Artırılmış Gerçeklikle Güncellenen Boş Tişörtler

Carlings "The Last Statement T-shirt" ile dijital moda alanında yeni bir adım atarak boş tişörtler ve artırılmış gerçeklikte görünür olan tişört grafikleri tasarladı.

İsveçli perakendeci Carlings Neo-Ex adlı ilk dijital giyim koleksiyonuyla dijital moda eğilimine ilk katılan markalardan olmuştu. Marka The Last Statement T-shirt adlı yeni ürünüyle yine çevrimiçi kitleye hitap ediyor.

Yaratıcı ajans Virtue tarafından geliştirilen bu T-shirtler, çıplak gözle neredeyse boş gözükse de akıllı telefon ekranından bakıldığında mesajını esirgemeyen cesur bir tişörte dönüşüyor. Kullanıcı, bu tişört için oluşturulan grafikler arasından seçim yapabiliyor. Bu grafikler yüz filtrelerine benzeyen tişört desenlerinden oluşuyor ve Instagram, Facebook gibi sosyal medya uygulamalarından da ulaşılabiliyor.

Kullanıcının seçtiği grafik veya animasyon, beyaz tişörtün üzerine bindirilmiş şekilde görünüyor. Grafikler, kumaşın kıvrımlarına ve kullanıcının hareketlerine de uyum sağlayabiliyor ve fotoğraf veya video çekildiğinde daha doğal bir görünüm ortaya çıkıyor. Ayrıca tişörtün boğazında duran küçük logo, akıllı telefon için bir izleme noktası işlevi görüyor. Böylece Facebook ve Instagram uygulamaları, grafikleri tişörtün üzerine doğru bir şekilde yerleştirebiliyor.

Carlings CEO’su Ronny Mikalsen’e göre artırılmış gerçeklik özelliği, tişörtün kullanışlılığını kısıtlamak yerine ürünü daha çok yönlü ve uzun ömürlü hale getiriyor. Tüketici, yeni tişörtler satın almak yerine gündeme dair mesajlar taşıyacak şekilde güncellenebilen tek bir tişört satın almış oluyor.

Tasarımlar, Facebook’un artırılmış gerçeklik platformu Spark AR kullanılarak üretilmiş. İlk 20 tasarım, Aralık 2019 ve Ocak 2020’de kademeli olarak piyasaya sürülmüş.

The Last Statement T-shirt, sadece Carlings’in internet sitesinden satın alınabiliyor. Ürün yeniden kullanılabilir ambalaj içinde gönderiliyor ve her satılan tişörtten 10 £ sivil toplum kuruluşu Wateraid’e bağışlanıyor. Mikalsen, markanın The Last Statement T-shirt ile yarının moda endüstrisini nasıl şekilleneceğini araştırdığını belirtmiş.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir