Apple, Gizlilik Şartlarını Değiştiriyor

Apple, iOS 14'teki Identifier for Advertisers (IDFA) ile birlikte değişecek gizlilik şartlarının şirketin bir sonraki yazılım sürümüyle birlikte yakında geleceğini söyledi.

Apple daha önce, oyun ve uygulama şirketlerinin belirli kullanıcıları reklamlarla hedeflemesini çok daha zor hale getirebilecek değişikliklerin "2021'in başlarında" olacağını söylemişti. Şimdi ise o gün yaklaştı ve birçok kişi, Facebook gibi reklama dayalı işletmelerin gelirlerinin %7'sini veya milyarlarca doları kaybedebileceğini söylüyor. Google küçük şirketler için de bazı zararlar öngördü, ancak Apple'ın politikalarına uyacağını açıkladı.

https://pazarlamasyon.com/brand-finance-raporuna-gore-apple-amazonu-geride-birakti/

Apple, IDFA değişikliklerini "Uygulama İzleme Şeffaflığı" olarak tanımlıyor; kullanıcılara IDFA verilerini paylaşmama seçeneği sunuyor ve her uygulamanın, verileri üçüncü taraflarla paylaşmanın uygun olup olmadığını size önceden sorması gerekiyor.

Apple, "Verilerinizin Hayatında Bir Gün" adlı raporda, her uygulamanın ortalama altı tane üçüncü taraf izleyiciye sahip olduğunu belirtti. Bu izleyiciler tarafından toplanan veriler bir araya getiriliyor, paylaşılıyor ve paraya dönüştürülerek 227 milyar dolarlık bir endüstriyi besliyor. Apple, "gizlilik beslenme etiketi" olarak adlandırılan ayarlar altında, kullanıcıların hangi uygulamaların verilerini izlemek için izin istediğini görebileceklerini; ve buna izin verebileceklerini veya reddedebileceklerini söyledi ve uygulama üreticilerinin, verileri nasıl kullanacaklarını dürüstçe açıklamaları gerektiğini ekledi. 

https://pazarlamasyon.com/apple-iki-yeni-macbook-pro-cikariyor/

Apple, bu değişikliği tüm üçüncü taraf veri kaynakları ve veri paylaşım anlaşmaları için uygulayacağını söyledi. Ancak Apple gibi birinci taraf platform sahipleri veya kendi oyunları için verilere sahip oyun şirketleri, verilerini hizmet şartlarına göre kullanmaya devam edebilirler. Apple, geliştiricilere, uygulamalarında kullandıkları uygulama programlama arayüzlerinin veya yazılım geliştirme kitlerinin kullanıcı verilerini paylaşıp paylaşmadığını bilmek konusunda sorumluluk yüklüyor. Teknoloji devi, kendi uygulamaları için kendi kurallarına uyacağını ve gerektiğinde kullanıcılara aynı katılım isteklerini sunacağını söyledi.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir