Baymak 50. Yılında Pazarlama İletişimini Hangi Dinamikler Üzerine Kurdu?

Geçtiğimiz günlerde Baymak CEO'su Ender Çolak'ın da yer aldığı bir davete katıldık ve 50. Yılına özel bir iletişim kampanyası kurgulayan Baymak'ın iletişim ve reklam çalışmaları hakkında detaylı bilgiler edindik.

Baymak, marka bilinirliği ve itibarına katkı sağlayan reklam, pazarlama iletişimi ve sosyal sorumluluk çalışmalarına 2017 yılından beri önemli bir bütçe ayırıyor.

Baymak’ın iletişiminde faydalandığı mecraların başında TV yer alıyor. Özellikle son yıllarda tüm pazarlama faaliyetlerinde 2017’den beri TV’yi aktif olarak kullanan Baymak, TV’ye yaptığı yatırımda öncü bir kimlik üstlenmiş durumda.

Baymak, 2018 yılında toplam medya yatırımının %64’ünü, 2019 ilk 6 ay sonunda da toplam medya yatırımının % 53’ünü televizyona yaptı. Baymak genel medya kullanımında/yatırımında ise hedef kitlesine ulaşırken hem yoğun olarak yeni medyayı kullanıyor, yani dijitalin farklı kullanımlarıyla hedef kitlesine kendisi hakkında bilgi veriyor, hem de geleneksel medya dediğimiz gazete, radyo ve TV’de de etkin bir şekilde görünür oluyor. TV’yi sırasıyla dijital mecralar takip ediyor. Dijital mecraların Baymak’ın reklam ve iletişim pastasından aldığı pay ise her yıl önemli oranda artış gösteriyor. Bunlar arasında özellikle müşteri iç görülerinden ilham alınarak hazırlanmış reklam filmleri, youtube ve diğer dijital mecralarda büyük ilgi görüyor.

Baymak’ın değişmeyen logosu: Sincap

Baymak’ın logosunda yer alan sincap figürü de markanın kendisi gibi tam 50 yıldır hayatımızda. Sincap artık Baymak’la bütünleştiğinden şirket, bu yılki reklam kampanyasında da başrolü ona vermiş durumda.

Geçtiğimiz günlerde Baymak'ın yeni reklam filmini sizlerle paylaşmıştık.

https://pazarlamasyon.com/baymakin-50-yillik-sincabi-canlandi/

Sincap doğada hareketli ve enerjik bir hayvan olarak biliniyor. Ancak Baymak’a benzeyen yönleri bununla sınırlı değil. Yeryüzündeki milyonlarca ağaç, sincapların gömerek sakladıkları, sonra da unuttukları tohumlardan yetişiyor. Yine sincapların kendileri için toprağa gömdükleri kabuklu yiyecekler, doğadaki bitki çeşitliliğini koruyor ve sürdürülebilirliği sağlıyor. Sürdürülebilirliği vizyonunun temeline koyan Baymak için sincap, aynı zamanda markanın doğa dostu yüzünü de simgeleyen bir figür…

Bundan sonra TV reklamlarında, dijital iletişimde ve diğer mecralarda karşımıza çıkan sincabımız, birçok tüketicinin merak ettiği soruyu sormaya devam edecek: “Kombi şahane de, benim burada ne işim var?”

Bu yeni reklam stratejisi ile ilgili konuşan Baymak CEO’su Ender Çolak, reklam ve pazarlamada, dijitalleşme ve Y kuşağıyla birlikte bir dönüşüm yaşandığına dikkat çekiyor. “Uzun yıllar ekranlarda markanın kendisini övdüğü klişe reklamları izledik; aynı şekilde didaktik pazarlama metinleri okuduk. Oysa artık dijitalleşme çağında, pazarlamada müşteri deneyimi ve mizah ön planda” diyen Çolak, sincabın enerjik, dinamik olma özelliğinin Baymak’ın genlerinde olduğunu, Baymak’ın da devamlı bir değişim dönüşüm aksiyon içinde olduğunu belirtirken ‘Biz de 50 yıldır logomuzla bütünleşmiş sincap karakterini bu amaçla canlandırdık” diye ekliyor.

Baymak'ın reklam ajansı Titrifikir Kurucu Ortağı Kerem Kanık da logodaki sincabı bir anime karakter olarak canlandırmadan önce sincap Baymak ilişkisini sorguladıklarını ve aradaki bağın ne olduğunu ortaya çıkarmaya çalışırken de herkesin aynı sorgulamayı yapabileceğini fark ettiklerini söyledi: ‘Bir sincabın Baymak logosunda ne işi vardı hakikaten?’ Kanık, ‘bu bağlamda sincap karakterinin samimiyetle Baymakla ilişkisini sorgulamaya başlaması aslında markanın tüketicilerin de ona sorabileceği soruları kendisine sorması anlamına geliyor aslında.’ diye sözlerine devam ederken ‘Tüketicinin son dönem ‘samimi’ olan markaları tercih ettiği gerçeğini düşününce Baymak’ın yapısında varolan samimiyeti sincapla iletişime taşımış olduk. Dedi.

Son olarak da ‘Baymakla olan çalışma şekillerinde yaratıcılıklarını tetikleyen en önemli ve sihirli detayın Baymak yönetiminin yeni, farklı fikirleri uygulamaya açık olması olması olduğu için sincapla bu anlamda yepyeni fikirler üreteceklerine inandıklarını sözlerine ekledi.

Günümüz reklamcılığında en önemli kavramın “samimiyet” olduğunu vurgulayan Kanık, “Artık samimi ve içten olmayan markalara tüketici güven duymuyor. Güven duymadığı bir ürünü de satın almayı tercih etmiyor. Biz burada bir markanın, kendisini sorgulayacak kadar samimi davranmasını hedefledik. Sincabın kendisinin bile ‘Benim burada ne işim var?’ diye sormasının, tüketici nezdinde yaratacağı şeffaflık ve içtenliğe odaklandık” diye konuştu.

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir