BTK’nın kapatma kararından Ekşi Sözlük nasıl etkilendi?

BTK’nın aldığı kapatma kararı Ekşi Sözlük’ü nasıl etkiledi? Gemius, Ekşi Sözlük’ün ziyaretçi trafiğini analiz etti ve yaşanan düşüşü ortaya koydu.

Uzun yıllardır milyonlarca kullanıcıya ulaşan Ekşi Sözlük, mahkemece verilen kararın ardından BTK tarafından kapatıldı. Kapatılma kararının ardından ise Ekşi Sözlük’e erişim hem web hem mobilden mümkün olmazken, VPN araçlarını kullananlar dolaylı yoldan sözlüğe girişe devam ediyor. Peki bu kapatma kararı Ekşi Sözlük’ü nasıl etkiledi? Gemius, Ekşi Sözlük’ün ziyaretçi trafiğini analiz etti ve yaşanan düşüşü ortaya koydu.

Ekşi Sözlük BTK tarafından kapatıldı. Site yönetimi sosyal medya hesapları üzerinden yaşanan durumu paylaşırken yargı yoluna başvurarak yasağın kaldırılması için çalışmalarını sürdüreceğini kaydetti.

VPN ile yasak kararı delinse de kayıp büyük
Kapanma kararıyla birlikte Türkiye genelinde pek çok kullanıcı bu durumdan olumsuz etkilendi. VPN araçlarını kullananlar diğer yasaklı sitelerde olduğu gibi erişime sorunsuz devam etse de, Ekşi Sözlük’ün ziyaretçi trafiğinde yaşanan keskin düşüş dikkatlerden kaçmadı.

Şubat ayına 1 milyonun üzerinde ziyaretçi sayısıyla giren ve depremin yaşandığı günlerde bu sayıyı 1.2 milyona taşıyan Ekşi Sözlük, yasak kararının alındığı gün olan 21 Şubat tarihinden itibaren ise kan kaybetmeye başladı. 

Trafiği yüzde 90 eridi
Yayıncıların web rekabet analizinde ortak tercihi olan ve güvenerek kullandıkları Gemius Audience’ın verilerine göre 22 Şubat’ta trafiği 1 milyonun altına çok sert bir şekilde düşen ve 200 binli seviyelere inen Ekşi Sözlük, Şubat ayını 117 bin 520 ziyaretçi sayısıyla kapatırken, en düşük trafiğini ise 26 Şubat’ta gördü ve 100 binin de altı kırılarak sadece 95 bin ziyaretçiye ulaşabildi.

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir