Apple'ın son çeyrek raporu yayımlandı

Apple, 89,5 milyar dolar gelir elde ederek bir önceki çeyreğe göre 23 milyar dolar net kâr elde etti.

Apple, son çeyrek raporunu açıkladı. Yayınlanan rapora göre Apple, 89,5 milyar dolar gelir elde ederek bir önceki çeyreğe göre 23 milyar dolar net kâr elde etti. Ancak, şirketin Temmuz-Eylül döneminde elde ettiği gelir, geçen senenin aynı dönemine kıyasla yaklaşık yüzde 1 azalışı temsil ediyor. Şirket, geçen yılın aynı döneminde 90,2 milyar dolar gelir elde etmişti. Böylece, şirketin gelirinde art arda 4. çeyrekte düşüş kaydedilmiş oldu. 

Mac ve iPad satışları azaldı

Bu dönemde Apple'ın akıllı telefon satışları artarken, tablet ve bilgisayar satışlarının azaldığı dikkat çekiyor. Bu dönemde, iPhone satışları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2,8 artarak 43,8 milyar dolar arttı. Aynı dönemde, Mac satışları yüzde 33,8 düşerken iPad satışlarının da yüzde 10,2 azaldı.

apple-kazanc

Apple, en çok geliri iPhone’lar üzerinden elde etti. Firmaya ikinci sırada en çok gelir sağlayan alan ise servisler oldu. Yayınlana son çeyrek raporu hakkında Apple’ın CEO’su Tim Cook,  “Hindistan’da tüm zamanların gelir rekorunun yanı sıra, Brezilya, Kanada, Fransa, Endonezya, Meksika, Filipinler, Suudi Arabistan, Türkiye, BAE, Vietnam ve daha birçok ülkede eylül çeyreği rekorlarına ulaştık” açıklamasında bulundu.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir