Kutuların Üzerine TV Resmi Koyarak Hasarları %80 Azaltan Bisiklet Üreticisi

  • Online olarak bisiklet satan Hollandalı bisiklet üreticisi Vanmoof'un siparişlerinin yaklaşık olarak %25'i, nakliye sırasında zarar görüyordu. Bu da şirketin, ürün iadeleri, değişimleri ve geri ödemeler yüzünden büyük masraflarla karşılaşmasına neden oluyordu.
  • Vanmoof, nakliye hasarlarını azaltmak için bisiklet kutularının üzerine televizyon resmi koymaya başladı ve bu uygulamadan sonra hasarlar en az %80 oranında azaldı.
  • Şirketin kurucu ortağı Taco Carlier, New York’taki bir Vanmoof mağazasına giden bir gazetecinin tweet atarak bu aldatmacayı dünyaya ifşa ettiği zamana kadar bu uygulamayı ellerinden geldiğince yapmaya çalıştıklarını söyledi.
  • İlgili Yazı: Uber, "Bisiklet Paylaşım Servisi" Olma Yolunda

Bisiklet üreticiliği oldukça büyük bir iştir, öyle ki binlerce dolara satılan bisiklet modelleri bile bulunmaktadır. Ancak online olarak satış yapan üreticilerin büyük bir zarar riski vardır, çünkü bisikletler sık sık nakliye sırasında zarar görürler.

CNN'in yaptığı habere göre, bu sorunun en çok zararını gören bisiklet üreticilerinden biri ise Hollanda merkezli Vanmoof idi. Vanmoof, siparişlerinin yaklaşık olarak %25'inin nakliye sırasında zarar gördüğünü söylüyordu. Şirketin kurucu ortağı Taco Carlier, uzun bir süre önce CNNMoney'e yaptığı açıklamada, özellikle ABD'de büyük teslimat hasarlarıyla karşı karşıya kaldıklarını ve bunun sonucunda da ürün iadeleri, değişimleri ve geri ödemeler yüzünden büyük masrafları karşılamak zorunda kaldıklarını aktarmıştı.

https://pazarlamasyon.com/calmayi-imkansiz-hale-getiren-akilli-bisiklet-vanmoof/

Bu maliyet o kadar büyüktü ki, şirketin devamlılığının riske girmesine neden oluyordu. Bu nedenle Vanmoof kurucularının, bisikletlerin nakliye sırasında zarar görmelerini önleme konusunda ciddi bir çözüm bulmaları gerekiyordu. Vanmoof, ilk olarak çalıştıkları nakliye şirketlerini değiştirerek hasarları azaltmaya çalışsa da, bu çok az fark yaratmış.

Carlier'ın belirttiğine göre, ekip bu noktada Amerikalıların neyi gerçekten sevdiklerini ve kargo çalışanlarının ne tür bir koliye hassas davranacaklarını düşünmüş. En sonunda ise bisiklet kutularının üzerine televizyon resmi koymaya karar vermişler. Vanmoof, kutuların üzerine televizyon resmi koymaya başladıktan sonra, hasarlar en az %80 oranında azalmış ve şirket bu konuda hemen hemen hiç şikayet almamaya başlamış.

Carlier, bu uygulamadaki en büyük problemin bu aldatmacayı korumak olduğunu ifade etti. Carlier bununla ilgili olarak CNNMoney'e yaptığı açıklamada, New York’ta bulunan bir Vanmoof mağazasına giden bir gazetecinin tweet atarak bu aldatmacayı dünyaya ifşa ettiği zamana kadar bu uygulamayı ellerinden geldiğince yapmaya çalıştıklarını dile getirdi. Ancak Carlier bu olaydan sonra, nakliye hasarında herhangi bir artış görmediklerini söyledi.

Tüm bunların yanı sıra Carlier, bu fikri hiçkimsenin çalmamasını ümit ediyor. Kendisinin düşüncesine göre, bu fikri ne kadar çok şirket uygularsa, o kadar az etkili olur. Vanmoof'un bisikletleri yaklaşık olarak 3.000 dolara mal oluyor ve 8 yıllık şirket, 2020 itibarıyla satışlarının %90'ının online olarak gerçekleşmesini hedefliyor.

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir