Z kuşağı zihinsel sağlığını korumak için işe gitmiyor [Araştırma]

Z kuşağındaki işsizlik oranının sebepleri araştırılırken sonuçlar şaşırttı.

Yapılan yeni araştırmalar Z kuşağının, yeni bir işe başlamanın getirdiği maliyetler nedeniyle kendilerine teklif edilen işleri geri çevirmek zorunda kaldıklarını gösteriyor. Prince's Trust'ın yıllık NatWest Gençlik Endeksi kapsamında 2024 için Birleşik Krallık'ta 16 ila 25 yaşları arasındaki 2 binden fazla kişiyle yaptığı anket, yaşam pahalılığının günümüz gençlerinin gelecekleri konusunda kaygı duymasına neden olduğunu ve kariyer hedeflerini sınırladığını ortaya çıkardı. 

İş için yeni kıyafetler almaktan işe gitmek için harcanan yol masrafına kadar Z kuşağının önünde kendilerince büyük engeller bulunuyor. Z kuşağına ait her 10 işsizden biri, bu tür maliyetler nedeniyle işi geri çevirmek zorunda kaldığını belirtiyor. Yine yapılan ankette katılanların yarısından fazlası hiçbir zaman finansal olarak güvende olamayacaklarından korktuğunu da söylüyor. Kadınların yüzde 60'ı artan hayat pahalılığının kendilerini mali güvenceye alamayacaklarından ve geçimlerini sağlayamamaktan korkuyor. Erkeklerde aynı endişe oranı yüzde 45 olarak kayıtlara geçiyor.

Peki genç nesil para kazanmak için ne yapıyor? Tabii ki sosyal medyada içerik üretmek istiyor. Araştırmaya göre, "yüksek bütçeleme " için sosyal medya platformuna başvuran 16-25 yaş arası gençlerin sayısı 2022'den bu yana iki kat arttı. 

Akıl sağlığı her şeyden önce geliyor

Z kuşağı için her şeyden önce zihinsel sağlıkları geliyor. Psikolojik sorunların ciddi problemler yarattığının farkında olan bu yeni jenerasyon birinci sıraya her zaman zihinsel sağlıklarını koyuyor. İşsiz gençler, işsizliğin kendi zihinsel sağlığı için kötü olduğunu belirtirken aynı zamanda zihinsel sağlıklarının da çalışma yeteneklerini kötü etkilediği kısır bir döngünün içinde olduğunu söylüyor. 

Genç çalışanların  yüzde 18'i iş başvurusunda bile bulunamayacak kadar batağa saplanmış hissettiğini ve yüzde 12'si mülakatlara gitmeyi göze alamadığini belirtti. Aynı anda yoksul kesimlerden gelen her 10 gençten biri bu yıl zihinsel sağlık sorunları nedeniyle işini bıraktı.

İşverenler bu durum için harakete geçti
Üzücü ve bir yandan da korkutucu olan sonuçlara rağmen Prince's Trust'ın İngiltere'deki Genel Müdürü Jonathan Townsend'a göre bu araştırma aslında sanılandan çok daha önemli. Townsend bu araştırmanın sonucunun Z kuşağının isteklerini ve ihtiyaçlarını net olarak iş verenlere sunduğunu söylüyor. 

Townsend, iş verenlerin yapacaklarını ise şu şekilde belirtiyor: iş deneyimini güvence altına alma konusunda destek, özgeçmişin nasıl yazılacağı ve mülakatlarda nasıl davranılacağı konusunda tavsiyeler ve işe özgü becerilerin nasıl geliştirileceği konusunda eğitim. Townsend "Gençlerin büyük çoğunluğu bize hedeflerine ulaşma konusunda kararlı olduklarını söylüyor. Ancak onların ihtiyaç duyduğu şey, özellikle çalışma dünyası hızla değişmeye devam ederken, karşılaştıkları zorlukların üstesinden gelmek için pratik destek ve rehberliktir." diyor.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir