Better with Less Tasarım Yarışmasının Finaline Yaklaşırken, Finale Kalanları Hatırlayalım

Doğada çözünebilir alternatifler, geri dönüşümle üretilen ürünler, konuyla ilgili farkındalık kampanyaları git gide artmakta ve geliştirilmeye, yaratıcılığa çok açık bir alan.

Avrupalı kağıt ürünler üreticisi Metsa Board da daha iyi ve daha sürdürülebilir ambalajlama çözümleri aramak amacıyla bu yıl ikincisi gerçekleşecek olan “Better with Less” isimli bir yarışma düzenliyor.

Geçtiğimiz Kasım ayında bu yılki başvuruları başlayan Better with Less – Design Challenge, ikinci senesinde de dünyanın dört bir yanından katılan tasarımcılara çevre-dostu, işlevsel ambalaj çözümleri üretme şansı verdi.

2019-2020 kazananlarının 15 Mart'ta açıklanacağı yarışmanın, 10 finalist tasarımını sizler için derledik.

French Fries (Patates Kızartması)

Çin'de ketçap her zaman fast food restoranlarında bireysel paketlerle servis edilir ve insanlar genellikle patates kızartması yerken ketçapı nereye sıkacaklarını bilmezler, hamburger kutusu gibi temiz bir yer ararlar. Diğer yandan tek tek kullanılan paketler israfa neden olur. Tasarım bu sorunları tek bir kağıt parçasıyla, ketçap ve patates kızartmasını aynı anda yerleştirebilen bir kapla çözüyor.

Cradle Box (Beşik Kutular)

Geri dönüşebilen bu ambalaj iki elemandan oluşur: taban ve delikli kapak.
Oluşturulan kutu ayakkabı, kozmetik ve hatta yiyecek gibi neredeyse her şey için kullanılabilir. Çocuk oyuncağı için bir beşiğe bile dönüşür.

Reload (Yeniden Yükle)

Bu ambalaj, dolu ve boş pillerin aynı pakette saklanmasına ve sınıflandırılmasına olanak tanır. Paketin üst tarafından, kullanıcı gerekli miktarda pili çıkarabilir ve boşaldıkça pilleri tekrar yerine takabilir. Kırmızı kağıt şeridi ayrı dolu ve boş pilleri görsel olarak ayırmaya yardımcı olurken, boş piller için özel bir kutuya olan ihtiyacı ortadan kaldırır. Ambalaj atıkların ayrılmasını ve geri dönüşüm sürecini basitleştirmek için tamamen kağıttan yapılmıştır.

Expandable Eco Street Food Ware (Genişletilebilir Yemek Aracı)

Son zamanlarda, sokak yemekleri küresel turizm ekonomisine büyük katkı sağlamıştır. Bunun sonucunda, sokak gıdalarına hizmet etmek için daha çok kullanılan, daha pahalı ve çevreye zararlı tek kullanımlık plastikler arttı. Bu hafif mono-malzeme kabı, ıslak veya kuru yiyecekler için balmumu kağıt ile kaplanmış kraft kağıdı ile ergonomik olarak tasarlanmıştır.

Crayon House (Pastel Boya Evi)

Bu ambalajın tasarımı, boya kalemlerini daha sık kullanan çocukların dikkatini çekmek için özel olarak yaratılmışt

Raflarda tüketicinin dikkatini çekmek dışında, çocukların üzerine çizebileceği şekilde, sadece bir ambalaj olmaktan başka özelleştirilebilir bir ürün duygusu vermek üzere tasarlanmış. Mumdan yapılmış olması, çocukların kolayca atmak istemeyecekleri bu boya ambalajını daha sürdürülebilir hale getiriyor.

Bruk

Kullanım, geri dönüştürülmek üzere tasarlanmış sürdürülebilir bir içecek kartonudur. Tüketiciler, bir kağıt kartonun daha sürdürülebilir olduğunu düşünebilir, içecek kartonunun geri dönüşümü şaşırtıcı derecede zordur. Kullanım bu sorunları ortadan kaldırmak için tasarlanmıştır ve kağıt kartonların aksine % 100 geri dönüştürülebilir.

Twist, Pop-up & Host

Kişiselleştirme, kullanıcı deneyimi söz konusu olduğunda en önemli anahtar kelimedir. Bu nedenle ambalajı farklı kullanım koşullarına uyarlamak bir zorunluluktur. Bu ambalajlar da hareket halinde, durağan olanlar ve hediyelik olmak üzere 3 farklı durum için hazırlanmış.

Disposable Razor Packaging (Tek Kullanımlık Jilet Ambalajı)

Her yıl 2 milyara yakın tek kullanımlık tıraş bıçağı kullanılıyor. Bu projenin amacı halihazırda kullanılmakta olan plastikleri, daha küçük çok amaçlı bir kağıt paketiyle değiştirerek atığı azaltmaktır.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir