Bu Girişim, Yapay Zekanın Yaptığı Sanat Eserlerini Online Olarak Satıyor

Son yıllarda tüm dünyada yapay zeka iyice kullanılmaya ve hayatımızda yer edinmeye başladı. Son olarak da yapay zeka tarafından oluşturulan sanat galerileri ve sergiler ortaya çıktı. Ajanslar ve markalar da son zamanlarda bu teknolojinin ürün tasarımı, inovasyon ve yaratıcı çalışma gibi uygulamalar için nasıl kullanılabileceğini keşfetmeye çalışıyor.

Adweek'in haberine göre, Christie’nin Müzayede Evi, iki yıl önce yaklaşık yarım milyon dolara yapay zeka tarafından üretilen bir sanat eserini ilk kez sattığında büyük yankı uyandırmıştı. Bu olay, yapay sinir ağları tarafından üretilen benzersiz sanat baskıları satan Art AI adlı yeni bir girişimin kurucu ortakları olan Ben Kovalis ve Eyal Fisher'ın da ilgisini çekmişti.

https://pazarlamasyon.com/yapay-zeka-bes-yil-icinde-kontrolu-ele-alabilir/

Kovalis ve Fisher yapay zeka tarafından üretilen sanat eserini gördüklerinde kendilerinin çok daha iyisini yapabileceklerini ve onbinlerce parçayı kolay bir şekilde üretebileceklerini düşünmüşlerdi. Üstelik kendi yaptıkları Christie'de satılan parçadan çok daha iyi olacaktı.

Bunun üzerine iki İsrailli teknoloji girişimcisi, tarihin farklı dönemlerine yayılan on binlerce güzel sanat eseri üzerinde eğitilmiş bir yapay zeka geliştirerek dediklerini hayata geçirdiler. Çok kısa sürede portreler, çiçekler, doğa, soyut ve gerçeküstü tarzlarda ayrıca Monet, Van Gogh ve Da Vinci gibi sanatçılarının da tarzlarını da içeren yapay zeka ile çeşitli sanat eserleri ortaya çıkardılar ve bunları online olarak satmaya başladılar.

Sitenin bu yılın başlarında piyasaya sürülmesinden bu yana Art AI'ın, her biri 44 ABD doları olan ve yalnız bir tek örneği olan 1200'den fazla sanat eseri sattığı iddia ediliyor. Kurucu ortaklar, müşterilerinin konseptin yeniliğini seven yapay zeka meraklılarının yanı sıra kendi iyiliği için orijinal bir çalışmaya sahip olmayı takdir eden kişilerden oluştuğunu söylüyor.

Yapay zeka teknolojisi orijinal çalışmaları kendi başına üretebiliyor olsa da, Fisher, yapay zekanın yaratıcı sürecin yerine geçmek yerine sanatçılar için bir araç olarak hizmet edeceklerini düşünüyor. Art AI sanatının hem bir ortam hem de bir araç olarak sanat dünyasında büyük bir etkisi olacağını dile getiriyor.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir