Apple'ın uzun süredir beklenen karma gerçeklik gözlüğü Vision Pro tanıtıldı

Sanal gerçeklik ile artırılmış gerçekliğin aynı cihazda buluştuğu Vision Pro, kullanıcılara yepyeni bir karma gerçeklik deneyimi sunuyor. Detaylar haberde!

Sanal gerçeklik ile artırılmış gerçekliğin aynı cihazda buluştuğu Vision Pro, kullanıcılara yepyeni bir karma gerçeklik deneyimi sunuyor. Gelişmiş göz takip teknolojisi, hassas hareket takibi, geniş görüş alanı ve uzamsal ses özellikleri ile öne çıkan gözlük, ses ve el komutları ile çalışıyor. Gözlüğü takan kullanıcıyı yeni bir arayüz ile karşılayan Vision Pro, bu arayüz üzerinden FaceTime uygulamasına, TV uygulamasına, internete ve daha birçok özelliğe erişimi mümkün kılıyor. Sunduğu özellikler ile tüm cihazları bir araya getiren cihaz, bluetooth cihazlar ile birlikte adeta bir bilgisayar ya da TV gibi çalışıyor.

Sanal gerçeklik ile artırılmış gerçekliğin aynı cihazda buluştuğu Vision Pro, kullanıcılara heyecan verici bir karma gerçeklik deneyimi sunuyor. Gelişmiş göz takip teknolojisi, hassas hareket takibi, geniş görüş alanı ve uzamsal ses özellikleri ile öne çıkan Vision Pro, ses ve el komutları ile kontrol ediliyor. Gözlüğü takan kullanıcı, yenilikçi bir arayüzle karşılanıyor ve bu arayüz üzerinden FaceTime, TV uygulamaları, internet ve daha birçok özelliğe erişim sağlayabiliyor. Vision Pro, sunduğu özelliklerle tüm cihazları bir araya getirerek  adeta bir bilgisayar ya da TV gibi çalışıyor.

Vision Pro'nun öne çıkan özelliklerinden biri ise, Mac bilgisayarların ekranını karma gerçeklik ortamına yansıtabilmesi. Sanal toplantılara yeni bir soluk getiren Vision Pro, ayrıca oyun ve film deneyimini de üst düzeye çıkarıyor. Alüminyum bir gövdeye sahip olan Vision Pro, farklı kafa yapısına sahip olanların rahatlıkla kullanabileceği şekilde tasarlanmış. Tasarımsal olarak en ilgi çeken yanlarından biri ise, EyeSight özelliği sayesinde, kullanıcı gözlük takılıyken yanına birisi yaklaştığında kullanıcının gözleri ekrana yansıyacak ve yaklaşan kişi gözlüğün kadrajına dahil olacak. Bu sayede,  gözlüğü takan kullanıcı çevresinden haberdar olacak.

Dahili bir 3D kamera ile donatılan Vision Pro, 3D kayıt yapma ve çekimlerinizi 3D olarak izleme imkânı sunuyor. Ayrıca, Avatar gibi 3D filmleri de izleyebilme özelliğine sahip olan cihaz, Apple Arcade oyunlarını bir oyun kontrolcüsüyle oynama şansı sunuyor ve iPhone, iPad ve Mac cihazlarınızla iCloud üzerinden senkronize olabiliyor. Ayrıca, sanal gerçeklik (VR) ve geçiş modu arasında, cihazda yer alan çarkı döndürerek kolaylıkla geçiş yapabilirsiniz. Gözlük, göz başına 4K'dan daha yüksek bir görüntü kalitesi sunan 23 milyon piksele sahip olmasıyla da dikkat çekiyor.

Vision Pro'nun dikkat çeken özelliklerinden biri ise Mac bilgisayarlar ekranını karma gerçeklik ortamına yansıtabilmesi. Bu özellik, sanal toplantılara yeni bir boyut katarken aynı zamanda oyun ve film deneyimini de üst seviyeye taşıyor. Alüminyum gövdesiyle oldukça şık bir tasarıma sahip olan cihaz, farklı kafa yapısına sahip kullanıcılar için rahat bir kullanım sağlayacak şekilde tasarlanmış. Tasarımsal olarak en ilgi çekici özelliklerinden biri olan EyeSight özelliği ile gözlüğü takan bir kullanıcının yanına birisi yaklaştığında kullanıcının gözleri ekrana yansıtılacak ve yaklaşan kişi gözlüğün kadrajına dahil olacak. Bu sayede gözlüğü takan kullanıcı, çevresinde olup bitenden haberdar olabilecek.

Apple Vision Pro, bu işlemleri gerçekleştirmek için M2 ve R1 olmak üzere iki adet işlemci kullanıyor. Bu iki işlemci ile Vision Pro için geliştirilen işletim sistemi VisionOS daha güçlü olacak. Vision Pro önümüzdeki yılın başında 3499 dolardan satışa sunulacak.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir