Bir Hanedanlığın Devri: Williams Racing

İş dünyasında her sektörde bilindik ve akla ilk gelen markalar vardır. Fast-food dendiğinde veya akaryakıt dendiğinde aklınıza nasıl birkaç marka geliyorsa, Formula 1 için Williams markası da aynı şeydir.

1977 yılında Frank Williams tarafından kurulan ve bir "garaj" takımı olan Williams Racing, Formula 2 ile başladığı yarış hayatını Formula 1 ile sürdürüyor. Frank Williams'ın motor sporları tutkusu ve büyük vizyonu sayesinde kendi soyadını taşıyan "Williams Racing" takımı yıllarca büyük başarılar yakaladı.

Ne var ki, geçtiğimiz hafta Williams Racing'in hakları brüt 152 milyon Euro (tahmini net 112 milyon Euro)'ya Amerikalı spor yatırımları şirketi Dorilton Capital'e satıldı.

Bu yazıda sizlere büyük bir tutkunun eseri olarak hayat bulan ve zamanı geldiğinde "sektörden ayrılma" kararını alan Williams ailesinin hikayesini paylaşacağım.

Kariyerine spor araba satıcısı olarak başlayan Williams, hayalini gerçekleştirecek ilk adım olan bir takım kurma hedefine doğru ilerledi. Williams Racing, kurulduğu yıldan iki yıl sonra ilk podyum zaferini kazandı. daha sonra toplam 114 kez aynı başarıya ulaştı. Toplam 7 kez pilotlar ve 9 kez takımlar klasmanında birinci sıraya ulaştılar.

Williams Racing tarihinde iki önemli kırılma anı bulunuyor. Bunların ilki 1970 yılında yarış esnasında yaşanan ve pilot Piers Courage'in ölümü ile sonuçlanan kazaydı. Bu kaza, motorsporlarının tehlikeli ve acımasız yüzünün bir kez daha anlaşılmasına neden olurken Williams'ın da ciddi finansal zorluklarla yüzleşmesine neden oldu.

İkincisi ise 1986 yılında yaşanan ve Frank Williams'ın kalan hayatını tamamen değiştiren trafik kazasıydı. Bu kaza hem Frank Williams'ın hem de takımın geleceğini şekillendiren talihsiz bir kaza olarak hatırlanıyor. Kaza sonucunda Frank Williams kısmi felce bağlı olarak tekerlekli sandalye kullanmak zorunda kaldı.

Williams Racing, 1997 yılına kadar başarılarını sürdürdü. 2012 yılında ise son yarış zaferini yaşadı. Özellikle 1997 sonrasında eski ve güzel günlerini arayan ve başarılı yıllarını geride bırakmış bir takım profili karşımıza çıkıyor.

1997 yılında sonra takımın ivme kaybetmesinde maddi kaynakların azalmasına bağlı problemler bulunuyor. Bu problemin çözülmesi için hisse satışı, sermaye artırımı ve sponsorluk anlaşmaları gibi birtakım yöntemler denense de istenen ivme yakalanamadı. Bağımsız F1 takımı statüsünü korumak ve takımın düzenli bir şekilde F1'de yarışabilmesi Frank Williams'ın temel istekleri arasındaydı.

Bu profili tersine çevirmek ve eski başarıları yakalamak için 2013 yılında takımın başına gelen kişi Frank Williams'ın kızı Claire Williams idi. Claire Williams, Williams Racing'in yarışmaya devam etmesi ve eski başarılı günlere dönülebilmesi için mücadele verdi. Aynı zamanda bu değişim diğer iki boyutu ile öne çıkıyor. Birinci boyut Williams ailesi içinde bir devir teslimi olması. İkincisi ise "erkek egemen" bir spor dalında ilk kez bir kadının üst düzey yönetici koltuğuna oturması.

Geçtiğimiz 7 sezonda Claire Williams bazı önemli başarılar yakaladı. 2014 ve 2015 yıllarında Felipe Massa ve Valtteri Bottas ile takımlar klasmanını üçüncü sırada tamamladılar. Fakat 2018 ve 2019 yılında takımlar sıralamasında son sıradan kurtulamadılar. Bu başarısızlığın boyutlarından biri de takımlarla imzalanan "concorde" anlaşması maddeleri olarak değerlendiriliyor.

Son iki sezonda gelen başarısızlıklar Williams ailesini yatırımcı bulma konusuna yönlendirdi. "Bağımsız F1 takımı" statüsünü korumak için uzun süre mücadele edilse de Formula 1'in değişen dünyası ve dinamikleri "hanedanlığın devrini" getirdi. Williams Racing'in mevcut bütçesi 2021 yılında değişecek yeni teknik kuralları karşılayacak kapasiteye sahip olmamakla eleştiriliyordu.

Baba kucağında araba kullanarak başlayan, ardından araba satıcılığı ile devam eden ve Formula 1 takım sahipliğine uzanan bu büyülü hikaye takımın devredilmesi ile sona erdi. Frank Williams hayalini gerçekleştirmesi ve takımı ile yaşadığı önemli başarıları ile anılacak. Kızı Claire Williams ile 7 yıl sürdürdüğü takım yöneticiliği süresince önemli başarılar kazandı ve devir sonrası görevinden ayrılma kararı aldı.

13 Eylül 2020 Toscana Grand Prix'i ile Williams Racing'te yeni bir dönem başlayacak. Takımın adı aynı kalacak fakat Williams ailesi artık takımın başında olmayacak. Zaman, yine yapacağını yaptı ve değişimi zorunlu kıldı.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir