Boston Dynamics’in Spot'u şantiyelerde yer alacak

Boston Dynamics'in robot köpeği Spot, güncellendi. En yeni güncelleme olan Spot Release 3.0, çok fazla insanın yardımına ihtiyaç duymadan bir şeyleri incelemesine ve onlardan veri toplamasına izin verecek.

Spot'un öne çıkan özelliklerinden biri, robotun yürümesini ve rotasını kaydetmesini sağlayacak bir işlev olan "Otomatik Yürüme" yeteneği. Operatör, ilk kez bir kontrol cihazı kullanarak yönlendirdikten sonra, programlanmış rota boyunca kendi yolunu bulabilme özelliğine sahip. Geliştiriciler ise bu özellik sayesinde endüstriyel tesislerde ve şantiyelerdeki denetim görevlerinde kullanılabileceğini söylüyor.

Spot'u endüstriyel kullanım için daha iyi hale getirmeyi amaçlayan Spot Release 3.0, insan rehberliğine olan ihtiyacı azaltmak için Autowalk'u geliştiriyor. Güzergahlar veya görevler artık gerektiğinde düzenlenebilme, görüntü yakalama veya göstergeleri okuma gibi eylemler bulunuyor. Spot, artık çevrede gezebiliyor ve günlük kontrolleri yapabiliyor. Ayrıca üçüncü taraf kodunu da çalıştırabiliyor.

Yol boyunca fotoğraf çekmek, robotun veri toplama ve işleme yeteneklerine de katkıda bulunuyor. Bu görüntüler, cihazda veya bulutta çalışan bir derin öğrenme modeli tarafından işlenebilir ve daha sonra Spot'a nesneleri tanımayı ve işleri daha kolay yapmayı öğretmek için kullanılabilir.

İnşaat sektörü, Boston Dynamics tarafından keşfedilen bir örnektir; ekip, site belgelerinin oluşturulmasından Spot'un sorumlu tutulabileceğini belirtiyor. Genellikle 360º görüntü yakalama veya lazer tarama ile yapılan bu görevin, bunu yapan çalışanlar için "zaman alıcı, sıkıcı ve hataya açık" olduğu bildirildi. Ancak Spot'un gelişmiş hareketliliği ve ilerlemesini izlemek için engellerle dolu, sürekli gelişen alanlarda manevra yapmasına izin veriyor.

Algı, özerklik ve kişiselleştirme sayesinde; insan işçilerin gereksiz yere tehlikeye atılabileceği, dökme öncesi döşeme ve inşaat demiri ızgaraları gibi farklı ve zorlu arazilerin üstesinden gelmek için tasarlandı. Ve Spot'un şantiyelerde geçirdiği zamanlardan edindiği deneyimlerden elde edilen bilgilerle, gelecekte çok çeşitli yerleri keşfetmeye hazır olacak.

https://www.youtube.com/watch?v=0NYJ_9FIHZA

Meta'ya 3,2 milyar dolarlık dava açıldı

Açılan davada, Meta'nın bir kişinin tekelinde olduğu ve adil olmayan şartlarda dayatma yaptığı iddia ediliyor.

Bunlar İlginizi Çekebilir