Bir Yabancının Siz Olarak Etkinliklere Katılmasını Sağlayan İlginç Servis

Özellikle son yıllarda direkt olarak insanlar arası etkileşimi mümkün olduğunca azaltan yeni sistemler geliştirildi. Örneğin, Çin'de kurulan ve yapay zeka tarafından kontrol edilen polis merkezi, ObEN isimli yapay zeka şirketinin geliştirdiği ve her insanın dijital bir kopyasını yapmayı sağlayan sistem, insan duygularını anlayabilen banka robotları ve fast food sektöründe çalışmaya başlayan robotlar bu sistemlerin sadece çok küçük bir kısmı.

Aslında genel olarak yapay zeka tarafından kontrol edilen sistemlerin ve iş dünyasından insanların yerini alan robotları bu kategoride değerlendirebiliriz. Bununla birlikte yakın gelecekte Uber vb. şirketler tarafından hizmet sektöründe kullanılacak olan otonom araçlar da bu tarz sistemlere örnek olarak gösterilebilir. Önümüzdeki yıllarda bu tarz sayısız örnek olacağına şimdiden kesin gözüyle bakabiliriz, ancak şu anda da yukarıda verdiğimiz örneklerdeki gibi insanlar arası doğrudan etkileşimi minimuma indiren yeni sistemler ortaya çıkmaya devam ediyor.

Desing Taxi'nin yaptığı habere göre Jun Rekimoto isimli Japon araştırmacı, "ChameleonMask" (Bukalemun Maskesi) ismini verdiği ve fiziksel olarak var olmanız gerekmeden etkinliklere katılmanızı sağlayan bir sistem geliştirdi. Bu sistem, temel olarak sizin yerinize geçen gerçek bir insanın yüzüne bir tablet bağlayıp siz gibi davranarak etrafta dolaşmasından ibaret.

https://youtu.be/lz6-OaCk35w

MIT Technology Review'ın bu hafta içinde Singapur'da gerçekleştirdiği EmTech isimli etkinlikte tanıtılan bu yeni sistemin internet sitesinde sistemin nasıl işlediğiyle ilgili tam olarak şu ifadeler yer alıyor:

"Bir vekil kullanıcı, uzaktaki bir kullanıcının canlı olarak yüzünü gösteren maske şeklinde bir ekran takar ve bir ses kanalı, uzaktaki kullanıcının sesini aktarır. Vekil kullanıcı, uzaktaki kullanıcının talimatlarını takip ederek onu taklit eder."

Bunların yanı sıra araştırmacılar, ekstra inandırıcılık için vücut tipinizle eşleşen bir vekil seçmenizi tavsiye ediyor.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir