Bir üniversite öğrencisinin elinden çıkan ikonik logo

Dünyanın önde gelen spor markalarından olan Nike'ın öyküsü, Phil Knight ve Bill Bowerman'ın ortaklığıyla başladı. Nike'ın ikonikleşmiş logosu ve marka isminin hikâyesi ise oldukça ilginç.

Dünyanın en bilinen spor markalarından olan Nike, 1964 yılında Phil Knight ve Bill Bowerman ortaklığıyla kurulduğu zamanki adı "Blue Ribbon Sports" idi. Blue Ribbon Sports'un kuruluşundan birkaç yıl sonra markasına yeni bir imaj belirlemek isteyen Knight, yeni bir isim arayışına girdi. Genç girişimcinin aklından “Dimension Six” adı geçiyordu ancak bu isim arkadaşlarının beğenisini kazanamadı. Yeni isim arayışının sürdüğü sıralarda, firmanın ilk resmi çalışanı olan Jeff Johnson, bir gece rüyasında Yunan mitolojisinin Zafer Tanrıçası Nike’ı gördü ve rüyasını Knight'a anlattı. Johnson'ın rüyasından oldukça etkilenen Knight, markanın ismini Nike olarak değiştirmeye karar verdi.  

"Nike" olarak belirlediği markasına imaj kazandırma çalışmalarına devam eden Knight için sırada marka logosu için yeni bir tasarım bulmak vardı. 1971 yılında Knight, Portland State University'de grafik tasarım öğrencisi olan Carolyn Davidson’la saati 2 Amerikan Doları ücret ile Nike için logo tasarlaması konusunda anlaştı.

Phil, Davidson'a ayakkabıların üzerinde güzel duracak ve diğer tanınmış markalardan farklı görünecek bir logo yapması üzerine brief verdi. Davidson, yaklaşık 18 saat süren çalışmanın sonunda 35 Amerikan Doları karşılığında dünyanın en ünlü logolarından olan ve "Swoosh" adı verilen Nike logosunun ilk hali ortaya çıktı.

Phil Knight, Davidson tarafından tasarlanan logoyu ilk gördüğünde “ona aşık olmadım, ama zamanla sevebilirim.” demiş ve Davidson'ın tasarımı hissedarların da onayından geçerek Nike'ın resmi logosu halini kazanmış. 1971 yılında Portland State Üniversitesi’nden mezun olan Davidson, 1975 yılında kadar Nike için çalışmaya ve 1975 yılından sonra ise tasarım çalışmalarına freelance olarak devam etti. Nike büyüdükçe ve logo milyonlar tarafından bilinmeye başlayınca şirket hissedarları, Davidson'a ödül olarak şirketten açıklanmayan bir miktarda hisse verdi. Nike’ın günümüzde, Air Jordan ve Nike Golf gibi alt markalarının yanı sıra, Converse gibi bağımsız markalarının da sahibi olduğunu belirtelim. 

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir