Aylık 9 Dolara Sınırsız Kahve mi?

Bir ay boyunca sınırsız çay ve kahve içebilmek için yalnızca 9 dolar ödeme fikrinin okurlarımızın gözlerini fal taşı gibi açmasına neden olduğunu hissediyorum ancak herhangi bir kandırmaca yok. ABD'li kahve zinciri Panera aylık 9 hatta 8.99 dolar karşılığında sınırsız kahve imkanı sunuyor.

Panera sadakat programına üye olanlara yıllık 108, aylık 9 dolara alınabilen bu üyelik kapsamında; sıcak kahve, soğuk kahve ve sıcak çay içme imkanı veriyor. Üstelik içecekleri günde bir adet alınıyor gibi düşünmeyin, iki saat arayla yeni bir kahve alınabiliyor. Bir fincan kahvenin Panera mağazalarında 2,49 dolar olduğu düşünülürse, aylık üyeler için 4. fincandan sonrası tamamen kâr oluyor.

Panera'nın uygulaması Panera Rewards hesabı olan müşterilere onları muhtemelen kolaylıkla ikna edebilecek şöyle bir reklam gösteriliyor.

Peki Panera bunu neden yapıyor?

Panera CEO'su Niren Chaudhary "Bunu yapan ilk markayız ve bunun için çok heyecanlıyız. Bunun, tüketicilerin sadece kahvelerimizle değil, aynı zamanda kafelerimizde bulunan yiyeceklere özellikle de kahvaltıya daha fazla ilgi duymalarını sağlamak için müthiş bir yol olduğunu düşünüyoruz." diyerek aslında ne amaçladıklarını söylemiş.

Kahve, en çok tüketilen ve muhtemelen onlar için en kolay üretilen ürünlerden birisi ve Panera diğer ürünlerine dikkat çekip onlardan elde ettiği karı da artırmak istiyor. Bunun için daha fazla insana kendisini tanıtması ve daha fazla insanı sadakat programlarına bağlaması gerek.

Kiğılı Talks'un beşinci buluşması 'Corporate Success Day' konuşmacılarından birisi olan Vestel'in Yurt İçi Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdürü Ergün Güler konuşmasında Vesto kafeleri için benzer bir stratejinin başarısını anlatmıştı. Asıl satmak istedikleri beyaz eşya olmasına rağmen küçük ev aletlerini kullanarak açtıkları Vesto kafelerinde veya standlarında Vestel'e daha fazla müşteri çekerek cirolarını artırmışlar. Bu örneği baz alırsak Panera'nın doğru bir yolda olduğunu söyleyebiliriz. Siz ne düşünüyorsunuz, bu strateji uzun vadede Panera'yı batırır mı yoksa büyümesini mi sağlar?

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir