Bira Markaları, Neden Pazarlama Stratejilerini Değiştirmeliler?

Hill Holiday isimli reklam ve pazarlama ajansının tüketici araştırmasından sorumlu olan Origin isimli kolu, reklamların birbiri ardına sıralanacağı Super Bowl karşılaşması öncesinde 2000 katılımcının yer aldığı bir araştırma yaparak bira markalarının pazarlama çalışmalarına ışık tutabilecek önemli veriler elde etti.

Origin'in insanların bira tercihlerine yönelik yaptığı araştırmada 1980-1999 yılları arasında doğan ve Y jenerasyonu olarak adlandırılan jenerasyon ön plana çıkarken araştırma sonucunda ortaya çıkan veriler jenerasyonlar arasındaki tercihlerin birbirlerinden ne kadar farklı olduğunu gözler önüne serdi.

Y jenerasyonunun %83,9'u bir favori birası olduğunu belirtirken bu oran baby boomers (1946 ile 1964 yılları arasında doğanlar) olarak adlandırılan jenerasyonda %80,9, X jenerasyonunda (1965 ile 1979 yılları arasında doğanlar) ise %87 olarak belirlendi. Bununla birlikte bir favori birası olduğunu söyleyen erkeklerin oranı %88,4 olurken kadınlarda ise bu oran %81,6 oldu. Ayrıca araştırmaya göre bu üç jenerasyon arasından en çok Y jenerasyonu için kalite, fiyattan daha önemli bir konumda.

Araştırmadan çıkan bir başka önemli sonuç ise Y jenerasyonunun içtikleri bira türünü eski jenerasyonlar kadar önemsememesi oldu. Daha açık bir şekilde ifade etmek gerekirse, Y jenerasyonunun önemli bir kısmı yerli ve ithal bira konusunda belirli bir tercih yapmazken daha eski jenerasyonlar bu konuda daha tutarlı. Baby boomers jenerasyonunun %57,4'ü sadece ya da çoğunlukla yerli bira tercih ederken X jenerasyonununda bu oran %50,5'e düşüyor. Y jenerasyonunun %44,1'i ise yerli ve ithal bira konusunda belirli bir tercih yapmıyor.

Adweek'in yaptığı habere göre Origin'de üst düzey araştırma yöneticisi olarak görev yapan Ken Faro, bu araştırmadan elde ettikleri veriler ışığında bira markalarının geleneksel pazarlama çalışmaları yerine, farklı cinsiyete sahip ve farklı jenerasyonlardan olan Super Bowl izleyicileriyle iletişim kurmalarını sağlayabilecek yaratıcı yaklaşımlar denemeleri gerektiğinin altını çizdi. Bununla birlikte Super Bowl kitlesinin 10 yıl öncekine göre önemli ölçüde farklı olduğunu belirten Faro, organizasyonun artan bir şekilde kadınlar ve genç jenerasyona ait kişiler tarafından izlendiğini ifade etti.

Origin'in araştırmasından bazı verilerin yer aldığı infografiği aşağıda bulabilirsiniz.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir