Boyner Grup'tan ev içi şiddet karşı “Biriz, Birlikteyiz” mesajı

Boyner Grup, Sabancı Üniversitesi’nin düzenlediği “Ev içi şiddete karşı iş dünyası” eğitimlerine katılarak başlattığı “Biriz, Birlikteyiz” projesi ile özel yaşamlarında maruz kalabileceği her türlü şiddete karşı çalışanlarının yanında duracağını taahhüt etti.

Boyner Grup, yeni projesi “Biriz, Birlikteyiz” ile insan kaynakları alanında yaptığı düzenlemeler ve farklı kurum işbirlikleri ile ev içi şiddete maruz kalan çalışanlarının yanında olduğunu duyurdu.

Toplumsal cinsiyet eşitliği ve kadına şiddetin önlenmesi konusunda çalışmalarımıza devam edeceğiz
“Biriz, ,Birlikteyiz” projesinin önemini vurgulayan Boyner Grup Yönetim Kurulu Üyesi Ümit Boyner, “Sabancı Üniversitesi’nin düzenlediği “Ev İçi Şiddete Karşı İş Dünyası” eğitimlerine katılarak başlattığımız “Biriz, Birlikteyiz” projesi kapsamında İnsan Kaynakları politikalarımızda destekleyici düzenlemeler yaptık ve ev içi şiddete karşı özel bir protokol hazırladık. Bu süreçte güçlü iş birliklerine de imza attık. Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu’nun Boyner Grup’a sağladığı ‘Acil Durum’ telefon hattı ile çalışanlarımıza destek olacağız. Kadın girişimcilerin kurduğu gönüllülük esasına dayalı sosyal girişim Gonullupsikolog.org iş birliği ile isteyen çalışanlarımıza ücretsiz olarak online psikolojik destek olanağı sunacağız. Konuyla ilgili olarak farkındalığı artırmak amacıyla Boyner Grup bünyesinde tüm yönetim seviyelerinde eğitimler düzenliyoruz. Toplumsal cinsiyet eşitliği ve kadına şiddetin önlenmesi konusunda çalışmalarımıza durmaksızın devam edeceğiz.” açıklamasında bulundu. 

Dayanışma yaşatır
Kadınların güçlenmesi yoluyla toplumun maddi ve manevi kalkınması için çalışmak ve bu konuda dayanışma sağlamak hedefiyle 43 yıldır çalışan Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü ise projeyle ilgili, “Dayanışma Yaşatır. Toplumsal Cinsiyet eşitsizliğinin acilen giderilmesi gereğinin altını bir kez daha çizmek istiyorum. Cinsiyet eşitsizliği sebebiyle ülkemizde 2008-2022 tarihleri arasında basına yansıyan rakamlardan elde ettiğimiz sonuca göre 4031 kadının yaşamı son buldu. Süreci, yasal mevzuatların uygulanmayan mekanizmaları ve geçen yıl İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmenin negatif katkılarıyla değerlendirdiğimizde sorunu daha objektif ve net görmüş oluruz” dedi.  

Özel sektör ve STK işbirliklerinin toplumsal cinsiyet eşitliği politikalarının eksikliğini gidermek ve önleyici çözüm politikalarını hayata geçirmek için toplumsal fayda yarattığını söyleyen Güllü, “Boyner Grup ile imzaladığımız Acil Yardım Hattı protokolü ile çalışanların yasal mevzuat konusunda bilinçlenmesi, toplumsal cinsiyet eşitliği farkındalık eğitimleri ile donanması sağlanacak. Taşın altına birlikte el koyarak ağırlık merkezinin yükünü hafifletmeyi ve ortadan kaldırmayı amaçlıyoruz. Biz örgütlü mücadelenin strateji ile buluştuğunda dayanışmanın kadını yaşatacağına inanarak bugünlere ulaştık ve hep mücadelenin kazandığına tanık olduk. Bu işbirliği ile de kazanan ülkemiz ve gelecek nesil olacaktır.” diye konuştu. 

İyiliğe gönüllü olmaya devam ediyoruz
400’den fazla gönüllü ruh sağlığı uzmanı ile psikolojik desteğe ihtiyaç duyan dezavantajlı grupları bir araya getiren online sosyal girişim Gonullupsikolog.org Kurucusu Pınar Canbaz ve Kurucu ortak Ece Çalışkan: “Online ortamda psikolojik desteğe ihtiyaç duyan dezavantajlı gruplarla gönüllü ruh sağlığı çalışanlarını bir araya getiren bir sosyal girişim olan Gonullupsikolog.org olarak; toplumda psikolojik destek hizmetini dezavantajlı gruplar arasında yaygınlaştırmayı ve ulaşılabilir kılmayı hedefliyoruz. Kadınların yüzde 35,5'inin çevrede gece yalnız yürürken kendini güvensiz hissettiği, her 4 kız çocuğundan birinin cinsel istismara uğradığı, kadın cinayeti görülme oranlarının her gün arttığı ülkemizde; kadınlarda ruhsal rahatsızlık görülme oranının da paralel olarak arttığını maalesef gözlemliyoruz. Yola çıktığımız ilk günden beri öncelikli hedef kitlemizi fizyolojik veya psikolojik şiddete uğramış ve psikolojik desteğe erişimde güçlük çeken kadınlar olarak belirledik. Kadın konusundaki hassasiyetimizi, özel sektör işbirlikleri ile sürdürülebilir hale getirmeyi hedeflediğimiz yolculuğumuzda ilk projemizi Boyner Grup ile gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Bu alandaki sosyal etkinin ancak doğru iş birlikleri ile artabileceği inancındayız. Biz de kadına yönelik şiddete karşı “Biriz, Birlikteyiz” diyoruz ve iyiliğe gönüllü olmaya devam ediyoruz” açıklamasında bulundu.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir