Bitcoin fiyatlarında son durum ne?

Bitcoin piyasalarında yaşanan son gelişmeler neler?

Bitcoin piyasalarında yaşanan gelişmeler yatırımcılar tarafından dikkatle takip ediliyor. BTC fiyat hareketleri özellikle dolar bazında uluslararası piyasalarda işlem görüyor. 2022 yılında dünyada yaşanan olumsuz gelişmeler piyasaları da etkiledi. Bitcoin düşüş trendine girerek yatırımcılarına yaklaşık yüzde 60 değer kaybı ile hayal kırıklığı yaşattı. 2023 yılı ise bitcoin için toparlanma ve yükseliş trendine girme yılı olacak gibi görünüyor. Finans uzmanlarının farklı tahminleri olmakla birlikte BTC fiyatında dalgalanmalar devam ediyor. BTC fiyatının hangi yönde ilerleyeceğinin dikkatle takip edilmesi gerekiyor.

BTC güne düşüş trendi ile başladı ve yüzde 4,03’lük değer kaybı ile devam ediyor. Geçtiğimiz haftayı 30.313,03 dolar seviyesinde kapatan BTC, haftaya düşüş ile başlayadı. Haftanın ikinci günü ise tekrar yükselişe geçti. Üçüncü gün ise piyasalarda ki dalgalanmalar ve uzmanların farklı yorumlarının etkisiyle 30 bin dolar seviyesinin altına indi. Lider kripto paranın fiyat seyrindeki bu dalgalanmaların dikkatle takip edilmesi gerekiyor. Uzmanların en önemli uyarısı ise panikle hareket edilmemesi.

BTC fiyatı kaç dolar oldu?
BTC fiyatı dolar bazında 30 binin altına düşmüş olmakla birlikte ünlü yatırımcı ve bitcoin boğası Tone Vays 2023 yılının BTC için boğa piyasasının hakim olacağı görüşünde. Vays’e göre 2023 yılında BTC 50 bin doları görecek. Vays’in bu iyimser tahminine karşın bankacılık ve finans hizmeti şirketi Standart Chartered piyasalarda olan bu toparlanmanın geçici olduğunu düşünüyor. Chartered’e göre BTC daha en kötüyü henüz görmedi. 2023 yılında 5 bin dolar seviyesine gerileyecek şeklinde ön görüsüyle önemli bir iddiada bulunuyor. 

Bitcoin yatırımcıları ise finans uzmanlarının bu farklı tahminleri karşısında ne yapmaları gerektiği konusunda karar vermekte zorlanıyorlar. BTC merkeziyetsiz yapısı ile pek çok yatırımcı için ilgi çekici olmaya devam ediyor. Bankada hesap açmaya gerek bırakmayan kripto parayı uluslararası kripto borsalarından satın almak mümkün oluyor. BTC sahibi olan ya da satın almayı düşünen kişiler içinse bitcoinin yükselişe mi yoksa düşüşe mi geçeceği en önemli soru olmaya devam ediyor. 

Güncel BTC fiyatı nereden takip edilir?
2009 yılında ilk olarak çıkan bitcoin ile dünya finans piyasalarında adeta bir devrim gerçekleşti. Bitcoin ile artık ülkelerin resmi paralarının kullanılmasına gerek kalmıyordu. Aradan geçen yıllar içinde bitcoin fiyatı dolar bazında artmaya devam etti. Kripto paranın değer kazanması ile birlikte önemli bir yatırım aracı olmayı da başardı. Bitcoin ile işlem yapmak isteyen kişilerin de fiyatını takip etmeleri gerekiyor. BTC fiyat grafiğini Coinmarketcap ya da TradingView sitelerinden takip etmek mümkün oluyor. Bu sitelerde piyasalarda oluşan anlık değişimler hemen grafiklere yansıtılıyor. Bu şekilde yatırımcıların doğru bilgiye ulaşmaları sağlanıyor.

Yatırımların doğru yapılması için bitcoin fiyatının sadece günlük grafiğini değil ayrıca haftalık ve aylık grafiğini de incelemek gerekiyor. Bu şekilde BTC fiyat hareketinin hangi yöne doğru olduğu ya da olacağı konusunda bilgi sahibi olunabiliyor. Aynı zamanda uzman görüşlerinin de takip edilmesi yararlı oluyor. CNBC sunucusu Brian Kelly bitcoin piyasası hakkında iyimser tahmini olan kişiler arasında yer alıyor. Kelly 2023 yılında bitcoinin 250 bin doları aşacağını ön görüyor. Onun bu tahmini doğru çıktığı takdirde BTC yatırımcılarının yüzünün gülmesi bekleniyor.

BTC nereden alınır? Nasıl satılır?
Kripto para piyasasını takip eden ve bu alanda yatırım yapmak isteyen kişilerin en çok merak ettikleri konualr arasında btc nerden alınır ve nasıl satılır bulunuyor. Bitcoin uluslararası piyasalarda işlem görür. BTC almak isteyen kişilerin kripto para borsalarında hesap açmaları gerekiyor. Açılan hesaba yatırılan para ile bitcoinin alınması mümkün oluyor. BTC fiyatı dolar olarak uluslararası piyasalarda değer bulur. Bunun yanında yatırımcılar kendi hesaplarına TL bazından btc alabiliyorlar. 

BTC alınan kripto para borsasından aynı şekilde satış işleminin de yapılması mümkün oluyor. Btc satışı ile açılan hesaptaki bakiye TL’ye dönüşüyor. Finans ve yatırım uzmanlarının görüşlerini ve BTC fiyat grafiklerini yakından takip etmek yatırımcılar açısından oldukça önemlidir. Aynı gün içinde dahi ini ve çıkışların olduğu bitcoini uzmanlar kısa vadeli yatırım olarak değerlendirmiyorlar. Bitcoinin anlık değerlerini Coinmarketcap ya da TradingView sitelerinden takip etmek ve fiyatı konusunda bilgi sahibi olmak mümkün oluyor. 

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir