Bir dil hayat buluyor

Microsoft, kaybolmakta olan kültür ve dilin kurtarılması amacıyla yeni bir yazı tipi ortaya çıkardı.

Batı Afrika'daki Fulani halkının Pulaar dili, dijitalleştirilmemiş olması ve tamamen kaybolma riskiyle karşı karşıya olması sebebiyle Ibrahima ve Abdoulaye Barry kardeşlerin, bu yazıyı koruma isteği hayatlarının bir parçası haline geldi. Topluluğun kültürünü korumak için Microsoft ve yaratıcı ajans McCann New York, kardeşlerle işbirliği yaparak dilin ilk yazılı alfabesini teknoloji devinin ürün yelpazesine eklemeye karar verdiler.

Pulaar dili, 40 milyondan fazla insan tarafından konuşulmasına rağmen ilginç bir şekilde hiç yazıya dökülmeyen bu dil, kardeşler tarafından ilk kez 1989'da özenle transkribe edildi. Microsoft'ta "ADLaM Display" adıyla yer alan dil, "kültürün, insanların kaybolmasını önleyecek alfabe" anlamına gelen "Alkule Dandayde Leñol Mulugol" ifadesinin kısaltması olarak seçildi. Ayrıca Microsoft, yazı tipini orijinal dijitalleştirme çalışmalarını geliştirerek standardize etti.

McCann New York'un ortak yaratıcı direktörü Shayne Millington, ADLaM Display'in oluşturulmasının yaratıcılık, teknoloji ve insanların bir araya gelerek dünya çapında "anlamlı ve kalıcı etki" yaratabileceğini söyledi.

ADLaM Display, ilk olarak 2016'da Unicode 9.0'a dahil edildi ve şimdi indirilebilir durumda. Yakın bir zamanda ise Microsoft 365 araçlarındaki tüm kullanıcılara sunulacak. 

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir