Burger King'in McDonald's'ı Hedef Aldığı 6 Yaratıcı Kampanya

  • 2017 yılında Cadılar Bayramı'na özel olarak yapılan "Korkunç Palyaço Gecesi" isimli kampanya kapsamında, dünya genelindeki Burger King şubelerine palyaço görünümünde gelen herkese bedava Whopper verildi.
  • Burger King, “Whopper Sapması” isimli kampanyası dahilinde, müşterilerinden McDonald’s restoranlarının yakınlarına gitmelerini istedi ve bunu yapanlara mobil uygulaması aracılığıya 1 sent ücretle Whopper sipariş etme imkanı sundu.
  • "O Reklamı Yak" isimli kampanya kapsamında, artırılmış gerçeklik yardımıyla diğer fast food restoran zincirlerinin reklamlarını yakan kişilere, Burger King'in mobil uygulaması üzerinden bedava Whopper kuponu verildi.
  • İlgili Yazı: Kuveyt'te Sıcaklıklar Artınca Burger King Fiyatları Düşüyor

Rakipleri hedef alan agresif pazarlama kampanyaları söz konusu olduğunda, akla gelen ilk markalardan biri hiç şüphesiz Burger King olur. Geçtiğimiz yıllarda özellikle en büyük rakibi olan McDonald's'ı tiye alan kampanyalar yapan fast food restoran zinciri, bununla birlikte diğer rakiplerini hedef almaktan da çekinmedi. Ancak yine de en büyük rakibi olmasından dolayı, fast food markası genel olarak kampanyalarında McDonald's'ı hedef aldı ve bu reklam kampanyalarından bazıları bir hayli başarılıydı.

https://pazarlamasyon.com/fast-food-savaslari-burger-king-vs-mcdonalds/

McWhopper

Burger King, 2015 yılında The New York Times gazetesinde yayımladığı bir reklamda en büyük rakibi olan McDonald's'a açık bir mektup yazdı ve Uluslararası Barış Günü'nde (21 Eylül) bir araya gelerek "McWhopper" isimli bir hamburger meydana getirmeyi teklif etti. Bu hamburgerin satışından elde edilen tüm gelir ise barışı destekleyen ve kar amacı gütmeyen bir kuruluşa bağışlanacaktı. McDonald’s, rakibinin bu güzel teklifini kibarca reddetti. Ancak buna rağmen bu teklif, küresel anlamda fazlasıyla dikkat çekti ve diğer, daha küçük fast food restoran zincirlerinin olaya dahil olmalarına ve Burger King ile iş ortaklığı yapmalarına vesile oldu.

Y&R Yeni Zelanda reklam ajansının hayata geçirdiği ve yaklaşık olarak 9 milyar medya gösterimi elde eden bu kampanya, Cannes Lion 2016'da, iki farklı kategoride "Grand Prix" ödülünü kazandı. Bununla birlikte bu dikkat çekici kampanya, genel olarak sektörde tanıtımın ötesinde bir iş başarısı ölçütü olarak görülen "Grand Effie" ödülünü kazanmayı da başardı.

"Asla Bir Palyaçoya Güvenme"

ABD’li ünlü yazar Stephen King’in aynı isimli romanından uyarlanan korku türündeki “It” filmi dünya genelinde Eylül 2017’de vizyona girdi. Çok ses getiren bu filmdeki kötü karakter, bir palyaçoydu. Bildiğiniz gibi McDonald's'ın maskotu da "Ronald McDonald" isimli bir palyaço. Durum böyle olunca da fast food restoran zinciri Burger King, It filmi üzerinden rakibine sataşma fırsatını kaçırmadı.

Filmin 27 Eylül 2017 tarihinde Almanya'daki bir sinema salonunda gerçekleştirilen ön gösteriminde, filmin sonundaki jenerikten hemen önce sinema perdesinde “ALINACAK DERS: ASLA BİR PALYAÇOYA GÜVENME” şeklinde bir yazı belirdi ve hemen ardından da Burger King logosu gözüktü. Böylesine stresli ve gerilim dolu bir filmin sonunda böyle bir şey görmeyi beklemeyen izleyiciler, bu esprili mesajı görünce kahkahaya boğuldular.

https://youtu.be/NLAInm6kEhs

Bununla birlikte bu yaratıcı reklam kampanyası için hazırlanan bir videoda, bunun Burger King’in şimdiye kadarki en uzun reklamı olduğuna vurgu yapıldı ve “sanki bütün bir film, Burger King’in, palyaçoların kötü olduğunu anlatmak için hazırladığı bir reklammış” gibi bir izlenim verildi.

McMansions

Bildiğiniz gibi "alevde ızgara", Burger King'in odak noktalarından biri ve fast food restoran zinciri, hamburgerlerinin lezzetini sağlayan en önemli unsurlardan biri olarak bunu gösteriyor. İşte marka, buradan hareketle ızgara düşkünlüğünü en büyük rakibi McDonald's'a karşı bir silah olarak kullandı.

Geçtiğimiz yıl David Miami reklam ajansı tarafından hazırlanan bir basılı reklam kampanyası kapsamında, üç farklı malikanenin verandalarının fotoğrafları paylaşıldı. Bu üç fotoğrafın ortak noktası, hepsinde bir ızgaranın yer almasıydı. Ayrıca ızgaraların üstünde "Alevde ızgaraya dayanmak zordur." ifadesi yer alıyordu. Bu görüntülerin asıl vurucu noktası ise her fotoğrafın sol alt kısmında saklıydı. Zira o kısımda bu mülklerin eskiden kime ait olduğu yazıyordu ve bu üç mülkün eski sahipleri, McDonald's yöneticileriydi.

Bu kampanyanın önemli yanı ise Miami Reklam Okulu'nun öğrencileriyle yapılan iş birliği sonucunda hayata geçirilmiş olmasıydı. Bununla birlikte bu kampanya, Cannes Lions'da baskı kategorisinde "gümüş aslan" ödülünü elde etmeyi başardı.

Korkunç Palyaço Gecesi

Burger King'in palyaçoların korkunç tarafına vurgu yaptığı tek kampanyası, It filmiyle ilgili olan kampanyası değildi. Fast food restoran zinciri, 2017 yılının Cadılar Bayramı'na özel olarak yaptığı "Korkunç Palyaço Gecesi" adı verilen kampanya kapsamında, dünya genelindeki şubelerine bir palyaço görünümünde gelen herkese ücretsiz olarak Whopper verdi.

https://youtu.be/2ni3jN_DH20

İşin ilginç yanı, bu kampanya fikri, bir WhatsApp konuşması sırasında ortaya çıktı ve daha sonrasında küresel bir kampanya halini aldı. Bununla birlikte belirtilene göre, 110 binden fazla kişi, LOLA MullenLowe reklam ajansı tarafından hazırlanan bu kampanyaya katılarak bedava Whopper aldı. Aynı zamanda Burger King'in küresel satışlarının %15 oranında artmasını sağlayan bu kampanya, Cannes Lions'da açık hava kategorisinde "altın aslan" ödülünü kazandı.

Whopper Sapması

Burger King, geçtiğimiz aralık ayında, “Whopper Sapması” adını verdiği kampanyası kapsamında, müşterilerinden McDonald’s restoranlarının yakınlarına gitmelerini istedi. Çünkü Burger King müşterileri, bir McDonald's restoranının yaklaşık olarak 180 metre yakınına gittikleri takdirde, yenilenmiş Burger King uygulaması aracılığıyla “1 sent” karşılığında bir Whopper sipariş edebiliyorlardı. Aslında bu kampanya, Burger King’in kısa bir süre önce yenilediği mobil uygulamasını tanıtmak amacıyla hayata geçirdiği bir kampanyaydı.

https://youtu.be/CDhC6LsAJgM

FCB New York reklam ajansı tarafından meydana getirilen bu kampanya, hem halkla ilişkiler hem de Burger King’in mobil uygulamasının indirilmesi açısından son derece başarılıydı. Burger King'in mobil uygulaması, kampanyanın başlatılmasını takip eden günlerde bir milyondan fazla indirildi ve App Store'da ilk sıraya kadar yükseldi. Bunun yanı sıra Whopper Sapması kampanyası devam ettiği süre boyunca, mobil uygulama üzerinden yapılan satışlar 3 kat arttı ve kampanyanın bitiminden sonra da kampanya öncesindeki döneme göre 2 kat daha fazla satış yapılmaya devam edildi.

O Reklamı Yak

David Sao Paulo reklam ajansının Burger King için hazırladığı ve bu yıl içerisinde Brezilya'da hayata geçirilen "O Reklamı Yak" isimli kampanya, Burger King hayranlarının artırılmış gerçeklik yardımıyla diğer fast food restoran zincirlerinin reklamlarını yakmalarına imkan tanıyordu. Bunu yapan kişiler ise Burger King'in mobil uygulaması aracılığıyla bedava Whopper kuponu kazanıyorlardı. Her ne kadar bu kampanya, direkt olarak sadece McDonald's'ı hedef almasa da, kampanya kapsamında reklamları en çok yakılan fast food restoran zinciri doğal olarak McDonald's oldu.

https://youtu.be/lhXW8_7CaHM

Bonus: Whopper'sız Bir Gün

Burger King'in 2017 yılında yaptığı bu kampanya da yine en büyük rakibi McDonald's'ı hedef alıyordu. Ancak diğer kampanyalardan farklı olarak fast food restoran devi, bu kampanyayla gerçek anlamda rakibine destek olmayı amaçlıyordu.

https://vimeo.com/244019977

McDonald’s Arjantin, 2017 yılında hayata geçirdiği bir sosyal sorumluluk projesi kapsamında, 10 Kasım'da Big Mac satışlarından elde edeceği gelirin tamamını kanserli çocuklara destek olmak amacıyla bir yardım kuruluşuna bağışlayacağını açıkladı. Rakibinin projesine destek vermek için DAVID reklam ajansıyla iş birliği yapanBurger King de "Whopper'sız Bir Gün" isimli bir kampanya başlattı ve 10 Kasım günü boyunca ülkede bulunan 107 restoranında Whopper satın almak isteyen müşterilerini geri çevirerek onlara McDonald’s’a gitmelerini söyledi

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir