Bugün 30 Kasım #PaylaşmaGünü

Bireylerin, sivil toplum kuruluşlarının, özel sektör kurumlarının, eğitim kurumlarının ve daha pek çok paydaşın bağışçılığı ve gönüllülüğü kutladıkları bir kampanya olan #PaylaşmaGünü, Türkiye’de ikinci kez kutlanıyor.

Türkiye Üçüncü Sektör Vakfı’nın (TÜSEV) ülke koordinatörlüğünde yürütülen ve uluslararası bir kampanya olan #GivingTuesday’in Türkiye uygulaması olan #PaylaşmaGünü bugün yüzlerce katılımcıyla birlikte büyük bir coşkuyla kutlanıyor.

Dünyada 70’ten fazla ülkede, daha cömert ve adil bir dünya için herkesin yapabileceği bir şeyler olduğu fikriyle hayata geçirilen #PaylaşmaGünü’nde katılımcıların; çevrelerinde gördükleri bir problemin çözümüne katkı sağlamaları, sosyal fayda yarattıkları faaliyetleri yaygınlaştırmaları, bağışçılığı ve gönüllüğü kutlamaları hedefleniyor.

Özellikle sene sonu kampanyalarıyla artış gösteren alışveriş döneminden sonra, topluma geri verme fikrinden beslenen ve dahil olmak isteyen herkesin katılımına açık olan #PaylaşmaGünü’nün, Türkiye’de bağışçılık kültürünün yaygınlaşmasına katkı sağlayarak, dayanışmanın öneminin hatırlandığı bir gün olarak her yıl kutlanması hedefleniyor.

#PaylaşmaGünü’nün her sene giderek artan bir umut ve heyecanla kutlanmasını diliyoruz”

Kampanyanın ülke koordinatörlüğünü üstlenen Türkiye Üçüncü Sektör Vakfı (TÜSEV) Genel Sekreteri Rana Kotan, Türkiye’de ikinci kez kutlanan #PaylaşmaGünü’nün, tüm katılımcılarının sahiplendiği, kendisinden bir parça bulduğu ve giderek artan umut ve heyecanla kutladığı bir güne dönüşmesini amaçladıklarını belirtiyor ve ekliyor: “TÜSEV olarak Türkiye’de etkin bağışçılık kültürünün yaygınlaşması için hayata geçirdiğimiz çalışmalar kapsamında #PaylaşmaGünü çok önemli bir yere sahip.

Özellikle parçası olan sivil toplum kuruluşlarının katkısıyla, onların çalışmalarıyla ve uzun süreye yayılan hazırlıklarıyla şekillenen #PaylaşmaGünü’nde hayata geçirilen çalışmalarla hem topluma geri vermeyi, paylaşmanın güçlendirici hissini ve cömertliği ön plana çıkarıyoruz, hem de tüm bu çalışmalardaki emeklerimiz için kendimizi ve kuruluşların çabalarını da bir kere daha görünür kılarak buradaki dayanışmayı kutluyoruz.”

30 Kasım #PaylaşmaGünü nasıl kutlanıyor?

Parçası olan herkesin dilediği şekilde kutlayabildiği 30 Kasım #PaylaşmaGünü’nde STK’lar farkındalık yaratma, kaynak geliştirme, gönüllü sayısını artırma gibi çeşitlenen amaçlara odaklanan kampanyalarını hayata geçiriyor. Özel sektör kuruluşları, kurum içi gönüllülük faaliyetlerini ve sivil toplumla kurdukları işbirliklerini çeşitlendirerek düzenledikleri faaliyetlerle #PaylaşmaGünü’nü kutluyor.

Eğitim kurumları da #PaylaşmaGünü’nün anlam ve önemine odaklanan çalışmalar yürütüyor. Bireylerse vakitlerini, uzmanlıklarını veya varlıklarını ihtiyaç sahipleriyle, diledikleri şekilde paylaşarak bu cömertlik hareketinin parçası oluyor. Tüm paydaşlar hayata geçirdikleri faaliyetleri #PaylaşmaGünü etiketini kullanarak sosyal medya üzerinden yaygınlaştırarak bu özel günün daha fazla kişi ve kurum tarafından bilinmesine ve kutlanmasına katkı sağlıyor.

Kariyer
Anadolu Efes'ten denize +1 nefes

Anadolu Efes, gelecek nesiller için sürdürülebilir bir dünya hedefiyle topluma ve çevreye artı değer katan bir proje gerçekleştirdi.

Bunlar İlginizi Çekebilir