Bill Gates en sevdiği 5 kitabı paylaştı!

Microsoft'un kurucusu Bill Gates, CNBC'ye verdiği söyleşide, bugüne kadar okuduğu tüm kitapların içinde en sevdiği 5 tanesini izleyicilerle paylaştı.

Microsoft'un kurucusu Bill Gates'in sıkı bir kitap okuyucusu olduğunu birçoğumuz biliriz. Ünlü milyarder YouTube kanalında sık sık kitap önerileriyle karşımıza çıkıyor. Bunun yanında Gates'in yılın belirli dönemlerinde yanına birkaç kitap alıp göl kenarındaki müstakil evinde inzivaya çekildiğini belirtmekte fayda var. 

Yakın zaman önce Gates, ABD'nin önde gelen medya kuruluşlarından CNBC'ye verdiği söyleşide, bugüne kadar okuduğu tüm kitapların içinde en sevdiği 5 tanesi izleyicileriyle paylaştı. Gelin, Bill Gates'in tavsiye listesine yakından bakalım.

Stranger in a Strange Land - Robert A. Heinlein (Yaban Diyarlardaki Yabancı)

Amerikalı bilimkurgu yazarı Robert A. Heinlein'ın 1961'de kaleme aldığı eser, Mars'ta doğan ve Marslılar tarafından büyütülen Valentine Michael Smith'in hikayesini konu alıyor. Smith, Dünya'ya yolculuğunda buradaki kültürlerde yer alan savaş ve din gibi olayları anlamlandırmaya çalışıyor.

bill-gates-kitap-1

Gates, bu kitabın gençliğinde en beğendiği bilimkurgu eserlerinden biri olduğunu belirtti.

Surrender: 40 Songs One Story- Bono (Teslimiyet: 40 Şarkı Bir Hikâye)

Dünyaca ünlü müzik grubu U2'nun vokalisti Bono'nun kendi hayatını anlattığı bu eser, grup elemanlarıyla geçirdiği yılları anlatıyor.

surrender-bono-1

Microsoft'un kurucusu Gates, kitapla ilgili "Hepsi aynı değerleri paylaşıyor. Dördü de dünyadaki yoksulluğa ve eşitsizliğe karşı mücadelelerinde tutkulu" dedi.

Team of Rivals: The Political Genius of Abraham Lincoln- Doris Kearns Goodwin (Rakipler Takımı)

Gates'in önerdiği bir diğer kitap ise ABD'nin en ünlü başkanlarından olan Abraham Lincoln'ün beklenmedik başkanlığı ve sonrasında eski düşmanlarından oluşan bakanlık kabinesine karşı verdiği adalet savaşını anlatan Team of Rivals: The Political Genius of Abraham Lincoln.

team-of-rivals-1

Gates kitapla ilgili, "Liderlerin bugün Lincoln'dan öğrenecek çok şeyleri var" dedi.

The Inner Game of Tennis- Timothy Gallwey (Tenisin İç Oyunu)

Tenis hayranlığıyla bilinen Bill Gates'in önerdiği bir diğer kitap ise ABD'li yazar Timothy Gallwey'in The Inner Game of Tennis (Teniste İç Oyun) adlı eseri. 

the-inner-game-of-tennis

Gates, kitabı birçok kez okuduğunu belirterek bu kitapla birlikte kendine daha yapıcı eleştiriler yöneltmeyi öğrendiğini söyledi.

Mendeleyev's Dream: The Quest for the Elements- Paul Strathern (Mendeleyev’in Rüyası: Elemenlerin Arayışı)

Britanyalı akademisyen Paul Strathern'ün yazdığı Mendeleyev's Dream (Mendeleyev'in Rüyası), kimya alanındaki en büyük buluşlardan birisi olan Periyodik Tabloyu bulan Dmitri Mendeleyev'in bu tablo fikrini rüyasında görmesini konu alıyor. 

bill-gates-k

Gates, periyodik tabloya özel bir ilgisinin olduğunu belirterek, "Hoş bir sanat eseri olmasının yanı sıra bana bir keşfin nasıl sayısız diğer keşiflere yol açabildiğini gösteriyor" dedi.

İşte o video...

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir