bir Gün” hareketini başlatarak 10 Kasım günü boyunca ülkede bulunan 107 restoranında Whopper satın almak isteyen müşterilerini geri çevirdi ve onlara McDonald’s’a gitmelerini söyledi.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir