Aunt Jemima, Irkçılığı Sembolize Ettiği İçin İsmini Ve Logosunu Değiştiriyor

PepsiCo'nun yan kuruluşu olan Chicago merkezli Quaker Oats Company'nin sahip olduğu bir krep karışımı, şurup ve diğer kahvaltı yiyecekleri markası "Aunt Jemima" kökeni ırksal bir klişeye dayandığı için logosunu ve "Aunt Jemima" ismini artık kullanmayacak.

130 yıldır pazarlamasının temel özelliği olarak siyahi bir kadını kullanan markanın logosu 6 kez değişse de, geçmişinin ırksal kalıplara ve köleliğe dayandığı gerçeği değişmedi. Tarih boyunca farklı kadınlar Jemima Teyze karakterini temsil etme rolünü üstlendi. Markanın ana şirketi PepsiCo da görüntüyü güncellemeye yönelik geçmiş girişimlere rağmen markanın ırkçılık sembolü olmaktan kurtulamadığını kabul ediyor ve bu yıl raflarda yeni ambalajlarıyla yer almayı planlıyor.

Şirketin bu değişikliğe yeni karar vermesinde Amerika'da George Floyd'un öldürülmesiyle başlayan ırkçılık karşıtı hareketlerin de etkisi oldukça fazla.

"Aunt Jemima" (Jemima Teyze) markası, 1889'da hazır pankek unlarını pazarlamak için Chris Rutt ve Charles Underwood tarafından kuruldu. Şirketin imgelerinin ve markasının kökeninin, itaatkârlığı ve aseksüelliği simgeleyen ırkçı klişelerle dolu olduğu biliniyor. Aunt Jemima'nın kökeni, "mammy" adanmış bir hizmetçiyi temsil ediyor.

Markanın geçmişten bugüne bazı logo ve reklamları:

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir